CUTIE DE VITEZE LOGAN 1.6mpi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • CUTIE DE VITEZE LOGAN 1.6mpi

    Va salut si va adresez o intrebare.
    Eu folosesc Dacia Logan la competitiile de viteza pe traseu montan, mai pe scurt spus coasta.

    Etajarea cutiei de viteze nu ma multumeste pe deplin si as dori sa imi spuneti daca stiti ce alte cutii de viteza sunt compatibile pe acest motor.
    Eventual sa stim de la ce masini provin ca sa putem cauta pe la dezmembrari.

    De la ce masini pot monta cutii de viteze compatibile pe motorul de Logan 1.6 mpi?

    Pe vremuri era un motor de 1721 cc de pest 90cp si eram curios daca acea cutie este compatibila cu motorul de Logan.

    In ce priveste rapoartele care vin de fabrica pe diverse tipuri de Logan stiu raspunsul.
    Nu ma ajuta.
    Am nevoie raspuns la ce am intrebat eu.
    Last edited by RACINGCODE; 27 July 2011, 20:47. Reason: Automerged Doublepost

  • #2
    cutie de megane 3, in 6 trepte. in tr6 la 3000rpm ai tot 110km/h, ca in tr5 la lighean. atata timp cat cutia JH3 merge si pe K7M si pe K4M (1.6_16v), nu vad de ce cutia in 6 trepte de pe megane (care are tot motor K4M) nu ar merge.
    apropo, anul asta n-ai fost la resita la vtm, sau te-am scapat eu din vedere?
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      Din pacate cutiile astea mai noi au raport final foarte 'lung" eu am nevoie de el scurt si treapta 1 foarte lunga. Pe coasta la motor de 1.6l e greu sa folosesc 6 trepte.

      Comment


      • #4
        e cam greu ce zici tu ..1 mai lunga si apoi 2,3,4 scurte ... si eu ma gandeam la schimbat cutia dar am stat si m-am gandit ca nu merita .
        Sa pui jante pe 14 si anvelope cu talon mic nu cred ca ai voie...

        Comment


        • #5
          @racingcode: pai tocmai ca fata de o cutie de logan, cea de megane e mai scurta. la ce etape de vtm ajungi sa prizi 180 cu 1.6, de zici ca-ti trebuie a 6-a? eu am zis sa folosesti cutia aia pe primele 4 trepte, care-ti permit sa ajungi la 150-160 mai repede decat cutia de logan. oricum, in coasta, n-apuci la logan sa-i dai a 5-a; nici nu cred ca stie cutia ca are pinioane pt ea
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #6
            Originally posted by cos_min_i View Post
            e cam greu ce zici tu ..1 mai lunga si apoi 2,3,4 scurte ... si eu ma gandeam la schimbat cutia dar am stat si m-am gandit ca nu merita .
            Sa pui jante pe 14 si anvelope cu talon mic nu cred ca ai voie...
            Am voie, dar sa nu crezi ca nu m-am gandit insa slicurile pe 14 sunt greu de gasit cu latime de 190 si cu lungime mica.
            In plus daca schimb rotile scurtez toata cutia nu doar 2,3,4,5.

            Intrebarea era daca cutia de viteze care este pe motorul de 1721cc se poate monta pe Logan.
            Acolo am vazut ceva rapoarte care le pot lucra din 2-3 cutii de viteza.

            Comment


            • #7
              TR1 de Logan dCi iar restul de pe 1.2 16V care are trepte ceva mai scurte nu se poate face sau e tiganie ? )
              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

              Comment


              • #8
                pai nu stiu daca te ajuta tr1 - 65km/h si tr2- 75km/h
                de cutia aia de 1700cc nu stiu nimic, eu raman la cutia in 6 de pe megane 3, unde tr2 e un fel de tr1 lunga si a 6-a da-o dracu, merge bine cu tr5 pana la 160 sau mai sus, eu o vad o cutie ideala pt 100-120cp bagati la vtm.
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #9
                  Dar megane nu are roti stock pe 16'' ?
                  Daca pui cutia lui pe logan cu roti de 15, sau mai grav de 14, nu o sa mesteci mai mult/repede la schimbator ?
                  O s-o duci in tr. 5 pana in limitare, fara a folosi tot raportul, iar daca ii dai tr. 6, o sa dea in nas.
                  Cutia de SupeRNova nu e buna ?
                  Ca era cea mai echilibrata, tragea masina in orice treapta, la orice turatie...si am vazut supernove cu roti de 15 si nu pierdeau din demaraj la reprize si tot asa, retrogradai cand iti aduceai aminte
                  Si nu cred ca bubuie la 100 cai, sunt srn-uri cu mai multi cai si cutii stock, atat doar ca astea au volanta si ambreiaj mai mari decat la 1.6 de la logan...
                  Keyboard error or no keyboard present.
                  Press F1 to continue or DEL to enter setup...

                  Comment


                  • #10
                    Rugamintea era sa ma ajutati cu raspuns la intrebarea mea, restul nu ma intereseaza pentru ca stiu deja despre ce e vorba cat despre o cutie in 6 trepte mai grea... nu e pt curse unde niciodata nu dai treapta 5 chiar daca ai un grup scurt.
                    Am vazut la cele de 1.7 ca se pot face combinatii mult mai interesante, dar am impresia ca sunt compatibile cu vechiul bloc motor de Dacia 1300.
                    Trebuie verificat.

                    Comment


                    • #11


                      vezi aici daca te ajuta ceva......
                      LA VOLANUL UNEI MASINI DE CURSE NU CONTEAZA CINE ESTI, CONTEAZA NUMAI DECIZIA PE CARE O IEI INTR-UN FRAGMENT DE SECUNDA

                      Comment


                      • #12
                        Cutia de la Clio 2 1.4 8v stiu ca are rapoartele ceva mai scurte decat cea de la logan nu stiu daca e raspunsul la care te asteptai dar ti-am dat o alternativa.Salutare!!
                        sigpic

                        IL 1 3 MIU

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Seba View Post
                          cutie de megane 3, in 6 trepte. in tr6 la 3000rpm ai tot 110km/h, ca in tr5 la lighean. atata timp cat cutia JH3 merge si pe K7M si pe K4M (1.6_16v), nu vad de ce cutia in 6 trepte de pe megane (care are tot motor K4M) nu ar merge.
                          apropo, anul asta n-ai fost la resita la vtm, sau te-am scapat eu din vedere?
                          cutia in 6 trepte de megane 2 coupe sport 1.6 16v e foarte foarte scurta. tr 6 100 kmh 3000 rpm

                          Comment


                          • #14
                            Am deja tot ce se poate face eficient in cutia de logan.
                            Am nevoie de info despre cutiile de viteze de pe motoarele de 1.7 care au avut multe versiuni si se poate face un colaj din ele.

                            Comment


                            • #15
                              Cutie de viteze

                              Am un logan 1.4 MPI din 2006!! Am probleme cu cutia de viteze! cu ce cutie poate fi compatibila de la alta masina???si de la ce masina??

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google