Zgomot Ciudat La Viraj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot Ciudat La Viraj

    Ieri cand am ajuns acasa in timp ce parcam mashina cu spatele cand am virat s-a auzit un zgomot ciudat la roti ...ca si cand ash freca 2 cauciucuri ....aveti idee de la ce poa sa fie...precizez ca nu troncane nu nimic..decat cand virez se aude zgomotul....eu cred ca a intrat nisip ceva pe la alea pe jos pacolo ca am mai intalnit treaba asta la un vecin...voi ce parere aveti....s-a mai intamplat la cineva???

  • #2
    Verifica burdufurile la planetare,ca daca s-a spart vre unu a intrat nisip la ele si a curs vaselina.Sper sa nu-ti fi stricat planetarele...

    Comment


    • #3
      cred ca e de la capetele de bara.a intrat mizerie pe acolo.trebuie gresat pe ici pe colo.sunt multe cazuri.anul trecut am avut si eu scherto.la mine a incetat de la sine dupa ce am spalat masina.
      Welcome to the Club, We Have Jackets !

      Comment


      • #4
        eu zic sa te duci la servis sa nu fie dupa la cutia de directie ca si eu am paitit la fel

        Comment


        • #5
          bieleta de directie mai mult decat sigur,posibil si capatul de bara pe partea care se aude

          Comment


          • #6
            Acel zgomot poate avea ca si cauza mai mult ca sigur un capat de bara cum zicea cineva inainte (am patit eu). Mizeria se infiltreaza pe langa articulatie (nisip in special) si la viraj se aude un zgomot deranjant. Oricum, daca virezi pe loc si ai cauciucuri de iarna, se mai aude zgomot si de la frecarea pneului pe asfalt, materialul din ele fiind foiarte aderent, mai ales acum cand temperaturile sunt pozitive. Pune masin ape cric, da roata jos si roaga un prieten sa ia viraj si te lamuresti axact, daca nu, te duci la service. Curata capetele de bara cu apa si da cu putin vaselina pe rotula aia, pe langa burduf. Nu te grabi sa zici de caseta de directie, aia sa fie ultima verificata, costa cel mai mult.

            Comment


            • #7
              aha ms pt raspunsuri azi o sa verific

              Comment


              • #8
                aceasi problema o am si eu de o saptamana,am fost la autoeuropa in TM si mi-au spus ca trebuie gresata rotula de la directie,au gresato apoi nu s-a mai auzit,dar dupa 2 zile iar a reaparut zgomotul,m-am dus iar la ei mi-au zis si au facut acelasi lucru:gresat rotula,iar adoua zi zgomotul si-a facut aparitia,am sunat la ei si m-au chemat la ei din nou luni,sa ma duc si a treia oara,masina e in garantie am 26.000 km,dar ma dispera meseriasi astea de la autoeuropa TM
                Last edited by pml; 26 February 2010, 20:21.

                Comment


                • #9
                  la mine pivotul scartzaia si i-am bagat ulei si nu se mai aude nimik

                  Comment


                  • #10
                    Luni cand ma duc la ei am sa le spun sa puna si la mine ulei la pivot

                    Comment


                    • #11
                      le zici sa-ti bage si la capatu de bara si la pivot...de preferat e sa stai langa ei cand lucreaza sa fi sigur ca baga.......ca poa sa dea pe deasupra si nu are nici un efect...ii pui sa ridice umpic bucsha aia de cauciuc si sa bage acolo...

                      Comment


                      • #12
                        Si eu am avut aceeasi problema era de la capetele de bara am dat cu ceva sprei si s-a rezolvat problema!

                        Comment


                        • #13
                          sa revi si sa ne zici de la ce a fost

                          Comment


                          • #14
                            Si la mine exact aceasi problema si rezolvarea a fost gresarea capetelor de bara.
                            I HAVE A !sigpic
                            fara linkuri externe in semnatura

                            Comment


                            • #15
                              si l-a mine scartie de vreo saptamana.am schimbat in septembrie acum un an planetarele si imi este teama sa nu fie iar din cauza lor.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google