Ploua In Masina !!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E o problema clasica.
    Apa de acolo ajunge sa intre chiar inauntru pe la gura de la aeroterma (aia ovala din mijloc).
    Se rezolva facand curat pe acolo macar o data pe an. E o caracteristica Dacia: nu o lasi asa...uitata prin parcare sau "numa' apa, paie si bataie". Trebuie sa o mai gadili...
    Atentie la vasul cu lichid de parbriz: trageti usor de el si numai catre lateral, nu trageti SUS-JOS!!! Se fisureaza destul de usor si...belea! Avem colegi care au patit-o si afost nevoie sa lipeasca cumva vasul sau sa ia unul nou.

    Comment


    • Dar va dati seama daca ingheta?
      Vasul cu lichid se scoate cum s-a spus mai sus.Intr-o poza se vede u gaura ovala in stanga caroseriei.Acolo se infige si apoi se blocheaza cu surubul din dreapta.
      Nu am mai pus dopurile,avand in vedere cantitatea de frunze ce vor cadea in fiecare toamna.
      Asa patesti cand neglijezi orice este la genul feminin

      Comment


      • Salut, acum cu ploile astea, m-a plouat si pe mine in masina, la propriu, pe langa plafoniera mi se scurgea apa, pe toata consola unde e schimbatorul de viteza, nu foarte multa, dar era... Se poate face ceva ? Am inteles ca e ceva legat de antena ?
        Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

        Comment


        • Demontezi antena si schimbi vreo garnitura de pe acolo sau aplici silicon sanitar.

          Comment


          • Degeaba desface antena; apa intra pe sub suportul acesteia care e lipit pe caroserie.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Trebuie schimbat tot suportul ala.

              Comment


              • Din cate stiu, antena este prinsa cu o piulita de caroserie printr-un surub fixat/turnat in talpa aia a antenei ce calca pe caroserie/plafon.
                Ca sa ajunga la acel surub, trebuie sa scoata plafoniera, slabeste surubul, trage de antena putin in sus si acolo injecteaza silicon. Apoi strange la loc surubul si cu asta basta.

                ...AICI... are un tutorial de demontare a antenei.

                Ar mai fi o varianta, poate mai costisitoare si anume, sa cumpere o antena noua

                Comment


                • In urma cu o saptamana am gasit cateva picaturi de apa pe santul chederului de la portiera dreapta spate. Cu portiera inchisa, prin masina, am pus un servetel intre fata de usa si cheder, iar dupa ploaia de ieri, am gasit servetelul umed. Am citit pe aici si cred ca problema este de la masticul care etanseaza fata de usa.
                  Intrebare: credeti ca fac vreo jmecherie cu asta, sau exista pe piata ceva mai bun? In ideea ca vreau sa rezolv treaba ca la carte; adica sa demontez fata de usa, sa curat bine masticul vechi si sa degresez inainte.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Sper sa nu ma insel dar exact ce ai postat tu in acel link mi-au pus mie tot la fata de usa din dreapta spate , la mine era apa in toata regula pe podea , cu apa pe cheder etc , s-a demontat fata de usa si s-a aplicat acel mastic , 0 probleme de la interventie , insa observ ca incepe sa faca figuri acum usa din stanga .
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • La mine cred ca problema a aparut in 2007 cand mi-au montat folie pe laterale spate si luneta. Au tinut ei neaparat sa dea geamurile jos si probabil masticul ala trebuia schimbat de atunci. Cred ca pica apa de atunci, dar daca n-am avut balta in masina, n-am bagat de seama. Mai ales ca eu nu folosesc usa dreapta spate cand ma urc in masina.

                      Am facut testul cu servetelul si la usa stanga spate, dar este perfect uscat.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Sunteti siguri ca ploua in masina?
                        Eu am primit nenumarate pareri pe forum ca mi se pare/sunt rau intentionat/nu-s patriot etc, chit ca-mi curgea apa pe la plafoniera.

                        Nu stiu cat e de la masticul ala. De ce spun asta: eu dadusem fata de usa spate jos sa vad de ce nu functioneaza un actuator, in lehamitea mea am montat fata de usa fara sa-i refac masticul si nu a plouat ani de zile dupa aia pe acolo.

                        S-o fi lasat usa un pic din balamele.
                        Last edited by mr.K; 9 November 2016, 12:52.

                        Comment


                        • Ai si tu dreptate... Cred ca mai bine ar fi sa demontez fata de usa, sa vad ce gasesc pe acolo, iar apoi, daca e cazul, sa comand masticul.

                          L.E. Am fost acum pana la masina si am vazut ca servetelul pe care il pusesem de dimineata este uscat, desi a plouat si ploua in continuare. Am dat cu degetul la baza fetei de usa si am simtit niste mastic. Cred, totusi, ca pe acolo se prelinge, avand in vedere ca au patit-o si altii.
                          Last edited by vitriol; 9 November 2016, 13:10.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Stiu ca sub usa este un dop care permite scurgerea apei din portiera , vezi sa nu-l ai infundat !

                            Am mai avut probleme bineinteles ca multi alti loganisti , la celebrele aeratoare(cel din dreapta nu prezenta nici o garnitura) de la portbagaj , luna trecuta le-am scos si am pus in locul lor doua bucati de plastic cu silicon , jobe done !!
                            Last edited by prometheus; 9 November 2016, 13:27.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • poate iti crapa luneta de la presiune

                              Comment


                              • Ce sa crape ?? e prima data cand aud asa ceva , la vechile Dacii n-au crapat!
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google