Probleme Cutia de Viteze

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare. Revin cu ceva noutati dupa o noua interventie la problema cutiei. Am inlocuit si kitul de ambreiaj cu unul nou acum o saptamana si problema tot persista. Mai mult se pare ca acum agata si in treptele 2 si 3, inclusiv la retrogradare. Se pare ca ajung la vorba d-lui "pistriu" care mi-a raspuns la prima postare....sincroane tr 1, 2 defecte. Si mecanicul mi-a spus ca daca nici acum nu-si revine, cutia ar trebui inlocuita cu totul. Din alte postari pe acelasi subiect, am vazut ca ar fi o problema destul de des intalnita cu cutia la acest tip de motor...Nu ma pot declara decat dezamagit...aveam o alta parere despre fiabilitatea Loganului, mai ales cel din faza 1...

    Comment


    • Va salut pe toți membri acestui forum. Sunt posesorul unui Logan 1.4 fabricat în 2005,cu 170000km la bord. Sâmbăta ma îndreptăm spre Buzău, și în loc. Galbinasi, când am vrut sa reduc din vit a5-a în a 4-a nu a întrat în viteza. Am tras pe dreapta cu gândul ca s-a dus ambreiajul, dar am băgat în vit 1-a și am plecat mai departe mașina comportându-se normal. Când am ajuns acasă după 60km mers normal, am mai strâns câteva filete la cablul ambreiaj. Am ieșiți probe dar ambreiajul nu patinează. Astăzi după 3km parcurși am pățit la fel, nu întra în mers din a 5-a în a 4-a.,dar își revine. Dacă poate cineva să-mi spună ce se întâmplă, sau dacă a mai întâlnit cineva asa ceva.

      Comment


      • Ieri am fost la Brăila, prin oraș, și a mers normal!

        Comment


        • Bună ziua.
          Nu știu dacă am postat în secțiunea corecta.
          Pe scurt am făcut o manevră greșită cu levierul cutiei de viteza și eram curios de consecințele acesteia.
          Mai exact la 80 km/h in loc de treapta 5 de viteza am introdus în treapta 3 , a început să urle motorul ,cutia ,etc .
          A durat câteva secunde deoarece senzația mea era că deși calcam pe ambreiaj acesta nu debaraia corect.
          In final cred că de fapt greșeală era doar a mea.
          Întrebarea era ce se poate deteriora la așa manevră total greșită?
          Mulțumesc.

          Comment


          • Cu treapta 3 la 80 kmh e foarte putin probabil sa fi stricat ceva.
            In schimb daca era vorba de treapta 2 erai la risc.

            Comment


            • Originally posted by mira123 View Post
              Bună ziua.
              Nu știu dacă am postat în secțiunea corecta.
              Pe scurt am făcut o manevră greșită cu levierul cutiei de viteza și eram curios de consecințele acesteia.
              Mai exact la 80 km/h in loc de treapta 5 de viteza am introdus în treapta 3 , a început să urle motorul ,cutia ,etc .
              A durat câteva secunde deoarece senzația mea era că deși calcam pe ambreiaj acesta nu debaraia corect.
              In final cred că de fapt greșeală era doar a mea.
              Întrebarea era ce se poate deteriora la așa manevră total greșită?
              Mulțumesc.
              Nu are nimic masina.Ai facut frana de motor si cam atat
              ​​​​​​

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google