Probleme Cutia de Viteze

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • te bagi frumos sub masina la mijlocul ei (sub maneta schimbatorului) si este o aparatoare metalica pentru esapament si tija de la schimbator atinge in ea si trebuie sa o strambi putin sa nu mai atinga. Sa fie rece motorul (evacuarea) ca altfel nu poti umbla acolo. ar fi bine sa mai fie o persoana cu tine sa miste de maneta sa iti dai seama unde atinge exact.

    Comment


    • Salut, am un logan din 2005 1.4 si am urmatoarea problema : de 2 zile nu prea mai vrea sa intre in vitezele 1,2,3 si uneori 4 indiferent daca e rece sau calda. Precizez ca ambreiajul a fost schimbat acum 3 luni dar uleiul din cutie nu. Masina are 100.000 km.

      Comment


      • Eu am avut problema pe treptele I si II (rece sau cald).
        Cauza: nu a fost prinsa cutia la loc dupa schimbul de kit ambreiaj. Asta poate fi una dintre cauze.
        Alta la tine pot fi sincroanele, dar e dubios sa fie la 3 luni dupa schimbul de ambreiaj.
        Uleiul din cutie, daca exista acolo, este ultima problema.

        Comment


        • Probleme Cutie Viteze Motor 1,2

          azi dimineata am plecat de acasa si intra greu in vitezele 1 si 3 chiar sarea din viteza am fost la reprezentanta in focsani si mia schimbat uleiul din cutie la doar 30000km ce sa fac sa inteleg ca au prelungit boala?

          Comment


          • Ce explicatii ati primit la reprezentanta? Cine a recomandat schimabarea uleiului, dvs. sau un mecanic? Cat ati platit pt aceasta operatiune?
            Mai sunt probleme cu vitezele, mai sare, mai merge greu? Sau e OK?
            Si...ce motorizare aveti? In profil scrie 1.4...aici spuneti 1.2.
            Fiti mai darnic in detalii pentru a imbogati informatiile si experienta de pe forum.
            Last edited by CeDeBe-L; 2 July 2013, 18:00.

            Comment


            • Am si eu de ceva vreme aceeasi problema cu cutia, sare dintr-a 5-a la drum intins , mai ales pe autostrada in functionare prelungita. Cu cat mergeam mai mult cu atat sarea la turatie mai joasa pana nu o mai puteam folosi. In plus, in primavara mi s-a intamplat sa nu mai pot introduce in treapta 1 sa plec de la semafor, am incercat si cu 2, la fel... dupa ceva incercari (vreo 10) am reusit si am plecat. Mi s-a mai intamplat apoi odata sau de 2 ori, de-atunci merge, insa agata la trecerea in 2, la retrogradare din 4 in 3, schimbatorul se misca atunci cand ambreiajul cupleaza. M-am programat luni la un service in Timisoara specializat in cutii, insa ma costa mult, 350 lei demontat/ montat pe masina + inca 350 lei desfacut si constatat defectiunile. La care se mai adauga piesele necesare reparatiei... Mecanicul mi-a spus ca in cutiile astea sunt doi rulmenti pozitionati prea aproape in peretele cutiei si la solicitari mai mari portiunea aia dintre rulmenti se fisureaza si apar jocuri, etc, oricum trebuie s-o desfaca sa-si dea seama, dar se pare ca problemele la JH3 sunt destul de frecvente. Masina are 135000km, problemele au aparut pe la 120000. Uleiul a fost schimbat de 2 ori, nu am avut pierderi niciodata, era la nivel la fiecare schimb.

              Comment


              • sal
                Intradevar JH3 are probleme cu acei rulmenti.
                Ar trebui sa apara insa si ceva zgomot daca ai uzura acolo.
                La tine insa este uzura la cuplajul treptei a 5 a (furca , manson de cuplare sau pinion)
                Iar la viteza a 3 a ai nevoie de un inel sincron.
                Preturile sunt normale pentru lucrarea aceasta.
                Si eu ma ocup cu reparatii cutii de viteze si tot cam acolo ma incadrez: 300d/m si 200reparatia cutiei. Sa-ti faci o idee despre piese : 100ron inel sincron viteza a 3 a 150ron furca v5 200ron manson v5 sau 300ron pinioane v5.In general la v5 ai nevoie de una din cele 3 variante.
                0746127271

                Comment


                • am si eu o problema:innainte nu am bagat prea mult in seama;m-am dus la service mi-a reglat putin ambreiajul a mers vro 3-4 luni iar acuma a inceput din nou mai rau..problema e in felul urmator face figuri in toate treptele de viteza in sensul ca nu intra,trebuie apasat ambreiajul de 2-3 ori in special pe treptele 1,2,3 a 4 merge mai bine iar intra 5 ba nu imi intra ba imi sare;DAR daca ma duc in ture peste 3500rpm intra fara probleme..eu ma gandeam:sa fie cumva rulmentul de presiune?discul de ambreiaj?ceva sfaturi ideii?multumesc
                  Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                  Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                  sigpic

                  Comment


                  • E ambreiajul.
                    0746127271

                    Comment


                    • Multumesc inca odata andreixyz pentru oferta si cotatii! Crezi ca doar acolo sunt problemele? Ziceam ca s-a intamplat sa nu pot introduce in 1 si 2, dar poate or fi fost ceva fragmente desprinse de la 3 si 5?...Oricum, astazi chiar ma gandeam, a mers perfect 1,2,3,4 prin oras, acum cand i-am pus gand rau s-o disec... de frica!...
                      Last edited by Victorine; 6 July 2013, 12:50.

                      Comment


                      • mai astept cateva pareri..sa se fi dus tot kitul sau doar una dintre piese?oricum saptamana viitoare voi schimba distributia si voi umbla si la cutia de viteze si disc..
                        Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                        Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                        sigpic

                        Comment


                        • [ATTACH]451619[/ATTACH]

                          [ATTACH]451620[/ATTACH]

                          [ATTACH]451621[/ATTACH]

                          [ATTACH]451622[/ATTACH]
                          Originally posted by faraonw View Post
                          mai astept cateva pareri..sa se fi dus tot kitul sau doar una dintre piese?oricum saptamana viitoare voi schimba distributia si voi umbla si la cutia de viteze si disc..

                          Comment


                          • daca am probleme cu ambreiajul mai pot pleca cu a 5 de pe loc fara acceleratie?nu cred..deci nu cred ca ar fi discul la mine
                            Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                            Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                            sigpic

                            Comment


                            • În principiu ar trebui să se rezolve prin reglarea ambreiajului, mergi la un mecanic care să încerce mai multe reglaje şi să vadă dacă asta e problema.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment


                              • Problemele la ambreiaj sunt de mai multe forme. Nu doar uzula discului. La tine e vorba de debraiere ,care nu se face complet. Adica nu se apasa destul.
                                0746127271

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google