Discuri Incinse...e Normal?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Discuri Incinse...e Normal?

    Problema se prezinta asa:
    Astazi am schimbat jantele la o vulcanizare si din curiozitate am pus mana pe discurile de frana fata stanga /dreapta.Incinse cat sa ti mana foarte putin pe ele,amandoua la fel,pana si suruburile am constatat ca erau putin incinse.Drumul parcurs inainte pana la vulcanizare cca 2 km cu o panta lunga de coborat...coborare pe liber cu ceva franari blande.Placute?...cele din fabrica masina are 29 000 km.Acu' nush ce sa zic,poate e normal sa se incinda,ma gandesc sa nu fie vreo problema la ceva,dar daca amandoua discurile erau la fel de incinse,ori e de la placute,ori sa mearga infranata dintr-un anume motiv,ori e normal.O sa mai probez la un drum drept fara franari sa vedem...
    Ce parere aveti?

  • #2
    sa stii ca si janta se incalzeste, darmite discurile.
    sigpic

    Comment


    • #3
      E absolut normal sa fie incinse. Stai linistit.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • #4
        e absolut normal si logic!freaca palmele una de alta macar de 3 ori si vezi ca se incing,dar fierul ala!stai linistit ca este normal!

        Comment


        • #5
          Mai adauga vre-o cativa km si cateva franari si nici pe janta nu o sa poti tine mana.
          E normal stai linistit.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • #6
            ...ma gandeam eu.Oricum cred ca placutele sunt pe duca...
            Multam de linistire

            Comment


            • #7
              Eu nu stiu ce le faceti voi la placute de le uzati in halul asta!!!... eu, in 190000 (unasutanouazecimii) km nu am schimbat decat 2 (doua) randuri de placute, ferodouri nu am schimbat deloc. Placutele le-am schimbat pentru ca nu am vrut sa ajunga fier pe fier, mai aveau cam 2-3mm de material fiecare.

              LE
              Am uitat sa mentionez... Trebuiesc schimbate discurile pentru ca au ruginit in asa hal incat crezi ca-s bolnave de pojar...
              Last edited by ovidiu.st; 9 April 2010, 17:05.

              Comment


              • #8
                asta nu e thread sa ne dai peste nas ca tocim placutele mai repede ca tine.
                Viorelu , chiar daca nu franezi , placutele tot ating usor discul...

                Comment


                • #9
                  Imi cer scuze ca nu sunt atat de "cool" incat sa schimb placutele la o mie de km...
                  Last edited by Guest; 9 April 2010, 19:29.

                  Comment


                  • #10
                    da nu zice nimeni cat de cool sa fi , dar nu`i mai critica tu pe alti cum isi folosesc masinile.
                    si vad ca ai mai zis vorbe dulci , da ti`a editat adminul.

                    Comment


                    • #11
                      Pai cred ca s-a lamurit(nedumerirea mea)...ce tot va luati la hartza pentru niste placute.Fiecare le schimba cand vrea...la 1 km sau la cca 10000000000000000000 de km.
                      CataFOF,daca a zis de dulce are dezlegare ca a trecut postul mare...desi azi e vineri.
                      Lasati infumurarea si bucurativa ca masina mea nu are nimic

                      Comment


                      • #12
                        Ei nu are. Are un mic ţăcănit intre scaun si volan....
                        Cel mai lent 1,6 8v

                        Comment


                        • #13
                          Viorele nu este normal sa se incinga in halul asta.
                          Vezi ca tu mergi cu rotile infranate si din cauza asta se incing(ca doar nu faci drifting)!
                          Daca la tine in Pitesti se incing,,,inseamna ca daca vii in Bucuresti la ora de varf iau foc.
                          Este normal sa fie calde in functie de cat de des calci frana,,dar nici sa friga in 2 km!
                          De cand am luat masina le am tot controlat pe ale mele si la drum drept si la franari mai dese si nu au fost incinse niciodata!

                          Comment


                          • #14
                            ridica masina pe cric, las-o pe liber si vezi daca se invart rotile liber
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Cristi_LCD View Post
                              Ei nu are. Are un mic ţăcănit intre scaun si volan....
                              Nu are,ca e plecat cu sorcova...
                              Ivan Marian nu stiu...o sa mai controlez,sa vedem...
                              1.6_mpi ce idee buna...multumesc

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google