Tamburi Ruginiti Si "mancati"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tamburi Ruginiti Si "mancati"

    Buna ziua. Urmeaza cea de-a doua revizie pentru Loganul meu. 1.5 dci, Ambition, 65 cp. Am observat de cateva saptamani ca ambii tamburi sunt ruginiti si oarecum "mancati" pe margine. Nu este ceva tocmai normal nu? Adica...ar trebui inlocuiti? Masina este inca in garantie...cand ma duc la revizie pot sa cer inlocuirea tamburilor pe garantie? Oare vor fi de acord cei de acolo sa mi-i schimbe? Sau vor incepe sa spuna chestii de genul: "ca nu e nevoie deocamdata, ca mai puteti astepta pana la urmatoarea revizie...."; nu as vrea lucrurile astea, pentru ca e posibil sa ies din garantie si sa imi "inlocuiesc" tamburii din propriul buzunar. Astept niste raspunsuri va rog mult.

  • #2
    Buna.

    Eventual fa o poza, dar sincer, nu te alarma, la toata lumea tamburii prind un strat de rugina (oxideaza). Nu-i ceva ce ai numai tu.
    Daca n-ai probleme la franare (alt defect decat ''rugina'', ) nu trebuiesc schimbati.
    Deci inca o data: e normal sa vezi un strat de rugina.

    PS: daca la Dacia veche sunt buni tamburii si acum, dupa 25 de ani de utilizare...

    Comment


    • #3
      Clar si eu am avut ceva rugina pe tambur la revizia de sapt asta si totu e ok
      don`t worry
      sigpic

      Comment


      • #4
        Rugina e normala pe tamburi, dar daca e si ciobit pe margini nu e normal.
        Fa niste poze sa vedem si noi.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #5
          Curatai bine si tragele un strat de vopsea eu asa am facut (bronz argintiu la sticlute mici rezista la temperaturi foarte ridicate ,la dacia clasica vopseam galeria de evacuare sa arate bine si tinea vreo 2 ani dupa care se ingalbenea usor dar nu mai ruginea)

          Comment


          • #6
            Nu are nici o treaba daca sunt ruginiti, important e cum sunt pe din inauntru daca iti tine frana de mana nu ai de ce sa iti faci griji
            laureate 1.5l, albastru marin

            Comment


            • #7
              Si frana, nu numai frana de mana...
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #8
                Deci....frana tine bine, inclusiv cea de mana. Da, ma gandeam ca nu ar fi o problema majora rugina...dar parca e "mancata" un pic marginea, la ambii tamburi. Am sa revin maine cu poze, acum e seara si nu am nici o sansa sa fac poze "explicite".

                Comment


                • #9
                  Si mie mi-au ruginit tamburii dar acum i-am vopsit ,arata ca noi.

                  Yus1725.jpg
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Revin cu imagini facute astazi. calitatea nu este una f buna pentru ca pozele sunt facute cu tel mobil. dupa cum ziceam, se vede pe margine acea rugine, dar parca e si un pic "mancat" de acolo nu? Ori mi se pare mie? Necesita inlocuire? E ceva grav?
                    Attached Files

                    Comment


                    • #11
                      Stai linistit, tamburii sunt ok. curata-i si vopseste-i daca te deranjeaza acele puncte de rugina. nu este afectata functionalitatea tamburilor, doar aspectul.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #12
                        Asa este seba stie
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Tamburii sunt doar ruginiti, pe margini sunt ruginiti mai mult datorita faptului ca nu s-a folosit mult frana si masina a stat afara, in conditii de umiditate mare.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #14
                            Pentru a rezista la temperaturi, pentru a reduce costurile de fabricatie,etc.. tamburii sunt din fonta aliata.dupa cum stim, fonta se oxideaza repede,ceea ce se vede in pozele alea este OK.
                            Traiesc in ROMANIA SI ASTA IMI OCUPA TOT TIMPUL !

                            Comment


                            • #15
                              Aia nu e nimic ....vrei sa iti arat io? ) ..dar nu e problema...azi am vazut cand am schimbat jantele iam vopsit odata cu spray argintiu dar iara au ruginit de data asta ii fac negrii
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google