Problema Linute Banzina .nu Mai Apar Deloc

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Linute Banzina .nu Mai Apar Deloc

    orcita benzina as avea martorul benzina ramane aprins si apare nici o liniuta la benzina

  • #2
    Salut.
    Ai desfacut de curand ceasurile?E posibil s anu mai faca atingere cum trebuie displeyul.
    Daca nu ai umblat e posibil sa se fi ""ïnecat"plutitorul pompei de benzina.
    Numai bine.
    ps:cita benzina ai bagat?baga peste 10 litri si misca[clatina] putin de masina
    Un Logan----YNG-----
    Numai bine.

    Comment


    • #3
      daca se apride becul va ramane aprins (rar se mai si stinge si apar liniutele) singura solutie faci un reset de cb si se rezolva 100%

      ,,DE_TOATE,,

      Comment


      • #4
        Cel mai sigur iei borna de la baterie , o ti asa cca 10 minute si dupa aia o pui la loc .Daca si dupa asta nu merge ai ceva defect.

        Comment


        • #5
          si nu crezi ca este mai simplu sa tii 5 secunde pe buton decat sa desfaci borna de la baterie?

          ,,DE_TOATE,,

          Comment


          • #6
            Am incercat si eu resetarea atunci cad am avut o probleme asemanatoare si nu a mers, asa ca stiu ce spun. Sonda se poate verifica daca merge atunci cat intrii in meniul secret.

            Comment


            • #7
              corect
              dar tinand apasat pe buton pana se reseteaza se rezolva problema.
              varianta ta intradevar merge dar este de rezerva.
              nu am am ajuns inca sa apelez la ea.
              si uite asa se mai afla cate ceva.
              pa.

              ,,DE_TOATE,,

              Comment


              • #8
                Scoate +ul de la baterie, pune-l inapoi si iti va indica normal (doar il scoti si il pui, nu cu 10 minute, 3 ore, etc..) . Asa am patit si eu, se aprinsese becul, bagasem benzina si tot a ramas aprins desi in meniul secret aveam 9 litri. Am scos instant borna de + de la baterie si am pus-o inapoi iar dupa aceea totul era normal, doua linii.

                Nu merge nici cu reset CB sau alte manevre, am incercat totul si ultima solutie era borna.
                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                Comment


                • #9
                  sal
                  unui prieten ai raman aprinse toate liniutele aprinse + becul de la benzina , a schimbat si tabloul de bord si la fel face ,de la ce poate fi?

                  Comment


                  • #10
                    adica sunt aprinse toate pavelele?
                    si indicatorul?
                    atunci este de la pompa de benzina(plutitor)

                    ,,DE_TOATE,,

                    Comment


                    • #11
                      urmeaza urmatorii pasi :
                      -baga cheia in contact...
                      -apasa(si tine apasta) pe butonul din bord....
                      -pune contactul.....(in continuare ti apasat)
                      - la un moment dat,(dupa aproximativ 5 secunde) acele vor incepe sa se invarta, atunci iei degetul de pe buton si mai apesi de 3(parca) ori pana iti arata cati litri ai in rezervor
                      -apoi ti iar apasat pe buton pana coboara acela(se opresc) si ar trebuii sa se rezolve....

                      la mine merge de fiecare data
                      incearca asta inainte de a scoate borna sau sa demontezi masina
                      bafta
                      0.9 tce SL plus

                      Comment


                      • #12
                        daca s-a busit sonda litrometrica .. interventia ar fi sub bancheta spate. Se poate verifica , scoate si eventual inlocui.
                        In fine la mine asa a fost si imi indica 0l in toate cele.
                        Normal daca nu mai merge.
                        Sper ca nu e cazul (eu am diesel) dar asta ar fi situatia mea. Am descris in alt thread.

                        Comment


                        • #13
                          A inceput sa imi faca si mie figuri liniutele alea.
                          Treaba sta in felul urmator: daca mi se aprinde martorul din bord si ma duc si bag fain frumos benzina,nu imi urca nicio liniuta.
                          Dau in meniul secret,resetez si isi revine.Si asa patesc de fiecare data.
                          Unde ar fi problema?
                          Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                          My ride

                          Comment


                          • #14
                            probleme cu turatia

                            motorul ramane turat uneori cand e scoasa din viteza

                            Comment


                            • #15
                              pres care agata pedaua
                              cablu care are fire rupte in camasa de plastic
                              „Nu ne tragem din maimuță, dar ne îndreptăm cu pași repezi spre asta.” — Arsenie Boca

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google