Trosc La Plecarea De Pe Loc

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Trosc La Plecarea De Pe Loc

    Sal , am si eu o problema. La plecarea de pe loc ,se aude un trosc undeva in spate, la roti,punte habar nu am.Se mai aude ,tot in spate cand urc o bordura sau hatan masina cu mainile.Ce poate fi?, se poate remedia in vreun fel?
    Tinc fest !!

  • #2
    raman blocate placutele de frana...
    http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

    Comment


    • #3
      atunci nu sar auzi si la leganarea masinii
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • #4
        Vezi sa nu fie de la repartitorul de frana>trebuie gresat cu vaselina

        Comment


        • #5
          Si eu am aceeasi problema ...dupa ce am urcat-o pe rampa am observat ca este de la amortizoarele spate ...care au bucsile de la prinderea de jos (punte) cu un joc foarte mare...desi amortizoarele nu sunt curse sau altceva
          In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
          sigpic

          Comment


          • #6
            Face mereu ? sau doar in anumite pozitii ? Mie-mi da impresia ca dupa ce execut manevra cu spatele si hatan , se aud zgomotele .
            1.6 MPi Icy White

            Comment


            • #7
              Si la mine trosneste ceva pe stanga fata si nu i-am dat de cap pana acum.Am verificat-o de nu stiu cate ori si nu am gasit nimic.Face cel mai des cand am rotile virate spre dreapta si indiferent ca dau in spate sau in fata dar numai la plecarea de pe loc si cand am rotile drepte si trec cu masina peste limitatoarele de viteza montate in asfalt

              Comment


              • #8
                O sa merg la un mecanic sa vad ce are, o fi de la ce spune-ti voi.Acum cand am venit de la tara, taicamiu era pe bancheta din spate si mi-a zis ca la denivelari sau mari, suspensia e tare si se aude si zgomotul acela.Eu am avut masina lovita din spate, nu mult atat cat sa-mi strambe bara si sa-mi bage ornamentul de la teava de esapament mai fixata inspre toba de nu pot so mai scot.O fi acea lovitura cauza "troscurilor" care se aud, e posibil sa fi afectat amortizoarele?
                Tinc fest !!

                Comment


                • #9
                  Nu,sigur nu este de la lovitura.Am mai auzit si eu pe cineva,ca aude cand trece peste denivelari ceva in spate,ca si cum ar lovi ceva...Omul a fost la service si a primit deja binecunoscutul raspuns: "Asa fac toate".Poate tu reusesti ceva .
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Asa face si la mine, la datul cu spatele si franat, dar sincer, nu-mi fac griji, e in garantie....
                    Logan Ambition 1.6 8V

                    Comment


                    • #11
                      Si ce daca este in garantie iti schimba niste piese degeaba asa cum au facut la mine si zgomotul este tot acolo nu a disparut

                      Comment


                      • #12
                        Acum catva zile mi-a schimbat cineva placutele de frana si le testa sa vada cum functioneaza.Am observat ca acel zgomot(trosc) se auzea evident mai tare ca din masina in momentul cand frana brusc sau cand pleca repede de pe loc, in partea din spate a masinii.
                        Tinc fest !!

                        Comment


                        • #13
                          @jelly: cati km ai? schimbi brutal, in ture crescute des?

                          Daca raspunsul este da, uita-te la bieleta de cuplu.

                          Comment


                          • #14
                            Eu bănuiesc ceva flanşe.

                            Care-i bieleta de cuplu?

                            Comment


                            • #15
                              Si la mine se aude un tacanit mai discret asa cand plec de pe loc in fat(z)a sau spate si cand am fost la vulcanizare sa schimb cauciucurile si era masina cu botu' suspendat, am invartit de roata in ambele sensuri si am vazut ca e un joc la planetare si in stanga si in dreapta si cand dadeam de roata inainte sau inapoi sa auzea t(z)ac - t(z)ac de la jocul ala...intre timp, am vazut ca si la supernova face si probabil si la solenza, deci cam asa e la toate...din nou...lucru nou cu defecte sau ce sunt vechi...probabil si peste o mie de ani noul model de la dacia va avea aceleasi metehne.
                              Keyboard error or no keyboard present.
                              Press F1 to continue or DEL to enter setup...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google