ZGOMOT Motor La Relanti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ZGOMOT Motor La Relanti

    Am de ceva timp o problema la motor logan 1.6 benzina in sensul cind e scos din viteza se aude la motor ca un trancanit de parca ar fi diesel ( m-am uitat la carcasa filtru aer insa e prinsa bine), plus ca uneri se aude si un fluerat iar in momnetul cind il turez dispare. De la ce credeti ca poate fi?

  • #2
    Daca apesi ambreiajul se mai aude zgomotul ???
    In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
    sigpic

    Comment


    • #3
      ambreiajul.

      Comment


      • #4
        Nu am încercat, o sa încerc maine dimineața; iar dacă dispare zgomotul la apăsarea pedalei de ambreiaj ce e dus? Ma va costa mult in service?

        Comment


        • #5
          cu zgomotul asa am patit si eu, iar pe la 87.000. am schimbat placa de presiune ambreaj
          tudor

          Comment


          • #6
            faza asta cu ambreiajul e bine cunoscuta: face zgomot rulmentul de presiune(e zgomot tehnologic al ambreiajelor valeo, cunosc persoane care au schimbat kit ambreiaj sachs sau luk si nu mai au zgomot) dar asta e valabil la motorizari benzina, si atentie...nu doar la logan, am auzit si la focus si peugeot/citroen
            din cate stiu la diesel rulmentul de presiune este hidraulic, asa ca nu stiu daca se mai aplica acelasi rationament
            recomand o vizita in service pentru siguranta

            Comment


            • #7
              Intradevar nu mai zdrangane cind apas ambreiajul. Am fost si la service astazi iar pentru faza cu sueratul au zis ca e normal si ala si o sa-mi schimbe antigelul cind ma duc prin toamna la revizie.

              Comment


              • #8
                off...eu abia acum am vazut ca era vorba de un motor 1,6....am crezut ca vorbeai de dieselul din semnatura
                e sigur rulmentul de presiune, daca nu te deranjeaza tare lasa-l asa, chiar daca pui nou in scurt timp face la fel, eu merg cu zgomotul asta de vreo 3-4 ani, atunci l-am sesizat prima data
                daca nu vrei, pune un kit nou, sachs e cel mai scump, peste 500 lei, iar luk e vreo 300 de lei
                fluieratul poate fi de la cureaua de accesorii(alternator)- cand ai schimbat-o ultima oara?

                Comment


                • #9
                  Vorbesc de logan benzina 1.6. Chitul de ambreiaj il voi lasa asa.... ca nu are rost sa-l schimb numai ca se aude un zgomot.... daca o sa cada o sa-mi iau unul de calitate. Loganul 1.6 benzina are 40.000 km si cureaua de accesorii nu a fost schimbata niciodata. Am intrebat si eu azi la service daca nu e cureaua de accesorii si ala mi-a zis ca mai mult ca sigur e de la pompa de apa ca nu asa suera daca ar fi cureaua.

                  ps: azi dupa ce am fost la spalatorie am vazut ca pe cupola de la un gainat efectiv sa dus vopseaua si se vede alb. Arata de parca ar fi fost acid acolo nu gainat de pasare. In fine ..... e cam slaba vopseaua la logan daca se duce asa de usor

                  Comment


                  • #10
                    gainatul e acid
                    nu-ti vine sa crezi ce rapid corodeaza vopseaua
                    se intampla si la marci cu pretentii asta, nu doar la logan
                    cat despre suierat, stiu ei baietii de la service mai bine ce spun, mai ales ca au auzit zgomotul

                    Comment


                    • #11
                      Eu am avut un opel vectra B de prin 1998 si credema ca l-am lasat si 2 saptamini in fata blocului sub un copac.... deci a fost gainatat tare si nu au fost probleme la vopsea. Nu se mai fac masini cum se faceau odata

                      Comment


                      • #12
                        aici ai perfecta dreptate, nu te contrazic
                        masinile au devenit bunuri de consum, sunt facute sa te tina in conditii bune cativa ani si apoi....alta nene

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google