Da Ulei Pe La Cureaua De Distributie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • salut

    Am fost azi la Daperom Pitesti si mi-au spus ca in 2005 nu s-a folosit pinionul de sinterom la masinile produse in acel an...cik scurgerea se datoreaza semeringului care trebuie montat cu mare grija.

    Comment


    • da intradevar de la semering este , am avut si eu aceas problema la numai 1000 de km parcursi..
      sigpicIntalnirea membrilor Logan Club Mioveni, in fiecare Duminica, la ora 18, Parcare P3....

      Comment


      • intradevar ,problema e la semering dar este cauzata de bavura pinionului (si cele de renault au bavura,mare atentie la montaj)

        Comment


        • Azi am fost in service (aveam programare pt scurgere ulei), au schimbat ce era de schimbat: kit distributie, pinion, simering distributie ... toate bune si la locul lor.

          Problema e ca acum se aude un suerat-gajait destul de incet la motor cand accelerez, l-am sesizat destul de usor.
          O fi din cauza schimbarii kitului distributie si trece in timp?

          Specific ca nu am mers decat 3-4 km ... de la service pana acasa. Mai ies maine sa o testez, poate isi revine.

          Comment


          • e posibil sa treaca in timp zgomotu(pe perioada ce se uzeaza cureaua de distributie)dar ai mult si bine de mers cu masina,zgomotul e dat de intinderea curelei

            Comment


            • Multumesc de raspuns Loribob.

              Dar ma pot duce inapoi in service sa o regleze mai bine (sa o mai slabeasca putin) ? Sau nu aste e solutia, asa trebuie sa fie cureaua, stransa bine?

              E destul de enervant sunetul, chiar daca nu se aude tare ... mai ales ca pana acum nu se auzea

              Comment


              • cureaua de distributie la loganul pe benzina se intinde la 168Hz + sau - 3 Hz parca ,eu unu le reglez pe la 158 ,160 HZ ca sa nu se auda zgomotu atat de tare,cei din service nu pot sa o lase mai slaba (oficial)tine de garantia lucrarii

                Comment


                • Multam de raspunsuri.

                  Dar se foloseste vreun dispozitiv pentru a intinde cureaua la ~ 168 HZ? Eu nu imi amintesc sa fi vazut mecanicul ca a folosit vreun dispozitiv. Poate a strans-o "din ochi" ceva mai mult de 170 ...

                  La mine se aude doar in mers cand accelerez, am verificat cu capota ridicata, stationand si nu se aude.
                  Last edited by vali2k; 15 July 2010, 21:43.

                  Comment


                  • ar trebui sa se foloseasca un diapaz electronic
                    in principiu curea se intinde normal din intinzator, apoi se "ciupeste" cureaua si se masoara cu diapazul frecventa la care vibreaza

                    Comment


                    • zgomotul se aude undeva intre 1000 si 2000 de rotatii,nu mai stiu exact turatia,ar trebui sa fie undeva pe la 1700 sau 1400

                      Comment


                      • rog stergerea mesajului, am gresit locul
                        Last edited by tclipa; 17 July 2010, 22:56.

                        Comment


                        • zgomotul poate (sau nu) sa aiba legatura cu schimbarea distributiei
                          eu pot sa-ti spun ca depinde foarte tare de cheful pe care l-a avut mecanicul care a facut operatiunea
                          eu am plecat din service cu directia nefacuta dupa schimbarea pinionului asta desi era obligatorie reglarea(se da cadrul motor jos)pentru ca omu" nu a mai avut chef si m-am dus din nou la cateva zile pentru ca nu mai era volanul aliniat si pentru ca aflasem intre ttimp ca era obligatorie

                          Comment


                          • nu e obligatorie directia dupa demontarea cadrului iar zgomotul are legatura cu distributia

                            Comment


                            • Pe ce te bazezi cand spui asta?
                              aaaa... ca nu exista nici o lege care sa oblige mecanicul la reglarea geometriei, asta da, dar este necesara.
                              Last edited by vitriol; 20 July 2010, 19:40.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Originally posted by loribob View Post
                                nu e obligatorie directia dupa demontarea cadrului iar zgomotul are legatura cu distributia
                                Asa e , nu e obligatorie geometria. Se poate merge cu volanul stramb sau sa traga in vre-o parte.
                                Last edited by darksid3; 20 July 2010, 19:47.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google