Zgomot Ciudat La Motor 1.4 (pompa apa)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot Ciudat La Motor 1.4 (pompa apa)

    Salut! va cer parerea despre un alt zgomot la loganul meu: Se aude un fel de zornait/carait de greiere de la motor pana la turatia de 2000 rpm , numai la cald . Explicatia celui de la service : se aude cureaua de distributie care la noile loganuri este mai elastica , si la cald se dilata si vibreaza. Tot el zice sa stau linistit ca e normal. Voi ce parere aveti?

  • #2
    Daca apesi pedala de ambreiaj se mai aude? Stiu ca la multi zgomotul la relanti era de la ambreiaj care asa face la toate 1,4.

    Comment


    • #3
      Si eu am un zgomot asemanator dar se aude cu motorul rece doar in primii 1-2 km si numai cand accelerez in orice treapta de viteza.Cand reduc nu se mai aude, accelerez din nou se aude, calc ambeiajul si turez motorul nu de aude, salt ambreiajul si accelerez se aude, scot din viteza si turez nu se aude. Dupa 1-2-3 km nu se mai aude nici cand accelerez. Asta am remarcat dupa ce am facut revizia de un an (14000 km) si am pus ulei elf 5w-30.Dar zgomotul sa fie de la cutie? A mai patit cineva asa?

      Comment


      • #4
        zornaitul la relanti mai era si de la capacul de la filtrul de aer,se crapau bucsele de la suruburile din fata(cele doua de pe motor) si avea joc capacul si vibra

        sigpic

        Comment


        • #5
          Nu este zgomotul ambreiajului cel arhicunoscut. Este alt zgomot care se aude numai cand se incalzeste motorul , si numai pana la 2000 rpm si in acceleratie si in frana de motor , si cu cutia decuplata(pe loc , scoasa din viteza) si cuplata (in mers , in sarcina). Ulei tot elf 5w30 am si eu dar se auzea si inainte de schimbul de ulei , cand era acela din fabrica.

          Comment


          • #6
            pai poate intradevar e cureaua. ai garantie ... nu-ti fa griji !
            cand schimbi cureaua la 60.000 iti dai seama
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • #7
              Pai , tocmai de asta ma tem , ca pana se termina garantia nu fac 60.000 km , poate cel mult 35.000. Daca crapa la 40.000? De asta sunt curios , poate constitui acest zgomot motiv de schimb pe garantie?

              Comment


              • #8
                n-ai nici o sansa,si chiar de o schimbi pe banii tai tot o sa se auda,asta tine de intinderea curelei

                Comment


                • #9
                  Originally posted by tzeegunoo View Post
                  .............Explicatia celui de la service : se aude cureaua de distributie care la noile loganuri este mai elastica , si la cald se dilata si vibreaza. Tot el zice sa stau linistit ca e normal. Voi ce parere aveti?
                  Cureaua de distributie nu are voie sa se auda.
                  Posibil sa ai zgomot si de la pompa de apa (un harait asa) la o anumita turatie.

                  Eu pana pe la vreo 20000 km aveam un harait pe la vreo 1500-1700 rpm (pe loc) dar cu timpul s-a leiminat singur.

                  Comment


                  • #10
                    si eu tot pompa de apa o suspectez , oricum ai toate sansele sa-ti faca pe garantie, daca tu esti sigur ca e un zgomot deosebit de cel normal te duci hotarat sa ti-l rezolve , eventual sa te lamureasca aratandu-ti si alta masina care face la fel. Ca si daca astepti schimbul distributiei care vine dupa ce nu mai e in garantie auto si se dovedeste ca nu e de acolo , atunci platesti din buzunar.
                    Pain brings out the truth in us all...
                    ...how much truth can you stand?

                    Comment


                    • #11
                      si cele noi fac la fel,plus de asta daca lasi cureaua de distributie mai slabuta,nu se mai aude acel zgomot

                      Comment


                      • #12
                        cureaua de distributie nu face zgomot.daca tu crezi ca rezolvi ceva la garantii,te inseli.la mine bate motorul de la 8500 km si n-am facut nimic la garantii,toti spun ca e normal,ca e priza de la cutie s.a.m.d.si la mine e clar un piston care bate.cine crede ca rezolva ceva in garantie se insala amarnic

                        Comment


                        • #13
                          si la mine face un zgomot dar la cureaua de accesorii numai asta-iarna, probabil de la frig sau intrase zapada; dar nu m-a ingrijorat asa tare.
                          referitor la garantie: astazi am fost la service sa mi se schimbe caseta de directie a 2-a oara, masina face 1 an in iulie, daca suni de cateva ori la Vocea Clientului, faci putina galagie , intre timp mai mergi si in service iti spun eu ca se rezolva.
                          La mine a venit un inginer de la Pitesti sa se convinga.
                          ... restu' e logan

                          Comment


                          • #14
                            am avut acelasi zgomot

                            Salut,
                            Am avut acelasi zgomot care la un moment dat era chiar enervant mai ales intre 1500 si 2000 de ture.Rezolvare: dus in service la Auto Marcu's facut scandal si schimbat cureaua de distributie care era mult prea intinsa din fabrica, montat curea si galeti noi si ghici.... nu se mai aude nimic

                            Comment


                            • #15
                              Faptul ca e prea intinsa cureaua dauneaza vreunei piese ? Sau singurul inconvenient ar fi zgomotul? Ca am asa o scarba de service-urile Dacia din Cta , si as astepta pana in septembrie cand ma duc la revizie la Tulcea.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google