Da Ulei Pe La Cureaua De Distributie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aveti dreptate, dupa o forja s-a murdarit mai tare zona respectiva. O sa incerc sa numai depasesc 4000 de ture Cel putin pana reusesc sa o repar.

    Comment


    • Dupa 3 saptamani de asteptari am primit raspuns de la Dacia, ca imi va suporta cheltuielile pentru reparatie. Am fost astazi la AE si am schimbat kit distributie, kit accesorii, pinion pompa de ulei si semering. La sfarsit am facut si o geometrie la roti. De la 13 30 pana la 18 a durat operatie. Sper ca nu voi mai avea probleme.

      Comment


      • Pana la urma e obligatoriu sa faci si geometria la roti dupa ce schimbi distributia?
        Cand e vorba de bani, toti suntem de aceasi religie...

        Comment


        • Dupa ce schimbi distributia nu....faza cu geometria era la modalitatea demontarii anumitor subansamble cand se schimba acel pinion Sinterom.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • eu unu raman de parere ca nu este obligatoriu reglajul geomtriei dupa slabirea cadrului

            Comment


            • Pai nu stiu daca e obligatoriu, dar a gasit o mica diferenta la convergenta. Mi-a desfacut caseta de directie, toba de esapament si baia de ulei.

              Comment


              • Au fost cazuri cand li s-a dereglat geometria in urma operatiei schimbarii pinionului Sinterom. Depinde de mecanic cum lucreaza
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • in cazul tau ori stau rotile fata intr-o parte (volan stramb),fapt ce provine de la operatia efectuata,ori de la o alta masura luata la acea operaratie cum ar fi desfacerea capatului de bara stanga,fapt ce obliga la refacerea geometriei

                  Comment


                  • Ce am observat la masina e ca "parca" numai trage la fel. Masina a fost remapata si inainte de operatia asta (schimbare distributie etc) am schimbat si bujiile, odata cu schimbarea uleiului. O fi un efect placebo sau se poate sa nu fi pus ceva bine pe acolo, mecanicul?

                    Comment


                    • daca s-a dereglat geometria inseamna ca s-a umblat la o piesa viabila. care este aceea? stie cineva?
                      sigpic

                      Comment


                      • Eu am inteles de la un mecanic din AE ca, daca da jos "jugul" atunci trebuie facuta geometria.

                        Comment


                        • am mai scris pe acest forum legat de distributie.nu prea stiu termeni tehnici legate de masini. am schimbat distributia la un logan 1,4mpi din cauza unui pinion, iesise din garantie de 1 an, mi s-au inlocuit bujii, pinion, semering, curea, ulei etc. cu tot cu a doua revizie m-a costat 1400 lei. pana acu am fost la reprentanta dacia, darex auto. am trimis un mail la vocea clientului spunandu-le ca nu mi se pare corect sa schimb ditributia la doar 30 mii km., si am primit un raspuns in circa 5 zile, mi s-a spus ca pot lua accesorii in valoare de 150E cu tva. (cam valoare manoperei). ieri am ales o cotiera logan, deflectoare aripi fata si un portbagaj logan. ideea e ca masina cere bani. pt cei ce regreta alegerea masinii dacia le spun ca si la masinile SH straine sunt probleme. nu poti face o masina ieftina din piese foarte bune, iar una sh straina are piesele uzate, deci cam tot pe acolo iesi.

                          Comment


                          • Am 30.000km., mai e posibil sa apara problema la mine?(este fabricata in mai 2008, printre ultimele ph1).

                            Comment


                            • eu am avut un 1.4 kiss martie 2008,si mi-a aparut pe la 2000km.
                              eu cred ca nu vei avea probleme daca in 30000km n-a aparut nimic.
                              nu toate loturile au avut probleme,cu aceste pinioane de"sinterom".

                              Comment


                              • Pana la urma care ar fi un pret corect, pentru scimbarea distributiei si a pinionului cu pricina? Va intreb pentru ca anul asta prin Aprilie am fost sa schimb uleiul la Auto Cobalcescu unde il schimbam deobicei, am intrbat si cat costa schimbul distributiei + acel pinion si mi-au zis ca 1600 distributia si 1600 pinionul, vorbeau astia de milioane de parca aveam fabrica de bani acasa.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google