Cutie De Viteze Blocata Temporar

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cutie De Viteze Blocata Temporar

    Acum cateva zile am patit-o in trafic si am tras si o sperietura zdravana.Am oprit la o trecere de pieroni iar la plecare,nervos fiind ca cel din fata parca dormea la volan,am semnalizat stanga,am accelerat rapid si turat treapta 1,2,3 si cand sa bag a 4-a,am nimerit a 2-a.A scos un zgomot ca de boost si din momentu ala cutia a ramas blocata,adica nu mai intra decat intr-a 2-a si a 5-a,restul am fortat cat sa rup maneta aproape.Am mers pe avarie cu a 2-a pana in parcare(cam un km).Am zis in gand "pa cutie,sa vezi acu alte cheltuieli,problema mare".In parcare cu motorul oprit acelasi lucru doar in a 2-a si a 5-a parca si putin agatate.Am plecat in casa foarte amarat si cu ganduri negre.Am revenit la masina dupa 2 ore si bucurie mare...mergeau toate vitezele dar trebuia fortat putin mai mult in maneta.Am dat un tur de oras ca sa mai mestec in "tuciu cu mamaliga" poate tot si-o reveni.Au mers tot agatate asa,dar au mers.A doua zi mergeau fresh vitezele ca si mai inainte,merg si acum.Deci...am trait cu teama ca mi-a crapat cutia
    Acu' intreb,care sunt riscurile cand se intampla asta si ce trebuie facut ca sa nu rupem cutia in doua fortand-o.Si poate aflu si eu cam ce s-a intamplat si daca,cumva,va avea repercursiuni asupra cutiei in viitor.

  • #2
    a patit un amic de al meu cu logan van.
    A blocat cutia...a bagat-o cumva intre 2-a viteze...a trebuit tractata si la costat vreo 300 lei toata distractia.
    el zicea ca nu obisnuia sa apese ambreajul chiar pana jos ca era incomod

    acu il apasa de iese piciorul prin tabla.

    ps : tu ai avut mare noroc.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • #3
      se decaleaza furcile de cuplare viteze, cel mai usor o dai peste cap amestecand I-a cu M.I. adica in timp ce auto inca se deplaseaza in fata tu cuplezi MI sau invers. Se da jos roata, apoi capacul a V-a , se aliniaza furcile , se pune capacul la loc si gata. Trebuie avut grija la schimbarea sensului de mers cat masina inca e in miscare si la debreieri corecte ca sa se evite blocajul.
      Pain brings out the truth in us all...
      ...how much truth can you stand?

      Comment


      • #4
        Astazi la mine a ramas blocata in treapta 1 si cand maneta este la liber,acum masina e la service si urmeaza sa vad care a fost cauza

        Comment

        Working...
        X
        Anulare DPF
        Politica de Securitate Google