Nuca schimbator

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nuca schimbator

    Dupa 14 ani si 4 luni nuca schimbatorului de la Logan 1 Ambiance (fabricat si cumparat in februarie 2007) s-a crapat (de la tija pana la la varf, unde se afla placuta din plastic pe care sunt trecute vitezele; s-a crapat nu s-a fisurat!). Am scos si mansonul care era uzat si avea rupt de mai mult timp inelul din plastic de la baza care prinde mansonul de consola din masina. Am scos si vechea nuca (care a iesit foarte usor fiind crapata). A ramas tija goala de la schimbator. Nu are niciun dispozitiv din plastic pe ea. Probabil suportul din plastic a ramas in nuca dar eu nu am vazut desi nuca era crapata si placa de deasupra pe care sunt trecute vitezele era cazuta. Acum nu mai conteaza ce si cum a fost deoarece am aruncat vechea nuca, cu manson cu tot. Am cumparat o nuca cu capac argintiu si cu manson. Este pentru Logan 2.

    Intrebare/ajutor: cum improvizez sa rigidizez nuca de tija?

    Am incercat cu silicon dar nu tine. Mi-am facut de lucru deoare a trebuit sa curat/spal interiorul la nuca si tija. Am incercat sa intepenesc nuca cu o bucata de carpa intre ea si tija. Tine doar cateva ore de condus (prin oras) dupa care se slabeste.

  • #2
    poxipol bicomponent n-o mai scoti niciodata

    altu moare asa n-are !

    Comment


    • #3
      Ai nevoie de adaptorul de plastic din imagine.
      Attached Files

      Comment


      • #4
        De unde pot sa-l cumpar?

        Comment


        • #5
          Magazine de piese auto sau la baietii de pe Olx care vand si nuca.

          Comment


          • #6
            Daca stie cine precis de unde pot sa cumpar respectivul adaptor din plastic (fara sa caut) rog sa imi spuna! Ma intereseaza numai adaptorul. Nuca + manson (pentru Logan 2) am cumparat deja. Eventual cumpar adaptorul si impreuna cu nuca (pe care nu o s-o utilizez) dar vreau musai ca adaptorul sa fie separat de nuca (ca sa nu ma chinui eu sa-l scot).

            Eu m-am uitat pe site-uri la daciashop, e-piesa si piesenet + olx dar nu am gasit.

            Multumesc!
            Last edited by abc; 7 August 2021, 06:47.

            Comment


            • #7
              Intreaba pe forum la colegii axscu sau planetara.
              Sau pe Olx - alecs_nrx.

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google