Motoras Spalator Parbiz Ars ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Motoras Spalator Parbiz Ars ?

    As avea o mica dilema in legatura cu motorasul spalatorului de la parbriz, acum de cand cu gerul asta mi-a inghetat lichidul din instalatia de spalare a parbrizului si acum ca s-a dezghetat cand actionez maneta nu se aude nici macar bazaitul specific motorasului.
    Problema ar fi ca nu am gasit siguranta care se ocupa de acest lucru iar daca e cea cu stergatoarele nu e arsa ca ele functioneaza.
    Daca are cineva un sfat sau s-a ma confruntat cu asemenea grozavie.
    Mersi mult.
    Keep smiling, live your life...

  • #2
    Cel mai probabil pompa nu mai este buna , daca a inghetat in ea apa s-a umflat si aia e .
    sigpic

    Comment


    • #3
      Totusi as vrea niste sfaturi si nu "concluzii" de genul "probabil". Multumesc oricum
      Last edited by Seba; 10 February 2012, 23:48.
      Keep smiling, live your life...

      Comment


      • #4
        Sfat: schimba motorasul si vezi daca merge.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • #5
          Ca sa te convingi singur si fara concluzi din partea altora dai motorasu jos si ii pui 2 fire pe direct la baterie daca functioneaza verifici de ce nu merge de la buton , daca nu da nici un semn e clar...
          sigpic

          Comment


          • #6
            Il scoti de la locul lui (demontezi grila fata), il alimentezi cu 2 fire direct la baterie; daca nu auzi sunetul specific al pompei atunci iti recomand o vizita la un magazin de specialitate.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #7
              Originally posted by vitriol View Post
              Sfat: schimba motorasul si vezi daca merge.
              Intr-adevar esti un "Loganist de 5 stele", vad ca pe acest forum nu se poate discuta in mod civilizat fara ca cineva sa te ia peste picior din diverse motive stiute numai de el. Tipic romanesc.

              Multumesc pentru sfat.
              Last edited by krissstian; 10 February 2012, 14:23. Reason: Automerged Doublepost
              Keep smiling, live your life...

              Comment


              • #8
                Asta se intampla cand ai impresia ca pe forumul asta sunt ghicitori in globul de cristal (sau poate or fi, dar eu n-am auzit) sau experti in tehnologia masinilor (or fi si din astia, dar... nici de ei n-am auzit).
                Suntem aici pentru a ne ajuta intre noi, iar ajutorul poate fi si o "concluzie" sau un "probabil".
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • #9
                  In timp ce, cineva actioneaza maneta, dai cateva surubelnite(sau alte unelte) la motoras, poate sa fie si blocat, de la apa sa se fi pus in scurt, spun asta pentru ca am patit.
                  ..::LOGAN 1.4 MPI AMBIANCE 2004::..
                  ..::KIA CEE'D 1.4 16V BEST 2008::..

                  Comment


                  • #10
                    Verifica daca functioneaza STOPURILE PE SPATE si MARSARIERUL.
                    Daca acestea nu functioneaza ai arsa siguranta F03 (scrie STOP pe capacul de la sigurante). Aceasta siguranta alimenteaza si spalatorul de parbriz.
                    Last edited by Seba; 10 February 2012, 23:49. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #11
                      Anul trecut mi-a inghetat lichidul de parbriz si nu mi-a mai mers motorasul vreo 3 saptamani, nu scotea nici un sunet deci am crezut ca este ars. Am vrut sa-l schimb pe garantie dar nu puteam sa ma duc cu lichidul inghetat ca ma luau aia din service la fuga, am bagat masina intr-un garaj incalzit vreo 20 de ore si MINUNE... motorasul nu avea nimic. Poate ai si dumneata noroc...

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by ionutz.nit View Post
                        In timp ce, cineva actioneaza maneta, dai cateva surubelnite(sau alte unelte) la motoras, poate sa fie si blocat, de la apa sa se fi pus in scurt, spun asta pentru ca am patit.
                        Originally posted by lau View Post
                        Verifica daca functioneaza STOPURILE PE SPATE si MARSARIERUL.
                        Daca acestea nu functioneaza ai arsa siguranta F03 (scrie STOP pe capacul de la sigurante). Aceasta siguranta alimenteaza si spalatorul de parbriz.
                        Originally posted by vasile78 View Post
                        Anul trecut mi-a inghetat lichidul de parbriz si nu mi-a mai mers motorasul vreo 3 saptamani, nu scotea nici un sunet deci am crezut ca este ars. Am vrut sa-l schimb pe garantie dar nu puteam sa ma duc cu lichidul inghetat ca ma luau aia din service la fuga, am bagat masina intr-un garaj incalzit vreo 20 de ore si MINUNE... motorasul nu avea nimic. Poate ai si dumneata noroc...
                        Multumesc mult pentru idei am sa le pun in aplicare pe toate 3.
                        Keep smiling, live your life...

                        Comment


                        • #13
                          cristi,stai linistit ca la fel am patit si eu. sigur nu sa ars. si eu am uitat lichidul de vara in vas. a inghetat tot. verifica sa fie dezghetat tot lichidul din vas. eu am turnat apa fierbinte in vas si pe urma a mers. nu umbla sa-l demontezi.

                          Comment


                          • #14
                            Daca torni apa fierbinte in vas s-ar putea sa cumperi si vas nou !!
                            Last edited by Seba; 12 February 2012, 01:32.
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              incearca sa dezgheti bazinul si motorasul si sigur va merge motorasul la fel am patit-o si eu. Ai grija la furnunasele care duc la stergatoare sa le dezgheti si pe ele.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google