Probleme Motor 1.4, Mers Intrerupt Ralanti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    nu are de ce sa umble la culbutori sau la tacheti. totul dupa parerea mea e de la corpul clapeta .stiu pe cineva care a avut problema asta. eu am 177.600 km si nu i-am facut nimic la motor.

    Comment


    • #32
      Culbutori trebuiesc reglati la maxim 20 mii din cauza GPL-ului ,pentru ca pur si simplu se strang .Reglaj bun 20/25 sau 20/20 . Daca nu credeti stati langa mecanic cand regleaza sa vedeti cat de stransi sunt .Mie imi face operatiunea un mecanic si mi-a zis ca exista inclusiv riscul sa se rupa daca nu-i reglez .

      Comment


      • #33
        de fapt is 15 cu 25 sau 30,cum doresti si nu se rupe nimic,stai calm

        Comment


        • #34
          adica 0.15 admisie si 0.25 evacuare? (mm)

          Comment


          • #35
            asa e curatat VDO si corp clapeta!! si al meu facea figuri , dar nu asa des... si am facut operatiunea si merge brici...
            sigpichttp://www.loganclub.ro/forum/newthread.php?do=newthread&f=6

            Comment


            • #36
              VDO`ul ce e ?

              Comment


              • #37
                VDO-ul este o firma sau o marca

                Comment


                • #38
                  eu am pe MCV-ul meu instalatie gpl din fabrica si imi mergea cu intreruperi.Am fost sa reglez culbutorii, pe gaz merge exceptional, dar pe benzina merge cam intrerupt.Mecanicul mi-a spus ca e foartte posibil sa fie pompa de benzina. Acum am si eu o intrebare: e posibil sa mearga intrerupt ca poate a fost umblat la pompa debenzina si nu au mai pus-o exact la fel? MIe imi miroase inauntru a benzina si pe rezervor afara am vazut urme de benzina scursa din rezervor. CE credeti despre situatia mea?

                  Comment


                  • #39
                    curata odata corpul clapeta si revino dupa aceea cu feedback

                    Comment


                    • #40
                      curatat corp clapeta - nici un efect. schimbat bobina de inductie cu una nou - nici un efect.

                      Comment


                      • #41
                        1.bun e curatat corpul clapeta oare motorasul mai functioneaza cum ar trebui ? sa nu fie defect cumva ?
                        2.poti incerca si o verificare de culbutori

                        Comment


                        • #42
                          Adevarul e ca nu stiu daca motorasul ala mai merge cum trebuie. Ideea e ca am tras putin de el si a iesit afara de pe axul interior, de tot (de pe acel filet ca de surub). L-am pus eu la loc, merge exact ca inainte, adica tot prost.Acel motoras e responsabil si de amestecul gen "soc" cind e rece motorul si si de turatia la ralanti?

                          Comment


                          • #43
                            da, poti incerca sa vb cu cineva de pe la tine sa-ti imprumute un motoras de test si poti sa verifici si jocurile la culbutori, eu voi face saptamana viitoare aceasta operatie are 90.000 km si nu iam reglat niciodata

                            Comment


                            • #44
                              mai bine faci testul cu , corpul clapeta nu doar cu motorasul

                              Comment


                              • #45
                                a clar, e mai bine dar dupa aceea tot tra vazut daca motorasule de vina, ca poate schimbi numai motorasul ca e mai ieftin

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google