Zgomot frecare pedala ambreiaj !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot frecare pedala ambreiaj !

    Salut, pentru multi, situatia de mai jos este banala, insa pe mine ma scoate efectiv din masina !
    In momentul in care este foarte cald sau incinsa masina si actionez pedala de ambreiaj, se aude un zgomot de frecare, scartiit, gen cauciuc pe plastic; este mai pronuntat atunci cand apas sau ridic usor pedala.
    Am fost la service (masina fiind in garantie)si mi-au schimbat pompa de ambreiaj...degeaba, face la fel.
    Au dat cu spray cu vaselina pe axul de la pedala, la acea bucsa, face la fel, parca mai rar, dar tot se aude.
    ​​​​​Sa fie axul de la pedala neuns cum trebuie din fabrica sau problema este de la placa presiune, disc, etc?
    Aceeasi problema o aveam la vechiul Logan, 1.6 benzina, am schimbat cablul de 2 ori si tot nu am rezolvat, era de la nuca din cutie, dar asa l-am lasat.
    Masina are 45.000 km, ambreiaj hidraulic, 1.5 cdti,a dpf. A inceput sa se manifeste asa cam de la 25.000 km, insa s-a accentuat.
    Va rog parere o parere de la cei care au mai intampinat asta sau de la cei ce se pricep mai bine.
    Va multumesc!

  • #2
    Salut, actualizez informatii cu privire la problema de mai sus.
    Mers la service, schimbat rulment presiune, disc ambreiaj, placa presiune.
    In regim de garantie a fost doar rulmentul de presiune, placa si discul le-am achitat, mi s-a spus ca ca daca se schimba rulmentul, este recomandat si restul.
    In fine, le-am schimbat, masina mergea ca noua data jos de pe trailer, nu tu scartiit pedala, zgomot frecat.
    Deja ma ma simteam mai bine chiar daca am cheltuit cu ea... in garantie.
    Dupa 6 zile in care am parcurs in jur de 300 km, a inceput sa faca la fel !!!! Deja inebunesc, service-ul da din umeri...ce dracu sa-i mai fac????
    Marca de tot cacatul, piese la fel !!!!!
    Last edited by mariusg; 10 August 2020, 18:56.

    Comment


    • #3
      Nasol, daca si mecanicii astia nu isi dau seama de la ce poate fi...

      Comment


      • #4
        Pedala de ambreiaj este de vina, asa face si la Loganul meu din 2005, dar am uns-o si a spus mecanicul ca daca mai face trebuie s-o schimb dar are masina 15 ani vechime !

        Comment


        • #5
          nu cred ca este de la pedala, zgomotul se aude la cutie, unde vine rulmentul ambreiaj si se transmite in pedala.

          Comment


          • #6
            update...schimbat din nou rulment ambreiaj...la fel !!!
            trimis mail la "vocea clientului", astept raspuns oficial de la producator, nu mai am de ce sa merg la service, oamenii de acolo au incercat sa ma ajute, ii depaseste situatia !
            Masini de ...piese, la fel !!!! Asa or fi si cele exportate in Germanica??? Raspundeti voi...

            Comment


            • #7
              Salut! Ai rezolvat ceva? Sunt și eu interesat! La fel face și a mea! Încă nu am făcut nimic! În septembrie vreau sa ma apuc de ea! Dacă ai rezolvat-o, te rog sa scrii, sa le aduc la cunoștință la băieții de la Dacia.

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google