Vitezometru care merge cand vrea el!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vitezometru care merge cand vrea el!

    De vreo doua luni merg cu masina, si deodata cade limba la vitezometru, mai merg un pic, iar revine la viteza care o am in momentul respectiv. De la ce sa fie? Va intreb pe voi poate ati auzit de problema asta si are o rezolvare mai simpla. Nu am chef sa ma duc in service sa inspecteze mecanicii lu' peste prajit si sa desfaca tot pe acolo. De fiecare data cand am fost cu o problema, stiam exact ce sa le zic si de unde ar fi posibil sa fie. Dar acum ma depaseste.
    Am observat ca la drum in afara orasului simptomele nu se manifesta. Doar in oras, si mai ales cand o calc pe coada. Cel mai mult cred ca a stat jos vreo 50 de km, in care benzina care a consumat-o atunci si km facuti nu s-au inregistrat pe CB, dar liniuta la benzina a scazut. Problema asta o face in special seara cand vin spre casa, dimineata merge bine. In timpul cat acul sta jos creste consumul mediu, si scade media de viteza. Benzina din rezervor o indica perfect, stie cat s-a consumat.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

  • #2
    Originally posted by vitriol View Post
    De vreo doua luni merg cu masina, si deodata cade limba la vitezometru, mai merg un pic, iar revine la viteza care o am in momentul respectiv. De la ce sa fie? Va intreb pe voi poate ati auzit de problema asta si are o rezolvare mai simpla. Nu am chef sa ma duc in service sa inspecteze mecanicii lu' peste prajit si sa desfaca tot pe acolo. De fiecare data cand am fost cu o problema, stiam exact ce sa le zic si de unde ar fi posibil sa fie. Dar acum ma depaseste.
    Am observat ca la drum in afara orasului simptomele nu se manifesta. Doar in oras, si mai ales cand o calc pe coada. Cel mai mult cred ca a stat jos vreo 50 de km, in care benzina care a consumat-o atunci si km facuti nu s-au inregistrat pe CB, dar liniuta la benzina a scazut. Problema asta o face in special seara cand vin spre casa, dimineata merge bine. In timpul cat acul sta jos creste consumul mediu, si scade media de viteza. Benzina din rezervor o indica perfect, stie cat s-a consumat.
    ma depaseste problema... poate e magnetizat de ceva....
    1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

    Comment


    • #3
      vezi senzorul de viteza de la cutia de viteze sau firele de la senzorul respectiv. daca ar agata acul (defect mecanic) ar "sari" mereu in jurul unei anumite viteze. sau chiar numai la 50, de exemplu, face asa? eu presupun ca rateaza cumva semnalele de la cutia de viteze, deci ori senzorul, ori vreun fir...
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #4
        Nu sare la o anumita viteza....De ex plec de pe loc, si cand ajunge la 40km/h cade, eu accelerez incontinuare si ma trezesc ca sare direct la 100km/h sau la ce viteza am eu in momentul respectiv...
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • #5
          tot timpul la 40 face asa? sau si la alte viteze, pur si simplu aleator?
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #6
            Nu....am zis eu 40km/h ca exemplu, face cand il apuca, la orice viteza....
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #7
              Hello
              Dau si eu cu presupusul la problema ta, dar e doar o presupunere. Mi-e "frica" sa nu zic o prostie mai mare decat mine, dar ideea e urmatoarea: nu stiu unde am citit, cred ca tot pe forum, ca daca schimbi casetofonul original al masinii risti sa ti se defecteze vitezometrul. Eu nu stiu ce sa cred...nu e neaparat sa aibe aceleasi simptome ca al tau, dar totusi ca o idee, in caz ca ai schimbat cass-ul ma gandesc sa nu fie de acolo. Iti doresc multa bafta si noroc in rezolvarea problemei.
              I don't drive fast...I fly low !!!

