Sunet asemantoru cu sunetul produs de o pana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sunet asemantoru cu sunetul produs de o pana

    Am un logan 1.4MPI si tocmai zilele trecute a aparut din senin un zgmot ciudat ...sunetul era ceva de genu sunetului produ de o pana, am coborat din masina si nu aveam pana. Am mai mers ceva timp si dintr-o data s-a auzit cum din partea dreapta-fata ar fi sarit o piatra in tabla pe sub masina, din acel moment sunteul acela care semna cu sunteul produs de o pana a disparut dar nu de tot, acuma se mai aude,dar mai incet doar cand e in frana de motor sau cand o accelerez usor...unii mi-au zis k ar putea fi de la ABS, sa fi prins praf sau cva pietre sau sa se fi blocat vreo placuta de frana. Acuma nu stiu ce sa zic, ma gandesc k poate cineva de pe aici stie sigur ce ar putea fi.

  • #2
    ce pot sa iti zic,cand se blocheaza o placuta de frana...iasa fum din ele...am patit de mai multe ori...
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #3
      fum nu am vazut dar de curiozitate am zis sa ating discul de frana dupa ce am parcurs vreo 5-10 km fara sa pun frana masiv...si era cam foarte fierbinte .Acuma nu stiu ce sa zic nu prea ma pricep , intr-un an si jumatate de cand am carnetul pot sa zic k e prima masina mai calumea pe care o conduc...in rest am mai avut o dacie 1310 si un matiz

      Comment


      • #4
        Ai demontat roata sa iti arunci un ochi pe-acolo?

        Comment


        • #5
          Curata cauciucurile de pietricele si vezi daca mai face ca asta-vara m-au disperat Continentalurile mele.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • #6
            Originally posted by djditza View Post
            fum nu am vazut dar de curiozitate am zis sa ating discul de frana dupa ce am parcurs vreo 5-10 km fara sa pun frana masiv...si era cam foarte fierbinte .Acuma nu stiu ce sa zic nu prea ma pricep , intr-un an si jumatate de cand am carnetul pot sa zic k e prima masina mai calumea pe care o conduc...in rest am mai avut o dacie 1310 si un matiz
            Mie imi erau si jantele calde nu doar discurile...
            P.S nu mai scrie mirc
            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

            Comment


            • #7
              Roata nu am demontat-o inca dar daca nu o sa dispara sunetul in urm zile cred ca o voi demonta...Rocri ms pt sfat o sa incerc sa curat si cauciucurile de pietricele cine stie poate acesta este motivul pt care se aude acel zgomot,desi nu prea cred dar cine stie poate ma insel

              Comment


              • #8
                Vezi sa le cureti toate nu numai cele vizibile (adica sa si misti 2-3 cm masina). Daca nu drumul service-ului iar dupa ne spui si noua sa stim si noi.
                Cel mai lent 1,6 8v

                Comment


                • #9
                  Sigur nu era vreo bucata de gheata pe undeva pe dedesubt?
                  Ai bare transversale pe masina?
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • #10
                    Citeste cu atentie , daca zgomotul creste proportional cu viteza, daca virezi putin stinga si dreapta (prctic te joci putin cu volanul, Dar nu la 100 la ora!) Si zgomotul schimba intensitatea sau dispare in functie de virajul tau posibil sa fie rulment la roata.Cu exceptia cazului in care ai diferente de profil la anvelope- Configuratie sau adincime -,presiuni sau corpuri straine intre profile Poti incerca sa imi di mai multe detalii? mi-e necaz ca nu aud eu acel zgomot daca faceam o proba scurt iti spuneam exact ce o doare!
                    Traiesc in ROMANIA SI ASTA IMI OCUPA TOT TIMPUL !

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google