Remediere Scartait Ambreiaj Logan ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Remediere Scartait Ambreiaj Logan ?

    Dragi colegi,
    Va scriu deoarece m-am hotarat sa efectuez cateva din recomandarile vazute pe aici prin forumuri. Logan 2005 Ambition - 130000 km.
    Problema binecunoscuta este "scartait puternic cand apas pedala de ambreiaj". Sincer nu vreau sa mai merg la un service Dacia pentru aceasta problema, deoarece la ultimele 2 care am fost m-i sa spus ca trebuie sa schimb kitul de ambreiaj (raspuns foarte profesionist tinand cont ca asta era singura simptoma). Bine inteles ca de atunci am mers peste 30k si inca functioneaza perfect ambreiajul.
    Acum sa revenim.
    1) M-am hotarat sa schimb cablul (una din posibilele cauze) si deoarece este destul de ieftin si o sa-l schimb si singur in baza a ce am vazut pe forum (il scot din locasul din furca de la motor, il scot din locasul de la pedala ... inca cateva miscari si gata) ?
    2) O sa gresez "nuca" aceea de la cutie. Eeee aici am cateva intrebari.
    Din pacate nu am vazut inca nici un tutorial, exact cu poze cum se face, am cateva nedumeriri:
    a) Ca sa curat ce sa adunat deja acolo(mizerie, praf, unsoare din anii trecuti), trebuie mai intai sa dau la o parte burduful acela de cauciuc, apoi o sa folosesc un spray WD xxx (pt. degresat).
    Pot da cu el acolo gramada ca sa fiu sigur ca se curata tot tot bine de tot ? Pot aparea alte probleme daca fac asta ? Cum ma sfatuiti daca nu cum aveam eu de gand ?
    b) Dupa ce fac operatiunea aceasta sa dau cu spray cu vaselina ? sau sa pun vaselina grafitata (de care am deja dar la tub) si sa indes cumva cu ceva pe acolo ? De unde stiu ca am pus unde trebuie sau ce ar trebui sa simt la mana, ca de vazut nu cred ca se vede nimic nu ?

    Cam astea as fii cele 2 operatii, asa ca va rog sa ma corectati unde considerati necesar (cei care a-ti facut deja poate) sau sa-mi da-ti alte sfaturi utile.

    Multumesc pentru rabdare si recomandarile bune.

    PS: Ceva marci anume de spray-uri pt degresat sau de vaselina ..... etc

  • #2
    Si eu am patit si solutia e sa schimbi cablul de la ambreiaj.
    Eu i-am dat 10 lei unui amic mecanic si nu m-am mai murdarit.

    Comment


    • #3
      Dupa o lunga perioada datorata gheturilor de afara, am reusit sa rezolv problema ambreiajului.
      Din tot ce am vrut sa fac (descrise mai sus), am schimbat doar cablul de ambreiaj (25 ron) si NU am mai avut acel scartait oribil din secunda 2 dupa ce a fot montat. Acum am 500km si tot la fel de placut merge.
      Totodata pedala de ambreiaj se apasa foarte usor acum, aproape ca un fulg.

      Multumesc si o zii placuta.

      Comment


      • #4
        Zgomotul acela ca de diesel in stationare e prezent pe masina ta? Eu am doua simptome la ambreiaj (masina de 5 luni) acel scartait la apasare(parca as calca pe o gramada de cabluri care se freaca intre ele) si un zgomot ca de diesel in stationare.Cand apas pe ambreiaj zgomotul dispare.Concluziile altor useri:ambreiajul de vina, dar este un zgomot functional tehnologic admis de producator.
        Last edited by karlos12; 18 February 2012, 09:17.

        Comment


        • #5
          Sa va explic cum am scapat eu de scartaitul de la ambreiaj si parca acum este alta masina.Am desfacut cele doua piulite de la cablu amreiaj, am tras de cablu pana a iesit din primul carlig.Am mai tras pana a iesit si din al 2-lea carlig si acolo la al 2-lea carlig sunt niste bucati rotunde de cauciuc.Pe alea le-am dat bine cu vaselina, si am pus si pe cablu vaselina si am tras si am impins de cablu de vreo 30 de ori ca sa intre si inauntru in teaca cablului. Dupa aia am montat si iaca nu mai scartaie absolut deloc. Wow nu imi vine sa cred.

          Precizez ca dupa vreo 100-200 km si la o tura prin cartier a inceput sa scartaie dar foarte putin si la sfarsitul turei cand am intrat in garaj. Nu stiu ce sa cred dar este o rezolvare pentru ca mai scartaie doar putin nu cum facea inainte.

          Ok am mai umblat cu masina dupa acea tura prin cartier si nu scartaie . Wow ce bine. Scartaie putin doar cand e oprita masina.In mers nu are nici o problema, e fina. Deci ASTA E REZOLVAREA .
          Last edited by Raoulemilian; 1 April 2012, 19:23. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #6
            Acum dupa vreo 400-500 km a inceput din nou sa scartaie ca un kkt. Nu scartaie ca inainte de ungere,asa tare de zici ca se rupe, dar totusi scartaie dupa mers mai mult in oras aglomerat. O sa incerc sa curat acolo din nou sa ung din nou si revin cu detalii.

            Comment


            • #7
              problema asta nu are rezolvare fiabila. adica sa ii faci ceva si sa reziste 15-20 mii kilometri
              pur si simplu nu se poate.

              Comment


              • #8
                Inseamna ca rezolvarea consta intr-un psihic indestructibil )

                Comment


                • #9
                  ultima tiganie a fost sa curat bila/nuca pe care culiseaza furca. dar in ce fel

                  am dat blana cu sprat de frane dupa care am luat smirghel si am incercat sa matuiesc bila aia alba din carcasa cutiei pe cat de mult posibil.

                  mi a luat cam 45 minute doar frecatul bilei cu smirghel. am curatat iar la sange si am uns cu vaselina grafitata. de atunci ( 5-6 mii de km) vad ca nu mai face

                  P.S. am smirgheluit bila sa se creeze o suprafata matuita cu pori care sa sustina vaselina acolo

                  Comment


                  • #10
                    eu am diesel si nu e pe cablu. scartaie de ma scoate din sarite. cred k tb unsa parghia de la pedala
                    Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

                    Comment


                    • #11
                      nu trebuie unsa la mie a scartait cam o luna (mers zi de zi) pe la vreo 50k si ia trecut fara sai fac nimic (nu iam facut nimic pentru ca niste "meseriasi" au zis ca tre schimbat mecanismu de la pedala)
                      http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

                      Comment


                      • #12
                        sal. am si eu o problema si nu ii dau de cap. eu am un scartait in cutia de viteze. Scartaie doar cand schimb treptele de viteza si doar cand este foarte cald afara . pare a fi un scartait de cauciuc. a mai patit cineva?

                        Comment


                        • #13
                          Mama masii de treaba, am kit complet de ambreaj nou, am vreo 20000 de km cu el si a inceput de ieri sa scartaie intr-un haaal:|
                          http://www.loganclub.ro/forum/ms_41_nzn-t12171.html? Logan 2000 16v

                          Comment


                          • #14
                            cei cu 1.4 sau 1.6 nu au de ce sa se planga. pentru voi exista Sachs si kit de ambreiaj si cablu.

                            Comment


                            • #15
                              Tot kitul l-am pus Sachs si scartaiee!
                              http://www.loganclub.ro/forum/ms_41_nzn-t12171.html? Logan 2000 16v

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google