Problema Cu O Bujie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Cu O Bujie

    Am si eu o problema...mi- aruncat o bujie in mers si cred ca sa dus filetul dupa chiulasa ca nu se mai infileteaza bujia cand incerc sa o pun la loc. Ce e de facut in afar de schimbatul chiulasei stie cineva??

  • #2
    pai in primu rand cred ca trebuie data jos chiulasa, ca altfel n-ai cum sa lucri p acolo si sa nu fi ajuns ceva span prin capul pistonului de la cum s-a smuls.Poti incerca niste tentative de ciobanie in primul rand sa incerci sa faci alt filet,dar ma indoiesc ca va tine,apoi daca nu tine , bucsezi si faci din nou filetul,daca merge.Mai o solutie ar fi ceva filet helicoil da nu am vazut pe aici d-astea,sincer mai simplu e alta chiulasa si nu risti sa iti zboare tot felu de chestii prin motor
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #3
      La Daciile vechi se taroda chiuloasa si se fileta un manson din - habar n-am - alama / bronz. Dar aveai nevoie de tata meseriasior, ca sa nu piarda ulei si compresie.

      Daca ai patit asa ceva, inseamna ca s-a umblat la bujii si, fie nu s-a strans cum trebuie, fie a fost stransa cu muschi si fara creier si s-a rupt filetul.
      Alta chiuloasa...
      The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

      Comment


      • #4
        Cred ca iese mai ieftin sa cumpere alta decat sa plateasca mesteri pt refacut filetul, bucsat ... etc.

        Ps: Daca tot esti "forjat" cu ocazia asta iei si o chiuloasa planata ... si faci 2 in 1.
        sigpic

        Comment


        • #5
          sau poti face o reductie, cum faceam la vechea dacie cand bagam gazolina...
          Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

          Comment


          • #6
            Se demonteaza chiuloasa, se majoreaza gaura, se face filet, dupa care se monteaza o reductie cu filetul exterior M16, iar la interior M14.
            Este cea mai uzitata metoda si cea mai ieftina.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #7
              De helicoil nu a auzit nimeni de uziteaza metode din astea?
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • #8
                Rezista presiunii din camera de ardere?
                The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                Comment


                • #9
                  Nu ai nici un fel de probleme, daca lucrarea o face un mester.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #10
                    O sa iau alta chiulasa...am gasit una la 300 lei fara axa fara nimic (decat chiulasa goala)... are ceva daca o iau si pun axa si ce mai trebuie dupa a mea?

                    Comment


                    • #11
                      nu are nimic.ei piesele de pe cealalta si le portezi pe cea noua(ax ,supape,etc) .e vorba de oleaca de munca si ceva bani.

                      nu are nimic.ei piesele de pe cealalta si le portezi pe cea noua(ax ,supape,etc) .e vorba de oleaca de munca si ceva bani.sa pui simeringurile de la supape noi noute.
                      Last edited by margelatu; 24 February 2012, 20:23. Reason: Automerged Doublepost
                      Welcome to the Club, We Have Jackets !

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Al3x View Post
                        O sa iau alta chiulasa...am gasit una la 300 lei fara axa fara nimic (decat chiulasa goala)... are ceva daca o iau si pun axa si ce mai trebuie dupa a mea?
                        ai bani de aruncat? pune o reductie si gata

                        Comment


                        • #13
                          nu-i cam scumpa la 300 ron doar chiulasa, cand un motor intreg e cam 1000ron?
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #14
                            Iti faci de treaba. Treaba cu montatul supapelor care au lucrat pe o alta chiuloasa, e sinucidere curata; munca si bani aruncati.
                            Last edited by IancuMIC; 24 February 2012, 20:49.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • #15
                              cum zicea colegul IancuMIC, nu prea se pupa supapele cu noile scaune de la chiuloasa cea noua, trebuie putina munca ,iar meseriasi care se ocupau cu refacerea scaunelor sunt pe cale de disparitie sau au dat-o pe bautura,.... si tot in gasca asta o sa-i gasesti si pe strungari buni care faceau reductii la bujii, deci cauta la dezmembrari si imposibil sa nu gasesti una echipata gata.......
                              http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google