Mers Intrerupt Pe Benzina Si GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mers Intrerupt Pe Benzina Si GPL

    De ceva timp (un an bun de zile), masina are un mers intrerupt pe plaja 2200-2700rpm. Prima data am simtit acest lucru cand masina functiona pe gaz, niste zguduieli zdravene la o acceleratie medie si constanta (cand trecea prin turele acelea). Am zis ca e de la gpl, si am incercat sa schimb injectoare, buji, fise, bobine si filtre. Nu sa ameliorat deloc simtoma, dupa un timp am observat ca la motor rece, cat inca nu trece pe gaz, face acelasi lucru dar mult mai pasnic, aproape insesizabil. Am auzit inca cativa colegi de forum care au aceeasi problema, nici e nu au gasit vreun rezultat. Care ar fi liantul intre cele 2 alimentari ? Senzori, ecu ? Ce sa mai verific ? Mersi

  • #2
    Aceeasi problema o intampin si eu am instaltie Landi Renzo din fabrica si masina e din 2008 si e PH2. A ta e cumva tot PH2?

    Comment


    • #3
      nu eu am un ph1 din 2005 cu o instalatie Milano.

      Comment


      • #4
        dar la motorasul pas cu pas si la sonda lambda nu v-ati gandit?

        Comment


        • #5
          Am facut teste cu Clip original la reprezentanta, lamda merge ok, corp clapeta + mpp curatate, culbutori reglati.

          Comment


          • #6
            si la mine logan 1.4mpi, dar pe benzina mergea intrerupt, am schimbat bujii, filtru aer si am curatat pompa de benzina, nu mi-a venit a crede cata mizerie am scos din ea, apoi a mers perfect
            Nu sufar de nebunie, doar savurez fiecare moment al acesteia!!

            Comment


            • #7
              eu am masurat pompa, si e in parametrii.

              Comment


              • #8
                daca-ti face numai pe gaz atunci e din alimentarea pe gaz. poate un injector sau din soft ...
                o/____\o
                (i)
                .........

                Comment


                • #9
                  Pe partea de soft am incercat n harti si configuratii. Iar pe partea de injectei am incercat si alte rampe+injectoare.

                  Comment


                  • #10
                    Care e rezolvarea ca si eu am probleme .pana acum nu ia dat nici un mecanic de cap

                    Comment


                    • #11
                      Cat e rece, mergi un pic sportiv cu ea si calca acceleratia la fund de pe la 1200, 1400 de ture,
                      instalatia de gaz, daca e noua, nu a apucat sa copieze din ecu motor toate datele, cel putin la mine, si la supernova si la logan am avut problemele pe care le spui tu in primii 500 de km, adica daca mergeam sub 2000 de ture pe gaz si calcam acceleratia la fund dadea in nas motorul, se auzeau pocnituri si trecea pe benzina, toate astea s-au remediat de pe la 7,8 sute km in sus si dupa ce ecu gaz a copiat toti parametrii din ecu motor, pe benzina n-am sesizat sa faca prostii d-astea, dar nici nu am ascultat cu atentie, am banuit tot timpul ca e numai de la instalatia gpl. Acum am si eu o problema cand imi trece de pe benzina pe gaz are un pierdere scurta si mica de turatie, ca un gol in acceleratie, dar banuiesc ca e tot din soft, vreo eroare ceva si o sa ma duc la astia la gaz sa o bage pe calculator, in rest gaz, benzina lichid de parbriz si talpa sa desfund catalizatorul )
                      Numai bine si sa ne tii la curent.
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • #12
                        Am 60000 de km numai pe gaz.nu mia facut probleme pana acum.daca stie cineva care e problema sa ne zica si noua

                        Comment


                        • #13
                          am verificat si compresia ... pare inregula

                          Comment


                          • #14
                            Mai bine incearca bujii, fise bujii si bobina

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Ciochy View Post
                              De ceva timp (un an bun de zile), masina are un mers intrerupt pe plaja 2200-2700rpm. Prima data am simtit acest lucru cand masina functiona pe gaz, niste zguduieli zdravene la o acceleratie medie si constanta (cand trecea prin turele acelea). Am zis ca e de la gpl, si am incercat sa schimb injectoare, buji, fise, bobine si filtre. Nu sa ameliorat deloc simtoma, dupa un timp am observat ca la motor rece, cat inca nu trece pe gaz, face acelasi lucru dar mult mai pasnic, aproape insesizabil. Am auzit inca cativa colegi de forum care au aceeasi problema, nici e nu au gasit vreun rezultat. Care ar fi liantul intre cele 2 alimentari ? Senzori, ecu ? Ce sa mai verific ? Mersi
                              de o saptamana am inceput sa simt si eu un mers intrerupt , dar undeva intre 1500 - 2000 ture cand accelerez puternic. nu prea stau in acea turatie , merg mai turat , dar uneori se intampla sa dau a2-a sau a 3a si sa nimeresc in acea turatie si intrerupe ...
                              daca-i dau de cap va anunt ...
                              o/____\o
                              (i)
                              .........

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google