Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cat are garantie pana la urma? 4 sau 6 ani ? daca are 6 ani ar trbui sa ma duc si eu peste ei....ca mi-au facut-o o data ( aripa dreapta ) si apoi a iesit iarasi, infloreste putin cate putin
    " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

    Comment


    • Tabla are garantie 6 ani dar trebuie sa ai reviziile la zii chiar daca masina a iesit din garantie, tot ce trebuie e sa ai stampilele pe carnetul de intretinere. Un prieten de al meu nu a vrut sa-i repare masina deoarece nu a mai facut reviziile la reprezentanta

      Comment


      • @Tudor - off :
        N-am spus ca ph2 are alte interne, am spus ca are capacul de sus si baia de ulei mai subtiri, daca nu ma crezi pe cuvant, n-ai decat sa le masori...si pinioanele din cutie sunt mai mamaliga, atata tot.
        Doar 1.6 16v euro5 are interne diferite fata de euro4, data fiind "prepararea" pt gpl si bioetanol E85.
        Daca tot ma dai in fapt, citeaza si posturile unde ziceam ce ziceam.
        Si on-topic :
        Spuneam ce am patit eu si altii ca mine cu daciile de 5 - 6 si cam ce s-ar putea intampla, tocmai ca sa afle si colegii cu masini mai noi, sa nu treaca prin aceleasi beliciuni cu cei de la garantie, timp si bani pierduti.
        Respect !
        Keyboard error or no keyboard present.
        Press F1 to continue or DEL to enter setup...

        Comment


        • n`am zis cu rea intentie ma gandeam ca zici de injectoare, etc etc

          jelly daca schimb eu uleiul , placute frana etc ce revizii ?
          " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

          Comment


          • la mine pe bara, e rugina doar in zona ceasurilor !

            dar nu vad, a fii mare problema !
            Attached Files
            Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

            Comment


            • chiar daca prinde pete de rugina acea protectie , pana sa se corodeze , mai schimbati o masina intr timp.

              Comment


              • la chedare apare rugina, la loganele:d al meu are la toate usile...e din 2005

                Comment


                • 2007 nici urma de rugina
                  Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

                  Comment


                  • 2006 fara rugina doar lacul crapat si nu masticul spate-dreapta unde se imbina aripa cu plafonul.
                    Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

                    Comment


                    • Referitor la roti, rotile mele au ruginit doar pe stanga...or fi comuniste sau ceva
                      La primavara poate le curat si le spoiesc cumva.
                      Attached Files
                      Keyboard error or no keyboard present.
                      Press F1 to continue or DEL to enter setup...

                      Comment


                      • problema mare cu jentile ruginite...
                        am vazut si mazda cu jenti de tabla ruginite...
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by lungan View Post
                          Referitor la roti, rotile mele au ruginit doar pe stanga...or fi comuniste sau ceva
                          La primavara poate le curat si le spoiesc cumva.
                          Probabil ca partea stanga sta mai mult in soare. Chestia asta se intampla in zona gentii care nu este acoperita de capac. Soarele puternic de vara arde vopseaua un locul cu pricina si in timp se distruge vopseaua. Un alt factor este ca la spalatorii acolo ajunge si spuma activa care grabeste procesul de imbatranire a vopselei.
                          Eu am observat fenomenul de matuire (ardere) a vopselei pe genti inca din primul an de cand am luat masina. Ca masura de prevenire si protectie, in fiecare toamna vopsesc cu negru mat la spray toate gentile, inclusiv zonele unde se zgarie vopseaua cand scoti capacul de plastic de pe roata.
                          De doi ani jumate gentile mele arata perfect fara fir de rugina.
                          Asa am facut si cu tamburii spate si butucii fata (mai putin discul de frana).

                          Comment


                          • Si eu am vazut multe loganuri cu jantele de tabla ruginite.Eu am masina din 2006.Mie nu mi-au ruginit deloc nici jantele ,nici tamburii.

                            Comment


                            • sunt un pic off,dar tot de rugina e vorba. am vazut azi pe discovery, la meserii murdare, cum era protejata o poarta de protectie impotriva taifunelor care inchidea un port al unui oras. erau montate niste calupuri din zinc cam de marimea unei caramizi. acea poarta era compartimentata, camerele erau destul de mari si era montat in suruburi cate un astfel de bloc pe fiecare perete al camerei. cred ca putem pune bucati de zinc prinse de suruburile masinii. ce parere aveti? oare de ce constructorii nu s-au gandit la asa ceva?
                              sigpic

                              Comment


                              • 1.6_mpi portile alea erau in apa sarata loganu nu cred ca merge prin apa ca submarinu,o protectie antirugina are si el dar daca e lovit sa dus protectia,un strat subtire(chiar foarte subtire)de zinc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google