Amortizoare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Amortizoare

    Va salut,sper sa ma lamuriti voi...am loganul de 4 luni si de vreo 2 saptamani a inceput sa faca un zgomot ciudat in partea din spate undeva de la roti,de exemplu:daca cineva se da jos din masina mai ales de pe bancheta din spate in momentul cand coboara scartaie tare de tot asa 2-3 secunde,daca pun mana pe ea si o misc mai tare la fel acelasi sunet ca la o masina veche,daca apas cu piciorul pe rotile din spate cu putere aceeasi chestie.am fost cu ea la dacia au dat cu ceva spray dar suna la fel.acum 2 zile am fost din nou cu ea la dacia si mi-a schimbat un amortizor pe partea stanga spate insa nu erau foarte fericiti ca trebuie sa-l schimbe pe gratis ,masina fiind in garantie .pe partea aceea nu mai suna insa pe partea cealalta se mai aude ,dar nu foarte tare acel scartait.intrebarea mea este :cum se poate dupa 4000de km sa se strice un amortizor,sa sune atat de urat ca la o masina veche?Poate sunt eu prea pretentios ,orice suna ma deranjeaza...daca mai suna si celalalt amortizor tot mai tare si vreau sa-l schimb cei de la dacia o sa-l schimbe si pe celalalt?Multumesc!Astept pareri

  • #2
    Marcel, eu din cate stiu daca se umbla la amortizoare si mai ales daca se schimba, ar trebui sa ti le inlocuiasca pe amandoua asa ar fi normal,si pentru ca nu cred ca este normal sa iti schimbe un amortizor si sa il ai nou pe partea stanga iar pe dreapta sa fie un amortizor care are deja 4000Km,cred ca ii aiurea,si ma gandesc ca nici lu' masina ii cade bine schimbarea asta a proasta!
    Si da daca iti scartaie si cel din dreapta, dute si dale cu masina in cap si zile ca asa a facut si cel din stanga si ti lau schimbat si ar face bine sa til schimbe si pe celalalt,nu de alta dar daca zici ca dupa ce sa schimbat nu mai face,atunci ii clar ca e de la amortizor!
    parerea mea, asteptam si alte pareri :P
    sigpic

    Comment


    • #3
      Mergi sa il schimbe si pe celalalt si daca incep cu comentariile ameninta-i ca suni la Vocea Clientului daca nu remediaza problema.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        Nu cred ca o sa faca mare lucru cu "Vocea clientului" dar poate sa incerce. muta bafta

        Comment


        • #5
          O sa fii surpsins, dar se rezolva foarte repede daca suna la VC...
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            Chiar ca se rezolva repede. Am sunat la un moment dat la service de cateva ori si nu imi raspundeau. Am dat mail la VC si surpriza... m-au sunat repede cei de la service

            Comment


            • #7
              Scartaitul sa nu fie cumva si de la bucsele din capetele amortizorului (de aia tiau dat aia cu ceva ..pe bucse ...sprai lubrifiant)

              Comment


              • #8
                De cand mi-a schimbat amortizorul de pe partea stanga nu mai suna nimic, a fost testata pe calculator la soc si a iesit pe spate 70%,spunea ca era bine si 50%,oricum va multumesc pentru raspunsuri,nu a mai fost nevoie sa sun la vc acum chiar nu are nici o problema.

                Comment


                • #9
                  Am si eu o problema la rotile din spate. Cand da masina intr-o groapa mai mare se aude un zgomot, nu stiu cum sa il explic, dar se aude numai in spate.
                  Am incercat sa apas eu pe portbagaj si zgomotul se aude mai mult din partea stanga, se aude atunci cand revine masina in pozitia initiala, nu in timpul apasarii...

                  Comment


                  • #10
                    Amortizorul e stricat. Mergi in service pentru o verificare.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #11
                      Si mie imi bate ceva in spate, la gropi, care ma scoate din sarite iar cineva de pe forum mi-a zis ca e centura. Intr-adevar asta este. Am pus pe cineva sa stea in spate si sa tina centura in tensiune si nu a mai batut nimic. Probabil o s-o rezolv peste vreo 4000 km cand am revizia de 20k.

                      Comment


                      • #12
                        Daca tot veni vorba de amortizoare cred ca am si eu o problema cu unul din spusele altora care au patit ,dar cu alte masini.Concret,la 35.000 Km ,la o verificare de presiune in roata dreapta spate sa constat cu stupoare ca am cauciucul uzat pe exterior destul de profund si tot ce am putut face a fost sa intorc cauciucul deocamdata pana ma mai edific asupra problemei.Sa fie oare amortizorul nici nu stiu ce sa cred deoarece nu am nici-un simptom de genul bataie ,zgomot ori altceva.Voi ce parere aveti sau daca stie cineva modul de verificare al amortizoarelor.Cu respect.FANE

                        Comment


                        • #13
                          Nu prea vad ce ar avea amortizorul cu uzura cauciucului...Poate unghiul de fuga.

                          Comment


                          • #14
                            Sau unghiul de alunecare...
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #15
                              Rotile pe spate au unghiuri? De cand?
                              Cel mai lent 1,6 8v

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google