Problema Instalatia AC

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    In jur de 100-150 ron. Depinde unde o faci.
    sigpic

    Comment


    • #77
      voua vi s-a intamplat sa va pierdeti freon pe la ventilele de la gura de umplere? mie asta mi-au gasit meseriasii de la service. Stiti cumva pe cineva care are acele ventile?

      Comment


      • #78
        Originally posted by Florin_KDF View Post
        stie cineva cat costa o verificare/completare freon in instalatie?
        Acum cateva secunde am intrebat la service: 159 lei (tot tacamul: verificare, freonizare, umplere cu ulei)
        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

        Comment


        • #79
          Originally posted by Florin_KDF View Post
          stie cineva cat costa o verificare/completare freon in instalatie?
          103 lei m-a costat pe mine la supercar service din stefanesti. e dealer mazda. a fost cel mai ieftin ce am putut gasi eu.
          zoom-zoom

          Comment


          • #80
            @77sky: la service Dacia?
            Intentionez sa ma duc la Dacoserv..acolo unde mi-o "rezolva" de fiecare data

            Comment


            • #81
              Service Dacia, evident!
              Am o mare retinere in privinta service-urilor de cartier (cantitati si tipuri de substante folosite)
              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

              Comment


              • #82
                sapt viitoare ma duc sa il faca...bine ca m-ai anutat de pret ca sa stiu cat scot

                Comment


                • #83
                  Zgomot Aer Conditionat Dupa Oprirea Motorului

                  Salut forumisti,

                  Va rog mult, ajutati-ma cu un sfat in urmatoarea problema:

                  O lovitura in fata de acum o saptamana a necesitat schimbarea radiatorului A/C cu tot ce decurge din asta: reumplere cu freon etc.

                  Nu mai vreau sa reiau epopeea prin care asiguratorul vinovatei avand conventie cu service-ul respectiv (nu era reprezentanta Dacia) nu au putut sa imi asigure toate piesele originale (in cazul radiatorului am acum un "International Radiators" in loc de "Valeo" ca inainte) etc etc.

                  Ideea este ca dupa schimbarea asta se intampla ceva ciudat:

                  Dupa ce aerul conditionat a functionat chiar si o perioada minima (1 min), il opresc din buton apoi opresc motorul. Dupa oprirea motorului se aude un zgomot ciudat, un fel de "galgait" in bord care dureaza aprox 1 min dupa care dispare.

                  Mentionez ca in rest totul pare sa functioneze corect: la cuplare se aude cum cupleaza compresorul, scade usor turatia, se egalizeaza, si baga aer rece chiar foarte ok, mult mai ok decat inainte (instalatia si setarile din fabrica neatinse) cand abia simteam ca e usor rece.

                  Oare zgomotul asta poate anunta ceva probleme? E normal? Inainte stiu sigur ca nu l-am mai auzit.

                  Oare sa ma duc inapoi la service? Sau mai bine in reprezentanta Dacia sa se uite mecanicii de acolo?

                  Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat.

                  Comment


                  • #84
                    Cat costa o completare cu freon, ulei la meridian(militari)?
                    fara linkuri externe in semnatura

                    Comment


                    • #85
                      Zgomotul produs de vaporii de freon prin vaporizator este un lucru normal ( se poate auzi acelasi zgomot si la frigiderul de acasa, mai ales la modele vechi care aveau congelatorul in partea de sus). Presiune exista in instalatie si dupa oprirea compresorului , acesta scade pe masura ce gazul comprimat se destinde in vaporizator si se transforma in lichid care nu mai este absobit de compresor. Atita timp cit nu exista pierderi si inlocuirea elementelor instalatiei s-a facut in conditii de maxima curatenie nu trebuie sa fie probleme. Despre marca radiatorului de AC, fii fara grija, daca este nou nu are nici o impuritate pe interior; la fel va tine ca si altul mai scump, la o exploatare uzuala. Posibil, eventual sa se fi umplut cu mai mult freon.
                      Actual posesor de 1,2 16V

                      Comment


                      • #86
                        Mersi mult de raspunsuri!

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by ellada View Post
                          Cat costa o completare cu freon, ulei la meridian(militari)?
                          Pe mine la Adras Militari reumplerea cu freon m-a costat 151 RON (pretul intreg este in jur de 170 RON, dar se acorda o reducere).
                          http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by 77sky View Post
                            Acum cateva secunde am intrebat la service: 159 lei (tot tacamul: verificare, freonizare, umplere cu ulei)
                            Ieri am fost pentru operatiune. Cost final: 141 (reduceri la pachet...)
                            L-am intrebat pe tipul ce mi-a executat operatia si-mi zice mirat: ati mai facut freonizare, nu? De ce? Pai...era prea mult in instalatie.
                            Nu umblasem niciodata pana ieri acolo.
                            Acum sa vedem cum se comporta la drum lung...Pe loc raspunde bine, dar nu era prea cald afara.
                            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                            Comment


                            • #89
                              Mie mi-a cerut 200ron la meridian militari, din cauza asta intreb.
                              fara linkuri externe in semnatura

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by 77sky View Post
                                Ieri am fost pentru operatiune. Cost final: 141 (reduceri la pachet...)
                                L-am intrebat pe tipul ce mi-a executat operatia si-mi zice mirat: ati mai facut freonizare, nu? De ce? Pai...era prea mult in instalatie.
                                Nu umblasem niciodata pana ieri acolo.
                                Acum sa vedem cum se comporta la drum lung...Pe loc raspunde bine, dar nu era prea cald afara.
                                salut,
                                unde ai facut operatiunea? la ce reprezentanta? cost final 141 redcuceri la pachet, ce pachet- verificare umplere ungere?
                                Dacia Logan Laureat, 1.6 16V 105cp, Bleu Electrique

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google