Lichid De Parbriz In Loc De Antigel

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lichid De Parbriz In Loc De Antigel

    Salut
    Am consiliat-o pe sotie la telefon unde sa puna lichid de parbriz. "Borcanul alb cu capacel negru, care e aproape de parbriz". Mare greseala.
    Prin urmare a pus in borcanelul de antigel lichidul de parbriz si a mers cativa kilometri.
    Ce fac acum? (in afara de a nu mai incerca pe viitor sa-i explic sotiei la telefon chestiuni tehnice

  • #2
    pai ce sa ii faci?
    cat mai urgent schimbi antigelul!
    sigpic

    Comment


    • #3
      barem a pus dala de -30 de grade?Glumeam schimbal sau bagai antigel nediluat..
      Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
      Cine este interesat ma poate contacta pe privat
      sigpic

      Comment


      • #4
        cel mai simplu ii dai jos scutu si ii dai drumu la antigelu "upgradat" de sotia ta pana nu mai curge nik iar dupa aceea cheltuiesti in jur de 80 lei pe unu nou si merge brici. Sper ca nu am zis cv gresit

        Comment


        • #5
          Teoretic, nu se întâmplă nimic, în afara diluării antigelului; în fond, nu a făcut altceva decât să amestece 2 alcooli. Singura problemă e că, probabil, a umplut vasul de expansiune până în gură, ceea ce nu e deloc bine. Deci, golește vasul de expansiune aproape complet și bagă antigel concentrat până la semnul de maxim și scapi.
          The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

          Comment


          • #6
            schimba-l cat mai repede...cum de ai avut curaj sa o lasi sa deschida capota...ai dreptate mare greseala sper ca greseala ta sa fie invatatura de minte pentru toti
            MY CLA

            Comment


            • #7
              Mai mult de 200-300 ml nu cred ca a putut sa puna, deci concentratia de lichid degivrant este foarte mica.

              Eu zic ca nu sunt probleme deloc.
              real power..... diesel power by

              Comment


              • #8
                ÃŽn afară de umplerea peste măsură a vasului de expansiune. Iar dacă termostatul ajunge să deschidă, atunci o să dea pe din afară și poate o să ajungă pe la eșapament, ca să iasă și niște aburi de sub capotă, așa, de senzații și mai tari.
                The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                Comment


                • #9
                  eu zic sa vinzi masina... ca e grav rau...

                  Ti-a zis JR ce e de facut.
                  Daca ai bani de aruncat faci ce au zis restul.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    rau nu are ce sa-i faca sa nu atace garniturile mai ales la pompa de apa sa curga pe cureaua de distributie sa se intinda si so pui de cateva milioane bune ca sa fi sigur mai bine schimbal
                    Vand piesa auto logan originale si aftermarket

                    Comment


                    • #11
                      Multi mai sunteti frate... si multi sariti gardul cu poarta deschisa.
                      @gogeamitu vezi postul lui JRE, bea o bere si stai linistit ca n-are nici pe dracu.

                      Comment


                      • #12
                        gogeamitu schimba antigelu cum tiau spus mai multi,lichidu de stropitor are si ceva detergent in el si te trezesti ca face spuma in instalatia de racire,
                        partea buna este ca acum ai motoru curat in interior si miroase frumos in vasu de expansiune
                        deci alt antigel, nul lasa asa ca e grav

                        Comment


                        • #13
                          deci si pe forum avem doreii

                          Comment


                          • #14
                            Parerea mea e ca prea mult rau nu are ce sa faca...cantitatea e mult prea mica...oricum,pentru linistea ta schimba-l.
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              In vasul de expansiune, umplut la semn, nu mai poti pune prea mult "altceva". In plus, vasul de expansiune nu face schimb cu motorul decat la deschiderea termostatului, ceea ce nu cred ca se intampla la multi pe vremea asta rece.
                              Deci e destul sa dea afara (aproape) tot lichidul din vasul de expansiune si sa il schimbe cu antigel concentrat si a scapat de orice problema.

                              @nikuniku: daca a pus zeama de spalat de rahat, nu are detergent cat sa faca spuma la diluarea antigelului.
                              The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google