Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • da... mai rau e ca aia de pe spate infloreste prima. nu vrei sa stii cat e manopera...
    o/____\o
    (i)
    .........

    Comment


    • Originally posted by Archangel80 View Post
      Te duci si schimbi aripa si gata.... Cat costa o aripa fata? vreo 200-300 lei????
      Aia e aripa SPATE.
      Ca sa schimbi aripa spate, trebuie taiata aia veche, sudata aia noua, te cam pishi pe ea masina.
      Last edited by mr.K; 30 April 2013, 12:54.

      Comment


      • Bun...deocamdata sa mictioneze pe ea de masina la cei care a aparut. Am coleg cu un Ambition din 2005, l-au chemat sa-i puna acele protectii si nici pana in ziua de azi nu are rugina.
        Last edited by vitriol; 30 April 2013, 13:39.

        Comment


        • Rugina apare prima data nu sub protectii, ci la scobitura aripii, unde se imbina cu bara.
          E si un element din plastic pe interiorul pasajului rotii. Eu zic sa va uitati si sub el, rugina incepe de la filetul pe care intra surubul ala cu plastic.
          Last edited by mr.K; 30 April 2013, 13:43.

          Comment


          • Ruginosilor . Unchiul meu are logan fratior cu al meu (identic , doar ca cu 1 an mai nou) . Eu am toate usile ruginite sub baghete , la cele pe fata unde este surubul de la bandouri a facut floare , usa pe dreata fata a facut sub mastic rugina + am pe plafon 1 punct deasupra la parbriz , alte 2 pe plafon aproape de luneta + usa dreapta pe interior sub cheder(elementele de mai sus au vopseaua de fabrica , nelovite) . Am avut schimbata cupola de la roata de rezerva si aparut si pe acolo (dar nu am pretentii ca o sa o repar in regie proprie) .
            Unchiul meu prezinta aceleasi puncte de rugina ca si mine(sub baghete , pe plafon , etc..) .
            PS: Mi-am pus si eu protectii de aripi , si unchemiu . Avem cam 1 an , vedem ce rezerva timpul...

            Comment


            • Din ce ani sunt masinile?

              Comment


              • A mea e 2009 , a lu unchemiu 2010 . Cand fac revizia de 75.000 o sa le spun de ce am ruginit , desi nu m-as risca sa le fac la ei pentru ca le fac, si in 1 an 2 sunt iar la loc si poate si mai rau... (nu face deranju cat e problema ) .

                Comment


                • Mai tata, din pacate, la orice masina, daca caroseria e predispusa la rugina, orice i-ai face, o sa tot reapara.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Rugina dupa nici 3 ani

                    La Loganul meu, fabricat in 2010, au aparut doua puncte de rugina pe usa din stanga, chiar langa chederul de langa oglinda. Cei de la Dacia Service o vor repara, tinand cont ca masina este inca in garantie? Sau credeti ca nu merita efortul?

                    Comment


                    • Depinde ce vor constata; daca sunt lovituri ale vopselei din exterior, n-ai nici o sansa. Citeste clauzele din Carnetul de Garantie.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Eu daca as fi in locul tau as insista pentru remediere, cauta si in celelalte zone cu probleme expuse de colegi si dute peste ei, macar mai amani putin problema...

                        Comment


                        • Si la mine a aparut nenorocita de rugina.La clema de prindere a aripii spate de bara de protectie...niste dobitoci...nu gaseau si ei alt sistem de prindere! Pun si niste poze. ; ; ; . Masina este din Mai 2005. O sa curat rugina cu peria de sarma cu bormasina,o sa dau cu Fuller si o sa pictez ce sa vede la exterior cu creion de culoarea masinii.Sper sa ma mai tina 1-2 ani...Problema e ca mi-a aparut si pe stanga si pe dreapta...pe dreapta e mai naspa...tabla de tot RAHATUL...
                          Last edited by emyemanuel; 19 May 2013, 20:41.
                          sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

                          Comment


                          • Ia un spray cu vopsea, n-ai ce face cu creionul.

                            Comment


                            • Oare de ce si pana in ziua de astazi nu da mai multa garantie de 6 ani impotriva coroziunii firma Dacia?(si numai sa nu faci un schimb de ulei la ei si imediat poti sa-ti iei adio de la reparatia caroseriei in caz de rugina ...) De tabla buna si procedeul anticoroziune pe care il folosesc? Sunt mai mult ca si sigur ca si Daciile fabricate astazi, dupa 5-6-7 ani o sa rugineasca in stil mare. Stiu ca o sa vina multi sa zica ce masini mai rasarite au vazut cu rugina cat palma in 15 locuri, dar procentajul conteaza. La logan apare rugina intr-un procentaj foarte mare...in timp ce la altii, mult mai rar...
                              Logan 1.6mpi-2004 septembrie si Skoda Octavia 1.4TSI-122CP-Business-2010 iulie

                              Comment


                              • probleme rugina, timpurii

                                Va salut !
                                Dupa ultima spalare am observat intre luneta si rama puncte de rugina si pe jgheabul de scurgere de la portbagaj.
                                Ce este de facut ? Masina este din 13-07-2011.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google