iluminare portbagaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • iluminare portbagaj

    Azi mi-am inchis din greseala cheile in portbagaj si a trebuit sa desfac bancheta spate sa le scot . Am vazut cu uimire ca lumina din portbagaj era aprinsa , chiar daca portbagajul era inchis .Am constatat ulterior ca se stinge numai cand actionez inchiderea centralizata . E normal ?

  • #2
    da e normal.ramane aprinsa o perioada de timp dupa ce opresti motorul.la fel si plafoniera.
    Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

    Comment


    • #3
      Cam un minut ramane sau 2 .
      "cromul este placerea mea"
      "cui nu-i place , valea"

      Comment


      • #4
        Multam pentru raspuns . Eram un pic ingrijorat.... Nu prea mult!
        Last edited by Seba; 4 May 2008, 17:09.

        Comment


        • #5
          da este normal se stinge cand inchizi usile , dupa ceva timp
          Mereu superiori unui sat cu caini si oi

          Comment


          • #6
            Ramane aprinsa exact 30sec ..se stinge si se aprinde deodata cu plafoniera

            Deci nu te astepta sa se stinga daca tu stai cu vreo usa deschisa)))

            Comment


            • #7
              Becul de la portbagaj este pus la masa temporizat de UCH, deci are + permanent.
              Se stinge dupa 30 de secunde pentru ca exista niste standarde internationale care mentioneaza niste lucruri referitor la portbagaj si iluminara lui: 1. Posibilitatea de a fi deschis din interior. 2. Obligativitatea ca un anumit numar de minute sau secunde incuietoarea portbagajului sa fie iluminata. De ce? Pentru ca, in caz de incident cu inchiderea unei persoane in portbagaj, aceasta sa poata deschide porbagajul din interior, sa nu stea sa bajbaie, plus ca aceasta deschidere a portbagajului din interior trebuie realizata cu mainile goale, nu cu scule (surubelnite etc).
              Cum Loganul este gandit sa fie vandut pe mai multe piete, este mai simplu si mai ieftin sa bage aceast facilitate direct de la inceput...
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #8
                asta nu e o problema .. in 2004 cand am luat masina tata a obs ca nu se stinge lumina din portbagaj dupa ce inchidem portbagajul asa ca m`am bagat acolo si m`am inchis iar dupa vreo 30 de sec s-a stins singur )
                Its just a car ...

                Comment


                • #9
                  acum cateva zile am avut si eu sperietura asta si am pus telefonul sa filmeze in portbagaj si sa stins dupa 2 min
                  sigpicyahoo messanger :goody7ronaldo

                  Comment


                  • #10
                    2 minute nu are cum numa daca ai tinut vreo usa deschisa .....dupa ce inchizi toate usile 30 sec maxim;)

                    Comment


                    • #11
                      E bine..tocmai voiam sa fac un nou thred la probleme tehnice...si mie mi se intampla asta..sa nu mai zic ca voiam sa ma duc la garantie..am zis ca e vreo problema cu vreun senzor...E bine ca m`am ambalat degeaba

                      Comment


                      • #12
                        Am nevoie de ajutor, cat costa si de unde pot cumpara becul pentru portbagaj si protectia ca nu le mai am, acum ceva timp am dus masina la un service si vad ca i-a disparut becul si protectia...

                        Si becul ala din interior, de pe plafon nu se mai declanseaza...Am asteptat cel putin 15 minute si nu s-a intamplat nimic(am oprit motorul, am inchis toate usiile, le-am incuiat si nimic )

                        Astept raspuns, multumesc!
                        Dacia Logan 1.4 MPI Dacia Logan MCV 1.6 MP Dacia Logan Pick-up 1.6 MPI

                        Comment


                        • #13
                          Ai intrebat intr-un topic acum asteapta...
                          becul este w5w te duci in orice magazin si ceri bec de pozitie logan(becul de pozotie e la fel cu cel din torpedou, portbagaj, plafoniera,numar,semnalizare)
                          cu protectia nu stiu dute in service si umfla cativa ochi pe acolo...
                          si ce vrei sa zici cu becul din plafon(adica plafoniera) ca nu se mai declanseaza?

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Da, ramane aprins si e dat pe pozitia buna aia din mijloc
                            Dacia Logan 1.4 MPI Dacia Logan MCV 1.6 MP Dacia Logan Pick-up 1.6 MPI

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google