Problema Consum 1.4 Mpi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Consum 1.4 Mpi

    Salut,

    Am problema cu consumul, cel putin asa imi arata computerul de bord.
    8.0 L\100 sau 8.1 si sta tot timpul asa fie ca o turez mai mult sau merg normal cu el ori fie ca merg in oras sau in afara lui. In orice caz acesta nu este consumul instant ci din 400 in 400 de metrii.
    A doua chestie ar fi ca atunci cand ii dau sa vad cati litrii mai am in rezervor nu stiu daca imi indica bine pentru ca mi-a scris odata 5L si m-am trezit ca nu mai pleca masina urmand sa vad apoi ca nu mai aveam decat 1L. Cam ce ar fi de facut? Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie. Astept raspunsul vostru. Multumesc

  • #2
    1. Cand ai resetat ultima oara CB-ul?
    2. Metoda prin care iti afiseaza litrii din rezervor nu este una exacta.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      cam acum 4 zile. dar problema e veche...ori ca ii dau reset ori ca nu tot atat arata

      Comment


      • #4
        Atunci chiar e o problema cu afisarea consumului...Sa vedem ce spun si altii.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #5
          bine, sper sa nu fie ceva grav
          am 35526 km si trebuie sa schimb uleiul dar problema este veche de cateva luni bune deci nu cred ca ar fi asta.

          Comment


          • #6
            o problema asemanatoare o are un prieten la un laureat din 2005 cu aproximatix 65000 km numai ca la el nu mai afiseaza consumul instant apare ceva de genu L/100 - - - si ramane asa, nu mai afiseaza decat cel mediu .
            Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

            Comment


            • #7
              mda..alte opinii? ce ar trebuii sa fac?

              Comment


              • #8
                Tu personal mai mult decat sa te duci la service, nu prea cred ca poti face.

                Comment


                • #9
                  incearca, dupa o resetare a CB si un plin de rezervor, sa mergi "economic" (intre 2000 - 25000 ture) la drum intins, daca nu scade consumul mediu sub 8L trebuie mers la service.
                  Mie dupa o sapt de mers in oras cu consum mediu peste 8, am dat reset si facut un drum in afara orasului, am ajuns la 6,5L.

                  Comment


                  • #10
                    Pai si benzina din rezervor se consuma asa cum zice CB-ul? Sau tie ti se pare ca ar consuma mai putin, dar pe CB arata mai mult?
                    Ca sa te lamuresti, fa plinul pana cand sare pompa, mergi 100 km, apoi faci iar plinul (de preferabil de la aceiasi pompa) si verifici daca litri de la pompa coincid cu cei de pe CB.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • #11
                      se pare ca o resetare noua la CB a rezolvat problema cu consumul din 400 in 400 M, acesta nu mai ramane blocat (ex:8.1 cum ramanea inainte). Maine schimb uleiul si va anunt cat imi scoate in afara orasului.Azi am scos 6.9 schimbat numai pe la 3000 ture...

                      Comment


                      • #12
                        E bine ca s-a rezolvat in schimb referitor la postul 6 amicul meu a resetat CB de "n" ori, a luat borna de la baterie si tot nu-i afiseaza instantul
                        Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

                        Comment


                        • #13
                          am resetat azi inca odata CB si am scos 5.3 in afara cu benzina top premium 99+ si ulei elf schimbat de curand + filtru de aer nou. Sa fie consumul corect?

                          Comment


                          • #14
                            E bun consumul.

                            Comment


                            • #15
                              probabil blocat soft (ca la computere).cred ca o verificare si o resoftare la o reprezentanta ar fi mai indicata

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google