Zgomot Ciudat La Motor (in Sarcina)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot Ciudat La Motor (in Sarcina)

    am un 14mpi din 2006 care are 23000km model laureate plus si de ceva timp se aude un zgomot ciudat la motor in momentul cand urc o panta mai ales daca am ceva greutate in masina(2-3 persoane sau bagaje) ,se aude un zornait metalic nu stiu cum sa descriu exact zgomotul ca o haraiala metalica care apare si atunci cant accelerez si nu conteaza ca e subturat motorul sau am deja 3500 de ture si ii dau sa urc panta mai in forta, iar la relanti sau la mers pe drum drept nu se aude nimic va rog dati-mi o explicatie daca puteti sau intrebati-ma mai multe detalii ca poate nu am fost destul de explicit.multumesc

  • #2
    Din ce spui, par preaprinderi...incearca sa folosesti o benzina cu cifra octanica mai mare si vezi daca se manifesta iar acel zgomot.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      da am vrut sa zic ca se aude ca si cum ar bate avansul dar nu am vrut sa spun vreo prostie,folosesc benzina de 95 de la rompetrol atat dar o sa incerc cu omv

      Comment


      • #4
        Foarte proasta benzina...fenomenul apare mai ales pe caldurile astea. Baga musai ceva de 98. Vezi ca detonatiile in admisie se lasa cu repercusiuni grave asupra pistoanelor.

        Iti recomand benzina de 100 (e mai apropiata REAL de 98) de la Omv...daca tot asa face, mergi intr-un service bun

        PS: Ai cumva vre-o resoftare?
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #5
          ok,multumesc am vrut mai intai sa aud ceva pareri inainte sa merg la service ca acolo sunt in stare sa iti schimbe jumatate de motor ca sa iti ia banii

          da am resoftare DE CE?
          Last edited by sufleth; 3 August 2009, 16:45. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #6
            Pt ca dupa resoftare se recomanda o benzina mai buna, tocmai din motivul asta, sa nu-ti ''bata avansul''.
            Incearca Carera 95 de la OMV (aia de 100 e inuman de scumpa) eu cu asta merg si n-am probleme.

            Comment


            • #7
              A, e clar. Daca ai resoftare, 90% sunt preaprinderi.

              PS: Octavian, lasa ca nu da nimeni faliment pentru 20 de l sa vada daca se comporta altfel sau nu
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • #8
                Corect, dar sa incerce prima data ceva mai ''soft'' si daca nici atunci nu merge...sa mearga pe varianta costisitoare si permanenta )

                Comment


                • #9
                  Nush ce resoftare o avea omu'...pare ca se manifesta destul de violent acele preaprinderi. D-aia am zis sa puna din start o benzina f buna. Acum, macar are un punct de start.
                  Apropos: Incearca sa ai cat mai putina benzina veche cand pui d-aia mai buna sau de la alta statie....baga macar juma de rezervor.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #10
                    resoftarea e facuta la dim sport ,au facut mai multi resoftare la ei ca au un reprezentant in galati,o sa ii intreb si pe ceilalti colegi daca au aceeasi problema

                    Comment


                    • #11
                      Multi au resoftare de la Dim Sport dar in ansamblu nu apar acele zgomote...este probabil ca statia de unde alimentezi sa aibe o benzina foarte proasta. Baga de test benzina foarte buna si apoi baga de 95 de la alta statie...cum zicea si colegul Octavian, incearca de la Petromv si p-aia de 95, apoi.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • #12
                        ok asa am sa fac peste vreo 2 zile sa se mai duca asta veche si apoi ii dau de o suta de la omv si va dau apoi de veste,multam fain

                        Comment


                        • #13
                          am pus astazi carrera de o suta si am facut cativa kilometri si se pare ca e ok,dupa ce o termin o sa merg cu 95 tot de la omv sa vedem cum merge,multumesc inca o data pentru sfaturi

                          Comment


                          • #14
                            Bravo, daca nu mai ai detonatii nici cu aia de 95 de la Omv, ramai pe genul ala de combustibil.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • #15
                              sal.am si eu o nelamurire legat de motor care de cateva zile se aude un zgomot ciudat ceva de genul cum bate cuzinetii,desi folosesc o motorina buna (Spingt) de la petrom pana acum cateva zile nu am avut nici o problema.motorina o folosesc din prima zi,posibil si ma gandesc sa fie ceva cu apa care numai face racirea sau nu stiu cum sa ma explic,sant mia nou in ale masinei,multumesc celui care imi da o idee

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google