Problemele de servodirectie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme tehnice Logan : probleme motor,probleme cutie viteze ,probleme ambreiaj ,probleme frana ,probleme bord

    Comment


    • Probleme Directie

      Salut. Detin un logan 1.4 mpi preferance (abs, servo, etc) din noiembrie 2008, si la numai 1900 km am avut probleme cu directia trezindu-ma ca imi trage in partea stanga nu mult dar se cunostea pe o portiune de 50-100 m ajungeam de pe banda 1 pe 2. (mentionez ca am mers cu ea in regim de rodaj - numai Buc.). Nu am probleme cu pierderi de ulei servo ci doar simt in mers ca volanul este un pic m-ai moale in partea stanga fata de dreapta. (adica se misca m-ai usor spre stanga decat spre dreapta - doar in mers). Astept pareri. Multumesc anticipat!

      Comment


      • Verifica presiunea in roti si echilibrarea

        Comment


        • de curand am pus gumele de vara pe masina, umflat si echilibrat perfect...
          ceea ce ma nelamureste este de ce s-a ingreunat servodirectia? Parca trag mult mai greu de volan acum fata de gumele de iarna, volan care-l "plimbam" cu podul palmei foarte usor. Sa fie frecarea asa de mare la gume astea de vara? Continental3
          Last edited by mike26ro; 25 March 2009, 00:04.

          Comment


          • Contează mult profilul cauciucului , la Continental eco 3 banda de rulare aproape că nu are nici o crestătură, de aici rezultă o suprafaţă de contact cu asfaltul mult mai mare pentru cauciucul de vară. Mai intervine şi compoziţia chimică diferită , cauciucul de vară e mai tare decât cauciucul de iarnă in aceleaşi condiţii de temperatură.

            Comment


            • Originally posted by Para Bogdan View Post
              Salut. Detin un logan 1.4 mpi preferance (abs, servo, etc) din noiembrie 2008, si la numai 1900 km am avut probleme cu directia trezindu-ma ca imi trage in partea stanga nu mult dar se cunostea pe o portiune de 50-100 m ajungeam de pe banda 1 pe 2. (mentionez ca am mers cu ea in regim de rodaj - numai Buc.). Nu am probleme cu pierderi de ulei servo ci doar simt in mers ca volanul este un pic m-ai moale in partea stanga fata de dreapta. (adica se misca m-ai usor spre stanga decat spre dreapta - doar in mers). Astept pareri. Multumesc anticipat!
              Fa-i unghiul de fuga,din alta cauza nu ar avea de ce sa-ti traga in volan

              Comment


              • salutare!am un logan 1.5 dci,laureat,decembrie 2007,si astazi mi-a cazut servodirectia,stie careva care poate fi cauza?am 56500km,jantele de aliaj pe 15",si caucicuri 195/65-poate fi din cauza asta?..masina mai este inca in garantie,se pot lua de jante sau de cauciucuri?
                de abia luni am programare...dauneaza daca mai merg asa cu ea?
                God is my copilot

                Comment


                • Nu stu ce inseamna pentru tine , sa "cada" servodirectia. Da mai multe detalii.
                  Desi in cazul in care nu-ti mai functioneaza motorul electric al pompei de servo , care este situata undeva sub acumulatorul masini, atunci controleaza sigurantele fuzibile , din cutia aia neagra din spatele acumulatorului. Daca nu ai vazut vreo scurgere de ulei pe sub masina , ar trebuii sa ai ulei in instalatie . Cam asta e ce pot eu sa-ti spun. Cu stima, FLO.
                  , sunt cu ochii pe voi !
                  :thumbsup:

                  Comment


                  • Probabil s-a spart vreo conducta si ai pierdut mult lichid de servo-directie. Si da, pot refuza reparatia pe garantie dand vina pe jante sau cauciucuri.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • pai nu mai merge servo...de abia trag de volan!
                      God is my copilot

                      Comment


                      • directie asistata

                        Pai in cazul nostru nu vorbim de un laureate cu directie electrica ?

                        Comment


                        • Ar trebui mai intii sa verifici nivelu sa fi sigur de o treaba

                          Comment


                          • @b76sbl: Ce te face sa crezi ca daca pierzi lichid mai merge servo-directia?
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • Am un Logan 1,4 MPI, borcanasul cu lichid pentru servo directie se goleste imediat(cam in 2 sapt).Doresc sa stiu daca stie careva codurile de la coloana de servodirectie(furtunul care pleaca din borcan, ala subtire)).Doresc sa fac comanda si nu stiu codul bun.

                              Comment


                              • Buna! As avea si eu nevoie de niste raspunsuri daca ma poate ajuta cineva. Ieri am observat ca directia la Loganul meu Ambition 1.5 dci merge mult mai greu. Stiind ca nu prea am cum sa verific nivelul la lichidul de servo directie am decis sa o scot putin pe drum poate isi revine sau ceva. Dupa 5 minute mergea perfect insa azi cand am avut de facut un drum de 180 de km (Campulung Mold.-Iasi) am obs ca nu si-o mai revenit directia mea. Va dati seama cat de "calm" am condus In fine acuma nu mai am nimica altceva de facut decat sa o duc la serviceul Dacia din Iasi. Intreabarile mele ar fi: Cam ce ar putea sa fie de vina si cam la ce pret sa ma astept tinand cont ca masina nu mai e in garantie?! Precizez ca volanul se intoarce foarte greu si mai ales la parcari parca fac sala incercand sa intorc de el. Cand rulez cu viteza: mai mare sau mai mica merge cat de cat directia insa daca vreau sa fac un viraj mai brusc valeu mama. In fine daca cineva a mai avut problema asta si ma poate ajuta cu niste sfaturi/ preturi estimative as fi foarte recunoscator

                                Vreo opinie cineva?
                                Last edited by Bubala; 29 March 2009, 22:07. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google