Zgomot Roata Stanga Fata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot Roata Stanga Fata

    Azi in timp ce ma intorceam acasa am deschis si eu geamu sa aud ciripit de pasarele si m-am trezit cu un sunet ciudat venind de la masina. Din cat am localizat eu, cred ca e de la roata stanga fata. Oricum sunetul e ceva de genul: "tzac, tzac, tzac", si se modifica o data cu viteza: la viteze mari se aude la un interval de timp mic, iar cu cat viteza scade se aude din ce in ce mai rar.
    Daca stie cineva ce este, ca eu am impresia ca e ceva spart pe acolo, si cat m-ar costa reparatia.

  • #2
    Stai linistit zgomotul este de la cauciucuri ....este ca sui cum ai avea pietricele in crampoane nup??? Tzac tzac tzac....nu e njimic de speriat . sa fii atent si la alte masini ca nu numai la tine se aude
    sigpic

    Comment


    • #3
      Asa e, ai pietre in cauciucuri.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        si eu am cam aceeasi problema numai ca eu nu am incercat cu geamu deschis.L-am auzit din interior...abia perceptibil.Am zis ca poate e de la mizerie la rulmentii rotilor sau vai de mine ceva pe la planetara.Mentionez ca zgomotul e perceptibil de la treapta a doua si se aude in fiecare treapta pana cand turatia motorului e destul de mare ca sa-l acopere.Oricum e destul de stresant ca mie frica sa nu se intample ceva rau.

        Comment


        • #5
          Probabil ai prins vreo pietricica in cauciuc, si cam asta e rezultatul, verifica atent.
          Just Hold Onnnnnn....

          Comment


          • #6
            Si eu zic ca ai pietre prin crampoanele de la cauciucuri, uitete atent la toate, cauta cu mana, nu de alat dar si eu am patit asa 2 zile la rand in vara tot mam stresat ca nu sti-am ce se aude,si la mine tot din "fata" venea zgomotul,dar pana cand am mers ceva sute de metri cu capul pe geam si defapt venea din spate zgomotul,cand ma-m uitat la roata din spate aveam 2 pietre prin crampoane! deci......cum zic si ce-i de mai sus uitete mai atent la cauciucuri
            sigpic

            Comment


            • #7
              sry de offtopic dar nu cred ca isi are rost un nou topic, in cazul meu am un sunet care nu apare tot timpul(din 3 ocazii intr-o zi de 2 ori a aparut), si se manifesta ca un fasait care odata cu viteza, se aude din ce in ce mai rapid. Acest sunet a aparut dupa ce am schimbat capetele de bara si placutele de frana. Mai mentionez ca discul are o margina proeminenta ... dar conform mai multor mecanici si prieteni trebuie schimbat de abia la urmatoarea, schimbare a placutelor(am cam 65000 de km).

              Deja merg cu masina asa de vreo 2 saptamani ... roata nu pare sa se incalzeasca... sau sa para sa am vreo problema la directie sau alte chestii... dar are ce sa strice daca mai merg asa cu ea? sau toata chestia este din cauza discului care s-a mai tocit.... ating placutele de frana si datorita proeminentei se freaca placutele de frana de disc?

              P.S.: tot la roata din stanga fata
              B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

              Comment


              • #8
                Pai daca e asa ridica masina pe cric si invarte de roata cu mana sau baga I si las-o la ralanti si uita-te pe-acolo,vezi ce zgomote se aud!
                Nu m-am uitat la Logan dar la Dacia veche aveam in spate niste protectii(aparatori) in spatele discurilor si cand mai mesteream ceva pe-acolo mereu "le faceam" sa-mi atinga de janta!Nu cumva iti atinge tabla aia de janta(daca exista) ?

                Comment


                • #9
                  Originally posted by raducu26 View Post
                  ...Am zis ca poate e de la mizerie la rulmentii rotilor sau vai de mine ceva pe la planetara....
                  daca ai mizerie la rulmenti e grav tata!!!!!!!!!!!!
                  Un om fie crede, fie nu ca poate sa faca ceva, de obicei are dreptate.

                  Comment


                  • #10
                    nu stiu daca exista protectie la disc am sa ma duc undeva pe o rampa si am sa ma uit.daca nu gasesc nimic am sa o ridic si pe cric sa vad ce se intampla.mersi !!!

                    Comment


                    • #11
                      @nr4: ia incearca sa misti de capacul de la roara. Aceiasi "problema" am avut-o si eu pentru ca s-au rupt mai multi suporti ai capacului si nu mai statea cum trebuie sa stea pe janta. Din acestet motiv cand mergeam auzeam cum se lovea de janta.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • #12
                        le-am scos pe toate si tot se aude.

                        Comment


                        • #13
                          Deci sa inteleg ca nu e de la pietre?
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #14
                            o sa scriu si eu aici de zgomotul de la roata fatza dreapta masina are app 1500km si cand fac manevrele in parcare se aud scartzaieturi am stat pe loc si am virat stanga dreapta la maxim dar nu face nici un zgomot daca merg mai repede nu se mai aude. In concluzie numai cand ma deplasez ft incet scoate aceste scartzuri si nu stiu ce sa fac sa merg la service, sa o mai las asa, sa ma apuc sa incerc sa ung eu ceva... help!

                            http://www.youtube.com/watch?v=Uk1t2-tQXTU

                            Comment


                            • #15
                              si mie mi-a scartait odata asa dar cand am virat pe loc. a fost mizerie la telescop. atunci cand virezi telescopu se invarte si ii posibil sa fie mizerie.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google