Problema pedala acceleratie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema pedala acceleratie

    Va salut am si eu un logan prestige de 4 luni si mergea ok dar de vre-o saptamana are un joc la pedala de acceleratie,in momentul cind apas pedala chiar si mai tare se simte ca merge putinin gol, asa citeva secunde si abia apoi functioneaza corect cum e normal,pare slabita pedala de acceleratie si trebuie sa o apas mult si abia accelereaza,oare care e problema aveti vreo idee? trebuie dusa la o verificare in service,Va multumesc !
    Suntem doar un moment pe sosea !

  • #2
    cati km ai ?
    si eu am prestige si nu mi sa intamplat asa ceva ? sigur ai dat drumu de tot la ambreaj ?
    Mereu superiori unui sat cu caini si oi

    Comment


    • #3
      E de la cablul de acceleratie.
      Ori s-au desfacut fire din el, ori e prins de ceva.
      Mergi in service sa-l schimbe.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        Am 3000 de km facuti cu ea,si normal ca am dat drumul de tot la ambreiaj,are acest mic joc in gol si cind merg pe autostrada la viteze mai mari,cand nu mai e nevoie sa apas ambreiajul ,o sa incerc sa ajung cu ea in service desi cu programarea de doua saptamani pina intru in service e de asteptat,Va multumesc pentru raspunsuri si lui andrei pentru sfat toate cele bune!
        Suntem doar un moment pe sosea !

        Comment


        • #5
          Si eu am probleme cu pedala de acceleratie, in sensul ca, la prima apasare nu mai actioneaza la fel ca inainte, pare intepenita. asta se intampla doar la inceputul cursei pedalei. Presupun ca trebuie sa merg in service.

          Comment


          • #6
            Nu neapărat. Poți să încerci să-i torni niște ulei prin el și să-l plimbi puțin.Poate ai noroc și își dă drumu'...
            sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

            Comment


            • #7
              Si pe unde trebuie sa fac treaba asta?

              Comment


              • #8
                Salut!

                Am si eu un logan 1.4 kiss :d si vara trecuta (in 2008) mergea acceleratia greu.
                Ba chiar am avut surpriza neplacuta ca stand la semafor in neutru, acceleratia sa ramana blocata si motorul turat la ~2000.

                M-am dus la service sa imi schimbe cablul insa se pare ca nu a fost nevoie.
                I-au dat cu spray cu ulei in zona de unde iese cablul din manson langa motor si de atunci pana in ziua de azi nu mi-a mai facut nicio problema.

                Eu insa am avut-o in garantie si nu m-a costat nimic, insa daca voi nu o aveti in garantie, puteti cumpara un tub de spray de lant de motocicleta si da-ti cu grija pe cablu.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Si a mea e in garantie, asa ca voi merge la ei.

                  Comment


                  • #10
                    salut. eu din cate stiam pedala de acceleratie nu este pe cablu. cel putin la a mea nu este pe cablu dar nu ma contrazic. eu nu am avut niciodata probleme cu ea si o am de 2 ani jumate. si aproape 110000km

                    Comment


                    • #11
                      Cele pe benzina sunt pe cablu, din cate stiu eu.

                      Comment


                      • #12
                        da asa este...la diesel are un fel de potentiometru,dar de la pedala la el tot o bucata de cablu este. la benzina este ca la batrana...
                        @chi79.urmareste cablu de acceleratie si o sa vezi pe unde poti sa-l degripezi. sa nu urmaresti la interior in masina,ci la motor!
                        sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

                        Comment


                        • #13
                          sincer sa fiu nu am stiut.

                          Comment


                          • #14
                            si eu am probleme cu pedala de acceleratie:merge greu si vad ca a inceput sa scartaie....o sa`i dau si eu cu spray sa vad ce se rezolva

                            Comment


                            • #15
                              Si eu am probleme cu ea in sensul ca e prea moale. Faza cu cablul de acceleratie, nu accept replici ca de acolo e vina pt ca l-am verificat, rasverificat, uns, reglat. Pur si simplu trebuie sa se poate regla pedala chiar de acolo de unde e prinsa de podea. Trebuie sa fie acolo vreun surub ceva care sa poata fi strans. E enervant in depasiri mai ales, cand ajung imediat cu pedala la fund. Nu mai zic ca la 120 km/h intr-a 4a am pedala la fund. La masina fratelui pedala e foarte tare prea tare si a fost reglata in service, dar nu stie cum au facut-o.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google