troncanit la plecari si frane usoare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • troncanit la plecari si frane usoare

    Salut baieti am si eu un logan 1 facelift 2008 1.4.
    ​​​​​Cunoscatorii stiu ca 1.4 facelift cel putin laureat a venit din fabrica fara bara de torsiune..
    acum 3 luni am cumparat o bara din dezmembrari, bara provine de pe un logan 1.4 an 2006 era bara cu care a venit din fabrica.. am cumparat cleme noi,bilelete,bucse..
    In ziua in care am montat bara am schimbat si capetele de bara cu bielete directie, si am facut revizia...
    Dupa cam o saptamana a inceput sa imi apara un fel de trocanit cand pun frana(numai daca pun frana lin daca pun agresiv nu se aude) in momentul in care masina se opreste se aude odata trosc si gata, sau cand dau sa plec uneri tot asa se aude odata si gata..
    acel trosc se aude pe dreapta...
    Precizez ca dupa ce am schimbat bieletele de directie si capetele de bara am fost la autosoft si am facut unghiul....
    Si m-am apucat sa tot schimb.. am schimbat amortizoare cu tot flansa rulment presiune bla bla bla, bascule noi... Deci toata fata este schimbata.. si tot se aude... Planetara stanga noua OM..
    Un sfat, o idee ca nu mai suport idea ca face acel trosc..
    Are si tampon motor schimbat.
    Tot ce are schimbat sunt piese noi si OM doar bara este sh dar este de fabrica..
    Last edited by oneX; 3 November 2020, 05:12.

  • #2
    Aruncă-ți un ochi si pe la etrieri/plăcuțe de frână. Dacă sunt uzate mai mult de jumătate, schimbă-le!
    Piesele astea trebuie să aibă un anumit joc, dar dacă este prea mare scot zgomote la frânare și/sau plecare de pe loc.

    Comment


    • #3
      Placutele au fost schimbate cu o luna inainte de a schimba piesele de mai sus, placutele sunt renault... Si au maxim 3000km nu fac foarte multi km cu ea
      Last edited by 77sky; 3 November 2020, 18:17.

      Comment

      Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google