Martor Lampa De Ceata "palpaie" Cand Semnalizez Sau Apas Frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • verifica cablajele de masa..

    Comment


    • solutia temporara, indoi pinul de masa, sau permanenta cositoresti tot. poti si sa legi firul de masa direct la caroserie...

      Comment


      • Vad ca aceeasi problema, o avem majoritatea!

        Si la mine se intampla celasi lucru, cand apas frana se aprinde martorul becului de ceata din bord! am sa urmez si eu indicatiile voastre si ... sa vad ce o iesi! Sper sa nu ia foc!
        Masina este ca si femia, de aceea iti dau 3 sfaturi :1)sa nu o imprumuti, 2) sa nu o bruschezi,3)sa ai grija de ea!sigpic

        Comment


        • aceeasi probl o am si eu.la franare se aprinde in bord becul de ceata,am desfacut stopul am curatat am dat cu spray de contacte,degeaba,anomalia persista.samb desfac din nou si aplic metoda cu fir cositorit pe cablaj si legat la caroserie.

          Comment


          • Aceeasi problema si la mine, dar am urmat sfaturile lui Cristi Streulea cu vaselina, pus din abundenta, 2-3 luni nu mai este problema, apoi cand reapare se reia procedeul. In ce priveste cositorirea contactelor, nu prea ma pricep, asa ca mai bine las asa cu vaselina...
            Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari

            Comment


            • ieri am rezolvat problema,sau cel putin asa sper.am aplicat metoda vazuta pe acest forum,acica lipirea unui fir pe cablaj si legarea lui la masa caroseriei.o operatie relativ simpla.o remarca am daca vreti sa incercati folositi un ciocan de lipit si nu un pistol.acum nu se mai aprinde becul de ceata si sper sa nu se mai aprinda cind semnalizez sau franez.mentionez ca am facut treaba pe ambele parti.multumesc celor care au dat aceasta varianta de rezolvare.numai de bine.

              Comment


              • am facut ca in tutorialul lui cristi si acum nu se mai aprinde , pe calea asta ii mai multumesc o data lui cristi tine-o tot asa

                Comment


                • Chiar daca o sa sune ciudat..am miscat putin de mufa stopului dupa ce in prealalbil dadusem cu wd40,indoit putin pinii etc.. ...am observat ca mufa , daca este impinsa pana la capat atunci face..am tras putin dar foarte putin de ea inapoi(astfel incat nu s-a declipsat) si numai sunt probleme..efect imediat sa speram ca asa ramane !!

                  Sa vedem cum rezista cand iei o groapa ceva !!
                  Last edited by RaDuFAN; 17 January 2011, 00:04.

                  Comment


                  • la mufa de la stop sunt lamelele putin oxidate yo am fost la logan si asta mi au facut le au curatat si au dat cu un sprai de pt oxidare si acum merge

                    si mi a stans lamelele desfacand mufa
                    Last edited by tepupatati; 27 January 2011, 00:36. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • daca ai putea sa scrii mai romaneste nu ne-am supara deloc. iar acea solutie este doar una temporara, din pacate! consulta tutorialul lui cristi streulea sau cauta sa cositoresti toate contactele, asa vei scapa de probleme!

                      Comment


                      • Eu am observat ca mufa cand este impinsa la capatul cursei are putin joc..am dat cu wd40 am pus mufa inapoi numai ca nu am impins-o pana la capat e trasa putin inapoi astfel incat sa nu se declipseze si de 2 luni numai am probleme !

                        Stiu ca nu o sa credeti dar exact asa am facut !

                        Comment


                        • tepupatati la mufa de la stop sunt lamelele putin oxidate yo am fost la logan si mi le au facut le au curatat si au dat cu un sprai pt oxidare si acum merge si au mai strans lamelele din mufa

                          Comment


                          • ai mai postat o data. te rog sa utilizezi forumul asa cum trebuie, altfel vei fi luat la ochi de moderatori.....citeste regulamentul

                            Comment


                            • aceiasi problema am avut-o si eu. am schimbat cablajul dreapta spate si s-a rezolvat. cei din service mi-au spus ca este din cauza ca solicit bricheta. (am un triplu in care tin detectorul de radar, statia CB, si incarcatorul de telefon)
                              Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                              Comment


                              • nu stiu daca e de la asta....si eu am avut problema asta si nu folosesc deloc bricheta si nici solu ei..
                                Viteza Ucide ... Conduceti cu prudenta !!!
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google