Logan 1.4 MPI nu mai trage

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan 1.4 MPI nu mai trage

    Buna,
    Detin un Logan 1.4 MPI 2006 130.000 Km si sunt sigur ca nu mai trage cum trebuie.Spun asta deoarece fac destul de des o anumita portiune de drum cu o rampa de aprox 2-3 KM unde urcam in treapta a 4-a si masina accelera continu pana la viteze de 110-120km/h.In prezent in treapta a 4-a cu pedala la fund urca pana la un anumit punct si asa ramane viteza undeva 95 km/h.
    Un singur lucru am observat cand am schimbat filtrul de aer. Clapeta care da drumul la aer in motor (care se desface cand apesi acceleratia) nu sta fix la 90 grade fata de gura de admisie aer sta undeva la 70 grade (adica oblic nu perpendicular) fata de orizontala .Ma gandesc ca este posibil sa nu permita trecerea debitului corespunzator de aer in motor? A mai observat cineva lucrul asta (sau asa trebuie sa fie pozitionata?) Daca nu ar fi asta ce as mai putea incerca pentru remedierea situatiei (am mai incercat solutia pentru curatat injectoare care se toarna in rezervor am schimbat bujiile filtrul de aer si cam atata)

  • #2
    Poti sa demontezi clapeta de acceleratie si s-o cureti.
    Ai putea sa masori si ce presiune face pompa de benzina cu un manometru.
    Culbutorii sunt reglati recent?
    Martorul Check Engine e aprins?

    Comment

    Working...
    X
    Anulare DPF
    Politica de Securitate Google