Burduf Planetara Ciupit

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Burduf Planetara Ciupit

    Am observat zilele trecute vaselina aruncata pe janta la interior, pe partea stanga. M-am uitat mai atent si am vazut ciupit burduful de la planetara stanga, de langa roata. Care a-ti intampinat aceleasi probleme, cum ati schimbat burduful ( cu demontarea sau nu a planetarei de pe masina) si ce marca de piese ati folosit, tinand cont de pret/calitate.

  • #2
    saptamana trecuta am schimbat un astfel de burduf si da s-a demontat planetara , cu ocazia asta am schimbat si uleiul din cutie deoarece nu fusese niciodata schimbat.pretul pentru un burduf nu e mare,undeva la cativa zeci de lei + montat planetara nu trebuie sa de duca mai mult de 100 ron.

    Comment


    • #3
      100 de ron e numai uleiul pt cutie e cam 30 ron/l trebuie 3.3 deci 4 l =120 ron , burduful ala e cam 50 ron manopera 30 ron + ciubuc pt mecanic 20 lei , nu prea mult ca se invata , 220 ron incurajator nu ?

      Comment


      • #4
        In cutie intra 3,1 litri, cum nu se scurge tot merg foarte bine 3.
        [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

        Comment


        • #5
          Am rezolvat problema la Zetec Galati (mecanici buni, manopera acceptabila):
          - s-a golit uleiul din CV, s-a demontat planetara de pe masina, s-a depresat cu atentie crucea din capul planetarei de la CV, s-au inlocuit burdufurile vechi cu cele noi. Am optat pentru demontarea planetarei intrucat am observat ca erau urme de gazare pe langa burduful cu rulment de la CV. Gasise la service si burduful de langa roata, elastic care nu necesita demontarea totala a planetarei ( 60-70lei).
          - burduf planetara roata (de origine) - 90lei;
          - burduf planetara de la cutia de viteze (spidan) - 85lei - este pus prin presare si cand se da jos se inlocuieste;
          - manopera - 80lei;
          - ciubuc pt mecanic - __ lei;
          Total : 255 + bacsis.
          Care intampinati aceeasi problema va sfatuiesc sa mergeti la service pt. ca in parcare nu prea se poate rezolva.

          Comment


          • #6
            Se poate inchide

            Comment


            • #7
              rog moderatorii sa inchida.

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google