Cum se schimba pivotul ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Cine poate detalia putin zgomotul produs de pivot, cum se aude, unde se simte zgomotul si cum se manifesta masina?

    Comment


    • #62
      zgomotul de la pivot se aude mai mult pe drum denivelat,aici depinde si cat de mare este jocul,am intalnit masini care aveau un joc destul de mare si se auzea cand plecai de pe loc oleaca mai in forta,pocneste de zici ca ceva e pe cale sa se rupa

      Comment


      • #63
        dai jos roata si cu un levier sau o surubelnita mai hotarata folosita drept parghie in imediata vecinatate a pivotului iti poti da seama usor daca joaca sau nu.
        Pain brings out the truth in us all...
        ...how much truth can you stand?

        Comment


        • #64
          e cumva ca la dacia 1310tlx ca io d`aia am avut si stiam sa schimb tot am si carte dar dacia 1310tlx am vandut-o dupe ce mi-am luat logan 1.4

          Comment


          • #65
            Le multumesc celor care s-au deranjat sa imi raspunda, si imi cer scuze daca v-am irosit timpul vostru personal. Inca nu am fost la service, dar din cercetarile de pana acum am ajuns la concluzia ca problema este de la bucsele bara stabilizatoare care nu au fost schimbate niciodata pana acum. Se pare ca simptomele descrise aici pe forum dar si pe vw se potrivesc cu ce am vazut eu pe sub masina dar si ce se simte in mers.

            Comment


            • #66
              Din cate am invatat la cursul de efectuare a I.T.P.ului(inspectii tehnice periodice), verificarea pivotilor se face pe stand cu placi oscilante si atentie in lipsa acestora se verivica cu roata suspendata prin introducerea unui levier intre bascula si port fuzeta.
              Metoda se aplica si la alte componente ale subansamblelor directiei si suspensiei.

              Comment


              • #67
                salut imi da si mie cineva un sfat de o marca mai bunicica la un brat inferior(cel de origine 360 ron)oooo

                Comment


                • #68
                  lemforder are o calitate la fel de buna ca si originalul si e la vreo 200 de lei parca
                  mai poti incerca trw, febi

                  Comment


                  • #69
                    un brat inferior de logan e in jur de 250 ron in reprezentanta. referitor la alti producatori, tb sa stiti ca niciunul nu e autorizat renault. eu nu tin cu nimeni, dar bratul ala are niste specificatii tehnice foarte precise pe care nu le poti "nimeri" doar facand un brat care este la fel ca cel de origine. fiecare face cum vrea

                    Comment


                    • #70
                      in primul rand nu renault face brate, le preia si el de la alti furnizori, care furnizori nu pot fi altii decat cei care exista pe piata
                      pentru lemforder, cel putin, pot baga mana in foc la orice ora

                      Comment


                      • #71
                        mariusnicolae are dreptate nici un producator de masini de tot globul nu produce piese, doar le asambleaza, inchipuiti-va cam cit de mare ar trebui sa fie o fabrica de masini,sa produca subansamble, pe fiecare piesa pe care o demontati exista un cod original si un producator, nici un producator nu are linii de fabricatie pentru origine sau pentru after market, piesele sunt aceleasi, dar ambalajele difera si eticheta de pe piesa

                        Comment


                        • #72
                          Stiati ca daca va pica un pivot in perioada de garantie, la service va inlocuieste doar pivotul? Nu toata bascula. Atata timp cand pivotul vine ca piesa originala independenta de bascula, se va inlocuii doar pivotul. Exixta in manualul de reparatie acest procedeu, deci renault este de acord cu aceasta operatie.

                          Si inca o chestie, prin absurd iese pivotul de la locul lui in timpul mersului, singura problema este ca o sa produca zgomot mare. Nu va pune viata in pericol. Pivotul este montat de jos in sus si prezina un guler pri car pivotul nu poate iesii decat spre jos. Cred ca intelegeti.

                          Comment


                          • #73
                            nu ai sa vezi treaba asta in reprezentanta,sa iti inlocuiasca numai pivotul ,fiindca de acolo ar rezulta probleme si mai meri pe care grupul Renault nu si-l permite,pe langa asta au fost niste treburi cu bratele de logan unde se schimbau fara drept de apel din cauza jocului in pivot,dar se schimbau si toate suruburile.

                            Comment


                            • #74
                              110 000 km. fara jocuri la pivoti.... de schimbat recomand schimbul cu brat cu tot daca vrei sa schimbi numai pivotul ai ceva mai mult de muncit si mai ai nevoie si de o presa...

                              Comment


                              • #75
                                nu contest faptul ca se schimba pivotul, dar producatorul nu recomanda asa ceva deoarece nu o da ca piesa de schimb, cine stie altfel sa imi arate si mie in poza atasata pivotul separat fata de brat.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google