Da Ulei Pe La Cureaua De Distributie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @juann
    @Octavian
    Nu se strange pur si simplu "cu simt de raspundere" capacu' ala.
    In primu' rand, se strang suruburile capacului dupa o anumita ordine, incepand de la mijloc, oarecum "in spirala" daca vrei sa-i zici, spre margine (schema e data in manualu' de service), a.i. sa nu faca burta garnitura, si in al 2-lea rand, se strang cu cheia dinamometrica la o valaore fixa de Nm.
    In cazu' in care e nevoie sa schimbi garnitura, sub nici o forma sa nu si dai cu pasta de etansare. Si asta e specificat in manual

    P.S. vb in cunostina de cauza, am schimbat garnitura aia pe garantie, in 2006 cand avea masina cca. 3000Km
    Last edited by Kojak; 17 November 2012, 20:07.

    Comment


    • Salut ! Se pare ca am nimerit unde trebuie . Am fost azi la motorservice de pe Bulevardul Nicolae Grigorescu pentru o banala revizie de 3 ani ...toate bune si frumoase ...au schimbat baietii uleiul si filtrele dupa care sunt anuntat ca masina are o problema si anume " pierderi ulei distributie " asa scrie in certificatul de control. Mi-au spus ca sunt niste scurgeri de ulei in zona distributiei si m-au chemat miercuri pt verificari mai amanuntite si rezolvarea problemei pe garantie .Precizez ca masina face 3 ani in decembrie si am 19.000km Logan 1.6 16v . Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi. Mersi !
      Lume multa ...oameni putini .

      Comment


      • Probabil in urma constatarilor iti vor inlocui simeringul.
        Sfaturi?.In cele mai multe cazuri se inlocuieste si pinionul; de asemeni cureaua, pentru ca o retensionare nu mai e un lucru recomandat; verifica daca se respecta asa ceva.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Mersi de raspuns.O sa fiu atent.
          Lume multa ...oameni putini .

          Comment


          • Cateva poze de la mine.
            Attached Files
            Lume multa ...oameni putini .

            Comment


            • pareri ceva ?
              Lume multa ...oameni putini .

              Comment


              • Fa-ti programare la un dealer. Simeringul.

                Comment


                • Luna viitoare am sa schimb simeringul de la distributie. Pierd ulei la greu pe acolo. Poate se lasa cu un tutorial...

                  Comment


                  • Am fost azi la service si dupa ce au desfacut tot pt a avea acces la distributie aceasta era in perfecta stare ...nu intrase ulei deloc(deci problema pinionului+semering la mine nu exista).Drept urmare s-a schimbat garnitura de la baia de ulei si gata.Sper sa nu mai am probleme
                    Lume multa ...oameni putini .

                    Comment


                    • uitandu-ma de o saptamana pe sub masina , motor 1,6 8v , vad ca a inceput sa lase pete sub masina de ulei cam moneda de 5 mii vechi sub masina
                      in zona distributiei e ulei cu capota saltata
                      mentionez ca am schimbat distributia cu tot cu pompa de apa toate SKF, simeringurile puse V-R care nu trebuiau schimbate
                      la suruburi mi-a pus meseriasu dacia silicon de la el , nu mi-a pus noi desi insistasem
                      am garantie la montaj la dacoserv
                      ce poate fi?

                      n-am schimbat pinionul de antrenare a pompei de ulei, de acolo sa fie problema?
                      ​​​​​​

                      Comment


                      • Iti recomand sa te duci in service! Daca spui ca deja pierderile de ulei sunt atat de mari, cureaua de distributie deja e imbibata, riscand sa sara de la punct sau sa se rupa, cu consecinte fatale asupra motorului!
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • pai sunt uimit, am abia 200km de cand mi-au montat cei din service piesele.
                          Reusesc sa fac pe garantia lor de manopera?
                          ​​​​​​

                          Comment


                          • Teoretic, e normal sa beneficiezi de garantie la lucrare
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Originally posted by total View Post
                              pai sunt uimit, am abia 200km de cand mi-au montat cei din service piesele.
                              Reusesc sa fac pe garantia lor de manopera?
                              Cred ca o sa-ti bage de vina ca n-au fost de calitate piesele, te vor pasa la vanzator.

                              As insista sa nu platesc nimic manopera sau alte cele, poate primesti un certificat de conformitate de la vanzator pt piese, eu am primit de la magazin Dacia pt kitul de distributie.

                              Comment


                              • Am fost azi cu masina la service-ul dacia unde mi-au montat piesele noi, au facut gat ca piesele nu sunt de la ei, bla bla, am facut scandal si luni dimineata sunt programat pentru demontare si analizare pe unde curge uleiul
                                Ptr moment le-am varat iar sub nas factura fiscala de la unix trade, de unde le-am cumparat. Le-am spus ca nici mie nu-mi convine sa pierd ulei scump 0w40 pe soselele patriei.

                                Mai nou am observat la sf saptamanii trecute, ca a inceput sa scartaie directia in mers,si se auzeau zgomote din dreapta, au aparut si pete pe la presostatul de la servo+ alternatorul negru de ulei. Am verificat in weekend, am sub minim uleiul cu sita scoasa din borcan.
                                Banuiesc ca trebuie sa cumpar presostat de servo si uleiul sa-l inlocuiesc pe tot. A mai completat la ei la service prin 2011 ultima oara.
                                E ok sa pun ulei de servo, elf dextron 2? sau pot sa pun orice marca vreau daca tot il schimb pe tot
                                ​​​​​​

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google