Vibratii In Volan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Uite aici o idee scrisa de colegul Seba, despre cumo verifci:


    Originally posted by Seba View Post
    daca cei doi capeti, 1 si 3 sunt bine fixati, in 2 n-ai avea joc decat la rotire. merge vlanul in gol pana sa vireze rotile? deobicei jocul se face in bucsele de ghidare de pe capeti. dai burduful jos si tii de captul casetei, pui pe cineva sa miste de roata si daca simti miscare acolo in capatul cremalierei, acolo e buba. cum ziceam, rezolvarea e inlocuirea bucselor de teflon de ghidare.


    Uite aici si firme care reconditioneaza asa ceva :

    Originally posted by Seba View Post
    bucsele vin pline, tocmai pentru ca nu toate casetele se uzeaza la fel (ovalizarea nu-i la fel de mare si nici unghiul deviatiei nu e acelasi) si tocmai de asta trebuie rectificata cremaliera pe strung cu comparator, apoi se gauresc bucsele (pe strung, cu cota -0.05).
    Fara sa fac reclama, in 2013 una din firmele care aveau kituri de reparatii era Eurotexso Distribution, Bucuresti, Calea Giulesti 6-8, sector 6. site web www.depozituldesimeringuri.ro si/sau www.eurotexso.eu

    Eu nu cred ca este din caseta....trebuie sa o iei de la capat meticulous din nou

    E usor sa ti se dea sfaturi pe forum....trebuie pusa mana Marius, chestiile astea se fac vazand si facand, asa din vorbe.....pareri multe

    Cu roata pusa, suspendata, daca pui mainile la ora 9 si ora 3 si smucesti in scurt se simte joc?

    Comment


    • #77
      N-are nicio treaba caseta cu vibratiile alea: caseta "bate" nu vibreaza.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • #78
        d

        uitate daca mai ai plumb pe jante , asa am patit si eu nu mai aveam pe exterior, de la 120 vibra volanul .

        Comment


        • #79
          rapsunsul la o intrebare mai veche: da, bataile pot fi si de la capace. iti spune stan patitul daca echilibrezi roata, mergi fara capace, caseta nu troncane, jantele nu sunt indoite, gumele sunt uniform uzate (au si geometria constructiva buna, adica au forma de cercc, nu de ou de bibilica), atunci sunt capacele de vina. vibratiile fara zgomot de bataie nu vin de la caseta, bielete ci de la roti (ovalizari, dezechilibre, uneori rulment obosit sau cap de planetare cu uzura, in care ocazional se impaneaza tripoda in timpul rotirii).
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google