Burduf planetara

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Burduf planetara

    Buna ziua.
    Prin iarna m-am trezit cu ambele burdufe de planetara (cele de la roata) sparte, curgea vaselina la greu. Le-am schimbat.
    Dupa nici 7000 km cel din dreapta iar este spart, cine le-a montat spune ca nu este ceva iesit din comun ptr ca , citez, nu poate pune burduf de origine, care e mai tare, mai solid, ci doar unul mai moale, care se uzeaza rapid. Si ca ar trebui schimbata planetara cu totul ptr a nu mai avea probleme.
    Are dreptate sau zice asa doar ca sa se scuze ca s-a stricat iar prematur?
    E adevarat, ma costa doar 135 de lei sa il schimb din nou la el, dar as vrea sa stiu daca astea sunt singurele solutii, ori burduf slab calitativ, ori planetara cu totul (circa 700 ron).

  • #2
    Mecanic amator si cam lenes, sa puna burdufe de care trebuie.

    Pentru asta necesita scule sa demonteze planetara si sa le schimbe pe bancul de lucru, el vrea sa le schimbe pe masina cu planetara decit desfacuta din fuzeta dar cuplata in cutia de viteze,
    Spune tu daca a facut asa sau nu ? Banuiesc ca ai sta linga masina cit a lucrat respectivul acolo !

    Comment


    • #3
      Da, pai asa a zis, ca n-are cum s-o desfaca

      Comment


      • #4
        Sa ia cartea de reparatii dacia scrie acolo cum se schimba burdufele la planetara daca pina la virsta asta nu a invatat

        Da cind lenea e mare si mai e si cald ... iese cum o iesi si mere pina la coltul urmator.

        Comment

        Working...
        X
        Anulare DPF
        Politica de Securitate Google