              Comment


              • #8
                Este adevarat....am schimbat cass-ul original...
                Mi-am adus aminte.....de cand a incepu sa nu mai prinda bine frecventa la radio, a inceput si problema cu vitezometru'.... Chestia e ca am vrut sa scot cass-ul de acolo sa ma uit pe la fire dar nu pot sa-l scot....am desfacut si consola dar nu am cum sa bag mana pe dedesupt ca are protectie de plastic.
                Stiu ca de obicei cass-urile au niste cleme cu care il scoti din bord, dar asta nu are asa ceva.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • #9
                  Depinde ce model ai ! In principiu poate fi o pb la tabloul de bord.Daca calculatorul de injectie si habitaclu nu primesc informatia de viteza aprind bec in bord "Motorasul portocaliu"(EOBD) daca ai casetoffon original vezi ca trebuie sa mareasca automat volumul, sunt mai multe praguri,70;90 Km/h la care iti creste volumul singur.Sau ai legat alt aparat la inst masinii?Ai ABS?
                  Sau si mai simplu! foloseste un alt captor de viteza cred ca vei gasi usor unul,si nu se demonteaza greu.Doar tragi de el in sus.
                  Traiesc in ROMANIA SI ASTA IMI OCUPA TOT TIMPUL !

                  Comment


                  • #10
                    Scuze dar ca sa scriu mie imi ia foarte mult timp s-au afisat niste raspunsuri .Daca pb a parut numai dupa ce ai schimbat cass-ul sa fi sigur ca de acolo iti vine beleaua.Demonteaza di mufa masinii surplusul de fire care nu sunt necesare pt aparatul nou!
                    Traiesc in ROMANIA SI ASTA IMI OCUPA TOT TIMPUL !

                    Comment


                    • #11
                      larom
                      Incepator



                      Join Date: 06-22-07
                      Location: Romania
                      Motorizare: 1.5 DCI
                      Age: 29
                      Posts: 10

                      Rep Power: 1
                      Reputation Point: 10
                      Reputation Level:



                      --------------------------------------------------------------------------------


                      mi-am pus la reprezentanta un mp3 player AEG. Cand este motorul oprit trebuie sa tin cheia in contact la prima treapta (au zis ca asa e setat mp3-ul). Pot sa-l fac ca sa nu mai fie nevoie de cheie in contact ca sa mearga?

                      I-am intrebat daca il puneam in alta parte decat la ei pierdeam garantia?
                      Mi-au raspuns ca au o "smecherie" si daca il schimba cineva fara sa se priceapa se blocheaza acul de la vitezometru.

                      Chestia e ca am un Sony, nush ce model, e de prin 2005 cd player.
                      Acum in pun urmatoarea intrebare....el merge pe direct, nu cand pun contactul. Pe masina mea mi-am montat si eu un mp3 player, dar nu am facut decat sa scot mufa de la cel original si sa bag mufa la cel cumparat, si merge doar pe contact, ca cel original....
                      Deci maine o sa incerc sa scot cd playerul si sa ma uit la mufe....
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by MESERIASU' View Post
                        Scuze dar ca sa scriu mie imi ia foarte mult timp s-au afisat niste raspunsuri .Daca pb a parut numai dupa ce ai schimbat cass-ul sa fi sigur ca de acolo iti vine beleaua.Demonteaza di mufa masinii surplusul de fire care nu sunt necesare pt aparatul nou!
                        Problema a aparut dupa doi ani si. pana acum a mers perfect.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • #13
                          Schimba senzor viteza cu o piesa proba Nu ai nevoie de scule .Scoti mufa si tragi in sus de el sta in doua cleme care se fixeaza in interiorul cutiei La montaj rasucesti usor de el sa se aseze mai bine in locasul lui
                          Traiesc in ROMANIA SI ASTA IMI OCUPA TOT TIMPUL !

                          Comment


                          • #14
                            Misca putin de mufa senzorului de viteza, de pe cutia de viteze.
                            Sau poate fi de la firul verde din mufa ISO a RCD, poate e taiat sau face scurtcircuit.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by andrei View Post
                              Misca putin de mufa senzorului de viteza, de pe cutia de viteze.
                              Sau poate fi de la firul verde din mufa ISO a RCD, poate e taiat sau face scurtcircuit.
                              Senzorul de viteza e cel care vine chiar intre motor si cutie? E prins cumva de o tija cu doua suruburi?
                              ISO? RDC? Scuze dar nu cunosc termenii astia....
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google