Scartiit pe partea stanga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scartiit pe partea stanga

    In primul rand salutare tuturor ... este primul thread al meu... Azi am mers cu masina aproape 150 km... iar dupa primii 50-80 a inceput nebunia ... la mers usor apare un scartait undeva la roata stanga zic eu... acest zgomot nu pare sa vina de la amortizor deoarece nu face la gropi sau hopuri... doar undeva in mers linistit .. Mentionez si faptul ca daca apas frana mai tare nu se mai aude ... eu suspectez placuta de frana de pe stanga... parca ar atinge usor suprafata discului fara sa franeze insa dar indeajuns sa scartaie ... nu stiu ce sa fac... a mai avut cineva problema mea ?! ... Rog moderatorii in caz ca mai exista acest thread sa`l mute ... Astept sfaturi... Multumesc anticipat tuturor !
    Daca tot o calci... calc`o pana la fund

  • #2
    Asa scartaie la mine din cauza discurilor uzate ....sper sa te ajute
    sigpic
    Maică, ce mafioți de treabă !!!

    Comment


    • #3
      Nuuu.. sa nu fie de la discuri ca innebunesc ... nici gume de iarna n`am apucat sa`mi iau... asta`mi mai trebuie
      Daca tot o calci... calc`o pana la fund

      Comment


      • #4
        Discurile au fost schimbate in 150km?

        Comment


        • #5
          Plăcuțele scârțâie, stai liniștit.la 90% scârție din cauza fierului din plăcuțe.Alea originale nu cred că ți-au făcut așa.Astea de pe piață au altă compoziție...cu mai mult fier.Dacă scoți plăcuța și te uiți pee ea, o să vezi că sunt bucățele mici care lucesc...ca de pilitură.Alea fac așa.Poate și de la etrier nu-ți mai trage placuța înapoi și atinge un pic de disc.
          sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

          Comment


          • #6
            Cel mai probabil de la etrier si nu`mi trage placuta la loc.. la asta m`am gandit si eu.. placutele sunt ok.. le am de 10k km si stiu cum ar trebui sa scartaie si cand :P Daca o sa ma supere si maine cred k bag cheia si verific etrierul.. sper sa nu fie nimic grav.. :|

            Originally posted by radu2008 View Post
            Discurile au fost schimbate in 150km?
            Am zis 150 km.. nu 150 k km .. masina are acum 60k km .. si nu au fost schimbate iar cand am pus placutele totul era ok .. am mers cu ele 10k km ... probabil e de la etrier.. daca o sa ma supere in continuare.. o sa merg intr`un service cv sa mi le aranjeze un mecanic ..
            Last edited by c0brA; 30 November 2009, 01:49. Reason: Automerged Doublepost
            Daca tot o calci... calc`o pana la fund

            Comment


            • #7
              dacă îți place să șurubăreștib tu, poți să faci tu pe acolo...cred că trebuie unse un pic șuruburile alea lungi care au manșonul acela de cauciuc pe ele.mai ruginesc și ele...nu? că doar sunt de fier...sau mai bine să zic că sunt de DACIA...și totul ruginește la ea...
              Last edited by emyemanuel; 30 November 2009, 12:40.
              sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

              Comment


              • #8
                placute,discuri sau ambele seturi...parerea mea.

                Comment


                • #9
                  Spre multumirea mea ... nu s-a mai auzit absolut nimic din zona aia de atunci si pana acum ms tuturor ... sper sa nu mai scriu la "probleme tehnice" niciodata )
                  Daca tot o calci... calc`o pana la fund

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google