Probleme Cutia de Viteze

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si ce ar trebuii sa fac in cazul acesta ce se schimba?
    Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
    Cine este interesat ma poate contacta pe privat
    sigpic

    Comment


    • andreixyz vroia sa zica ca ori kitul complet, ori daca ai schimbat discul inainte, schimbi si placa de presiune acum Placa ta poate fi albastrita prin decalire sau fisurata
      ​​​​​​

      Comment


      • nu am schimbat nimic(in afara de consumabile) la masina in 8 ani de cand am luat'o iar in prezent are 82.500km
        Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
        Cine este interesat ma poate contacta pe privat
        sigpic

        Comment


        • Dupa cum se manifesta e dusa placa de presiune.
          Mergi la mecanic sa-ti confirme/infirme si daca e placa ar trebui sa schimbi kitul cat de curand, nu stii unde le lasa cu totul.
          Vreo 550-600 lei totul lui tot in service particular.

          Comment


          • sau cablu de ambreiaj
            0746127271

            Comment


            • Daca o data ce a intrat in 5, ii sare din treapta...nu are absolut nici o treaba cu ambreiajul sau cu cablul.

              Comment


              • Intra greu in toate vitezele inclusiv v5. E posibil sa nu se cupleze complet si atunci e normal sa o arunce. Zicea ca sare cateodata din a 5 a nu mereu.
                0746127271

                Comment


                • Daca nu cupleaza complet inseamna ca nici nu ii merge cu 5. Daca a cuplat...trage cu 5 si o scuipa...nu e din cauza ambreiajului.

                  Posibil sa fie si ceva pe la timonerie...o bieleta comanda ceva. Aceasta piesa are o importanta vitala pentru precizia si usurinta cu care intra in viteze.

                  Sent from my GT-B5330 using Forum Runner
                  Last edited by alessandro; 7 July 2013, 12:42.

                  Comment


                  • Poate fi si nivelul scazut de ulei si in acest caz sare din a 5 a dupa ce se incalzeste. In general la mers pe autostrada. A 5a fiind in capac se lubrifiaza mai greu daca nu e suficient ulei.
                    0746127271

                    Comment


                    • Am mai strans ambreiajul si vad ca si-a mai reveenit..a mai ramas 1 si 5 care mai face probleme..ma voi duce saptamana asta sa schimb uleiul la cutie..
                      Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                      Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                      sigpic

                      Comment


                      • Problema Logan: "agata" La Schimbatul Vitezelor

                        Salutare,
                        Am un logan 1.2 16V, GPL, cu 59000 de km. Am o problema cu el la schimbatul vitezelor. Agata. Cel mai mult in treapta 2, dar face in toate vitezele. Am verificat uleiul si este la nivel si arata destul de bine, galbui transparent. E ciudat ca nu face chiar tot timpul si nu intra de fiecare data la fel de greu. Dar parca s-a ingreunat efectiv schimbatul vitezelor.
                        Inainte de asta de vreo luna incoace la plecatul de pe loc, dupa franare se aude o mica bataie, ca si cum ar avea joc un cap de planetara. Joc nu are ca face numai atunci, nu pe gropi, curbe etc. oare are vreo legatura?
                        Din ce am cautat si citit pe forum am vazut ca poate fi de la sincroane, pana la bucsa de la schimbator, etc.

                        Ati mai avut careva probleme de genul?
                        Mersi anticipat.
                        Sper sa nu fi facut un topic nou degeaba, dar din ce am cautat n-am gasit probleme asemenatoare.

                        Comment


                        • vezi sa nu atinga in protectia de la toba,ca este o protectie exact in dreptul tijelor...eu asta am patit acum vro 2 ani de la zapada..
                          Legat de problema mea,am mai strans putin ambreiajul si nu mai face la fel de rau..mai face figuri la bagatu in viteza dar nu la fel de des..
                          Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                          Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                          sigpic

                          Comment


                          • am un zgomot la schimbarea vitezelor, un clank care se aude si in frana de motor, nu reuseste nimeni sa-mi spuna ce are, ma puteti ajuta cu sugestii, va multumesc mult.

                            Comment


                            • Verifica bieleta de pe cutia de viteze.

                              Comment


                              • Am verificat si protectia respectiva si e la locul ei, si am verificat si bieleta, si nu pare sa aiba cauciucul rupt, am miscat cu surubelnita de ea si lucraza ok. Pe viitor o sa schimb uleiul si mai vedem apoi.
                                La motorul de 1.2 tot 3.1 litri intra in cutia de viteze? Ca nu am gasit nicaieri. Si tot 75w-80 e recomandat? Ma gandesc sa iau Mobil, mi se pare un ulei ok caliate - pret.
                                Va multumesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google