Cloncanit La Plecare De Pe Loc.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cloncanit La Plecare De Pe Loc.

    Am deschis acest thread deoarece nu am gasit o rezolvare in service-urile Dacia la o mica problema pe care o voi enunta mai jos.
    De curand am schimbat bratul bascula de pe stanga fata deoarece aveam pivotul terminat.
    dupa aceasta oparatiune am observat ca la plecare de pe loc inainte sau in marsarier se aude un mic "clonc" care se sinte si in volan si in schimbator si parca in tot ansamblul fata.
    Problema e alta: acel clonc il face doar o singura data la plecarea inainte....deci indiferent de cate ori plec inainte cu masina de pe loc face doar prima data. Asta pana plec in marsarier prima data , plecarea in marsarier facandu-se cu acelasi clonc. Apoi iar plecarea inainte este precedata de acelasi clonc ...si ciclul se repeta la nesfarsit .

    am fost bineinteles in service unde au luat la puricat fiecare brat, articulatie si mi-au zis ca nu am nici un joc si nu reusesc sa isi dea seama de unde provine acel clonc.
    Eu am banuit culisarea pe bucse a bratului dar cica s-ar vedea urme sau etc...
    Poate cineva s-a confruntat cu asa ceva si poate sa-mi dea o parere mai obiectiva decat Service Dacia.
    Meltumesc.

  • #2
    E ceva nestrans cum trebuie, exact asa era la mine la frana pe spate, talerul nu era bine strans pe osie, odata ce puneam frana pe o directie de mers, a doua oara nu mai trosnea, cand dadeam inapoi isi schimba pozitia in cealalta parte si tot asa, asta e si la tine, dar ce e iti poate spune un mecanic dand roata jos
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • #3
      asa am zis si eu...dar a verificat si strans toate piulitele si suruburile care esista pe masina....ideea e ca se aude din fata nu din spate.

      Comment


      • #4
        Panarama aia de bieleta antibasculare a fost verificata? Data jos si examinata...?
        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

        Comment


        • #5
          am dat-o jos si pe aia....a tras de ea , e ok. Am verificat cam tot ce tine de trenul mobil...etc

          eu as ramane la ideea mea ca bratul ar culisa pe bucse..... deoarece inainte de a schimba acest brat nu aveam aceasta problema...
          si mai intreb si eu....acel brat nu cumva trebuia strans cu roata pe pamant sau macar lasata pe un suport de pe elevator? Bucsele alea nu se rotesc de pe partea metalica daca bratul se rasucesta in cazul unei gropi sau denivelari?
          Last edited by mike26ro; 23 May 2011, 12:16. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #6
            ai verificat: bucsile de la bara stabilizatoare, amortizoarele, rulmetii de sus de la amortizor, flansele ?
            Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

            Comment


            • #7
              am verificat, totul e in parametri

              Comment


              • #8
                si eu aveam acest cloncanit dar am schimbat capetele de bara , bieletele si pivotii iar de atunci n-a mai facut

                Comment


                • #9
                  Verifica placutele. Mie de acolo imi facea exact cum zici tu. Daca dadeam cu spatele si plecam in fata facea un clank si invers. La a 2 a plecare in aceeasi directie nu mai facea. Placutele erau uzate si nu le mai impingea "arcul" din etrier, banda aia metalica care tine placuta sa nu miste.

                  Bucsile de la bascule trebuiesc stranse in pozitia de rulare a rotii.
                  Last edited by yrman; 23 May 2011, 12:34.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    o sa verific inca o data placutele, cu toate ca sunt aproape noi, ca le-am schimbat anul trecut in noiembrie.
                    ideea e ca acest clonc il simt in caroserie.

                    Comment


                    • #11
                      ciudat ... la mine tot asa facea ! am verificat tot la directie si totul parea ok . Initial credeam ca acel cloncanit este din caseta, dar mi-a spus cineva sa schimb bucsile de la bara stabilizatoare . Dupa ce le-am schimbat nu se mai auzea nimica ! bafta
                      Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                      Comment


                      • #12
                        pai chiar ca e ciudat, mai ales cand iti mai spune si un mecanic de logane ca e ok totul si sa-l las asa ca daca e ceva in neregula se va intensifica si se va auzi mai tare si poate vor vedea pana la urma de unde provine. raspuns care nu ma satisface.

                        Comment


                        • #13
                          Arcul e la locul lui? Sa nu fie sarit de pe pozitie.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            ba da e la locul lui

                            Comment


                            • #15
                              acelasi cloncanit il am si eu la plecarea de pe loc sau la virarea stanga dreapta mai fortat a volanului pe loc. la mine sunt de vina bucsile de la bara antiruliu....
                              Can't touch this !

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google