Curatare Rezervor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Curatare Rezervor

    Salut baieti!

    Vreau sa ma duc la un mecanic pt. a-mi da jos rezervorul ca sa mi-l curete de impuritati diverse dar si de naftalina din motorina nu parafina cu spun gresit unii.
    Totodata vreau sa-mi curete si tot sistemul de alimentare.
    Precizare importanta: mecanicul are rampa (electrica), scule si experienta in domeniu ...
    Fac acest lucru din mai multe motive:
    a) am pus un aditiv pt. curatat injectoare care involuntar a antrenat si toate mizeriile de pe lantul de alimentare;
    b) la service-ul Dacia am pus solutia lor Renault de curatat injectoare;
    c) vreau sa curat eventualele urme de pilitura, span etc;
    d) in final vreau sa-mi schimb injectoarele (la un Logan dci 85cai).

    In acest sens, pt. cultura mea generala, dar mai ales pt. negocierea lucrarii am niste intrebari sa va pun:
    1. Este complicat de dat jos rezervorul?
    2. Vreau sa mi se faca treaba ca lumea, adica nu vreau se dea jos bancheta si dupa ce a scos sorbul sa curete in orb ... In acest sens am inteles ca trebuie data puntea spate jos. Prezinta vreun risc aceasta operatie, atat cea cu datul jos al rezervorului cat si a puntii spate?
    3. Cu ce se poate clati rezervorul in asa fel incat sa nu atace plasticul din care e facut? Alcool tehnic e bun sau trebuie cu altceva?
    4. Restul tevilor cum se curata?
    5. Pana unde se curata ele?
    6. Se curata cu doar aer comprimat sau pot sa pun alcool tehnic sau altceva?

    Ma inclin,
    A.

  • #2
    Mie la service mi l-au curatat efectiv cu o laveta moale uscata dupa ce au dat capacul ala rotund la o parte, au golit rezervorul cu o pompa electrica au luat grosul cu lavete absorbante si "voila". Tevile le-au suflat cu aer.Succes
    Keep smiling, live your life...

    Comment


    • #3
      cati km ai cu loganul de vrei sa schimbi injectoarele,iar cu rezervorul mai pus pe ganduri? cred ca ar trebui sa il curat si eu,eu am deja 101.000km,deobicei la cati km se curata rezervorul.

      Comment


      • #4
        si pe mine ma bate gandul sa spal rezervorul...am intrebat la dacia raspuns 100 ron.
        http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

        Comment


        • #5
          Daca credeati ca le-ati vazut pe toate... de asta ce ziceti ?
          Cred ca tipul a alimentat de la polizor...rezultatul fiind,pompa de injectie si injectoare facute varza.

          Programari chei Logan - Resoftare Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=300

          Comment


          • #6
            E facatura, spanul produs de pompa de injectie nu are dimensiunile alea.
            [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

            Comment


            • #7
              Chiar nu stie nimeni cu ce solutie se poate spala si ce riscuri implica operatia?

              Am citit ca cea mai buna spalare se efectueaza cu un solvent organic gen toluen sau xilen, insa rezervoarele trebuie sa fie de metal ...
              Cele pe Logan sunt din pacate din plastic (PP-polipropilena sau HDPP-high density polypropilene) si riscul este sa se topeasca ...

              Comment


              • #8
                prietene e simplu.
                scoti capacul de sub bancheta si cu un magnet puternic(vezi in hard discuri) scoti pilitura.

                restu cureti cu un material ce nu lasa scame. ceva sintetic banuiesc.
                Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

                Comment


                • #9
                  Originally posted by vi_escu View Post
                  E facatura, spanul produs de pompa de injectie nu are dimensiunile alea.
                  Spanul este foarte fin,dar si foarte mult.Daca cantitatea de span este mare,se formeaza "ariciul" acela care se vede in filmare,chiar daca el este foarte fin.
                  E posibil si sa-i fi facut italianul la care a fost inainte o mica "surpriza ascunsa",dar asta este foarte greu de dovedit.Deocamdata masina functioneaza cu alta pompa,injectoare,filtru motorina,rezervorul curatat,conductele suflate si spalate cu bezina si magneti neodyum in rezervor.
                  Programari chei Logan - Resoftare Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=300

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google