Probleme Cutia de Viteze

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La fel am patit si eu.Placa este de vina.Trebuie sa inlocuiesti kitul ambreaj.Kitul m-a costat 270 Valeo iar manopera 200.

    Comment


    • Merci Nicolae.

      Mai am o intrebare: ce piese contine kitul ambreiaj?

      Nu se poate inlocui doar placa?
      Last edited by parameter; 29 July 2012, 19:14.

      Comment


      • Kit-ul contine placa de presiune , discul si rulment de presiune.

        Comment


        • Poti inlocuii doar placa, Dar e greu de demontat acolo, si manopera costa cat piesele. De asta se recomanda sa schimbi tot chitul. Daca a picat azi plata peste o luna poate sa pice discul. Atunci ce faci? Dai inca 2-300 ROn pe manopera?
          sigpic

          Comment


          • Am prins ideea. O sa schimb si eu tot kitul. Merci baieti.

            Comment


            • @ parameter vezi ca ai un PM
              Last edited by nicolae09; 29 July 2012, 19:33.

              Comment


              • Am schimbat ieri kitul de ambreiaj Si nu mai am probleme.

                Era sparta placa de presiune. Avea doua pale indoite.

                Am gasit un mecanic bun care m-a taxat asa:
                200 Ron Manopera
                290 Ron Kit ambreiaj

                A zis ca a mai montat acest kit la multe masini si nu a avut probleme.

                Am mai intrebat la cateva service-uri si cea mai ieftina oferta era de:
                400 Ron manopera
                370 Ron kitul

                Sunt multumit.

                Comment


                • Sal!

                  Am o mica problema cu cutia mea de viteze si anume ca in treapta 3 simt la mana ca si cum ar carai. NU se aude niciun carait, dar asa se simte la mana. Alta mica problema ar fi ca cateodata nu-mi intra in marsarier. Stiu de faza cu caraitul din cauza sincronizarii, de aceea mai intai o bag in treapta 1 dupa care imediat in marsarier, sau o bag foarte usor direct in marsarier, dar cateodata nu-mi intra. Are careva idee care e cauza si cum poate fi rezolvata? Oricum la primavara o sa am revizia si ii zic sa se uite si la asta, dar pana atunci poate stie cineva ceva Multumesc anticipat!

                  Comment


                  • Sal
                    Problema cu v3 e din cauza inelului sincron.
                    Rezolvarea (la mine) costa 200ron manopera si 100ron inel sincron.
                    Cu R e mai complicat sa dau un verdict pana se demonteaza cutia insa poate fi si ambreiajul o cauza.
                    0746127271

                    Comment


                    • am si eu o problema : am impresia ca mestec in mamaliga cand schimb vitezele,dar nu mereu zici ca am mamaliga in cutie,plus ca ambreiajul se apasa cam greu.Exista vreo solutie in acest caz?
                      Tinc fest !!

                      Comment


                      • Probabil ai timoneria obosita.
                        0746127271

                        Comment


                        • kalim.. daca mestecatul apare numai la rece ai un ulei prea vascos in cutie daca face si la cald urmeaza sfatul de mai sus sau regleaza cursa ambreiajului

                          Comment


                          • si la cald, manerul se ghideaza greu, nu e cursa curata, clara.Poate fi si vaselina aia din nuca aceea de la capatul schimbatorului?
                            Tinc fest !!

                            Comment


                            • Probleme Cutie Viteze Sh

                              am cumparat o cutie de viteze de la dezmembrari, am achizitionat si kit de ambreiaj nou luk, problema este ca imi patineaza discul si am ulei sub masina. Banuiesc ca pierd ulei pe la semeringul prizei de putere. A schimbat cineva acest semering, se gaseste, precizez ca la mine in oras nu am gasit...si pot sa schimb acest semering, fara sa desfac cutia de viteze?

                              Comment


                              • daca e cel de pe priza nu ai alta varianta decat sa dai iar cutia jos , pozitinoarea lui prin sageata din poza
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google