Moare motorul in mers, la calcarea ambreiajului

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Moare motorul in mers, la calcarea ambreiajului

    Salutare.
    Am o problema.
    De cateva luni am o smucitura, in mers, cand las acceleratia sau cand o ating din nou, e mai puternic pe la 60km/h, in a 3-a si a 4-a, dar e prezent si in celelalte viteze. E ca si cum ar taia dintr-o data gazul... am schimbat tampon motor antibalans, dar nu s-a rezolvat. Banuiesc o problema electrica sau soft.

    A doua cea mai mare problema e ca se opreste motorul, in mers, daca calc ambreiajul, de exemplu cand vreau sa schimb sau ma apropiu de o intersectie.
    Uneori doar pica dintr-o data turometrul in 0 si tremura motorul si isi revine, alteori moare de tot. In ultima vreme moare tot la a doua intersectie...
    Cu cat sunt in turatii mai mari, cu atat probabilitatea mai mare sa moara motorul la apasarea ambreiajului.
    Daca reusesc sa scad turatiile aproape spre relanti, inainte sa calc ambreiajul, nu mai moare.
    Nu stiu daca cele doua probleme au legatura una cu cealalta...
    Masina Logan MCV 2011, 1.5 dci, 88 hp, euro 5.
    Am fost la Dacia service dar nu i-au dat de cap.
    Are cineva, va rog, vre-o idee ce poate fi?
    Multumesc!
    Last edited by Tiby_Med; 29 October 2022, 01:45.

  • #2
    Regulatorul de presiune de pe pompa de înaltă presiune. Eu as schimba și conectorul in locul tau.

    Comment


    • #3
      punktnet

      Intre timp am resoftat calculatorul (ECU), am schimbat si regulatorul de presiune, si tot nu s-a rezolvat. Bani aruncati degeaba...
      Mi s-a recomandat reconditionarea injectoarelor. Dar daca nu sunt sigur ca de la astea ar fi problema, nu as arunca iar banii degeaba...

      Comment


      • #4
        Eu ma gandesc la o eroare de transmisie de date (circuit electric intrerupt)
        Trebuie analizate diverse detalii, daca mai sunt si alte erori/disfunctionalitati
        Posibil cablaj intrerupt (izolatie strapunsa) sau...ECU, lipituri imperfecte (LINK)

        P.S. Daca prin diagnoza nu descoperi nimic, este foarte posibil scenariul de mai sus...

        Bafta!
        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

        Comment


        • #5
          77sky
          Pe diagnoza nu mi-au gasit nici o eroare si toate valorile sunt in grafic (Dacia service si inca un alt service).
          Daca ar fi o eroare de transmisie de undeva, nu ar trebui sa inregistreze eroare?

          Comment


          • #6
            Nu! Citeste posturile din acel topic. Mie mi-a scos peri albi acel subiect, luni de zile am verificat diverse: relee, sigurante, cablaje, masa, la diagnoza nu era nici o eroare (!)
            Si totusi la mine nu functiona AC, transmisia de date in privinta consumului era aleatorie, imi arata si 3 L/100 km, aberant!
            Pistele precizate de mine sunt de analizat, nu litera de lege. Este cel mai greu de identificat o eroare care nu este inregistrata in calculatorul masinii
            Last edited by 77sky; 21 December 2022, 21:49.
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • #7
              Da, asa este... am inceput sa citesc topicul de la inceput...

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google