Prezonul Se Invarte In Gol

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Prezonul Se Invarte In Gol

    Salutare! Am un prezon care se invarte in gol. La o roata de pe spate s-a stricat filetul si prezonul se invarte in gol. Ce-mi recomandati sa fac?

  • #2
    Daca s-a stricat filetul la prezon, il inlocuiesti; daca s-a stricat la tabur iti recomand altul.
    Desigur, se poate majora gaura si se poate incastra o piesa cu acelasi filet interior ca cel al prezonului(cum se fac reductiile la bujii) dar eu nu recomand asta la sistemul de rulare.
    In functie de buget alegi.
    Last edited by IancuMIC; 24 March 2012, 17:30.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #3
      Salut.
      Aceasta prolema am avut si eu.Am rezolvat-o cu niste solutie de filete loctite.
      Eu am imprumutat de la cineva doar putin cat sa pun pe filetul prezonului.Dupa aceasta am schimbat rotile de vara cu cele de iarna si nu au fost probleme.Acum insa ramane de vazut[trebuie sa trec la cele de vara] daca mai e in regula sau trebuie sa fac rost de solutie.
      Numai bine.
      Un Logan----YNG-----
      Numai bine.

      Comment


      • #4
        Poti sa cauti un prezon o idee mai gros si cu pasul filetului mai mare, te duci la un meserias sa-ti refaca filetul in tambur si gata, n-are moarte. Numai ca trebuie sa ai grija la vulcanizare, daca pun "meseriasii" prezonul mai gros in alta gaura... e naspa.

        Comment


        • #5
          Daca optezi pentru majorare, cum bine spune Vasile, de la 12x1.5 la 14x1.5, cauta mai intai prezonul, dupa aceea executa lucrarea. Nu umbla cu tot felul de improvizatii facute la strung din orice OL.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • #6
            Salut.
            Am incercat si eu sa refac filetul.Dar aveti grija ca daca-l faceti mai mare va trebui majorata si gaura de la janta[daca se mareste si diametrul prezonului].Deoarece nu mai are loc pe gaura initiala.Si din acaeasta cauza am renuntat.Momentan merge cu solutia de la loctite.
            Numai bine.
            Un Logan----YNG-----
            Numai bine.

            Comment


            • #7
              Cred ca am sa incerc sa refac filetul in tambur si sa pun un prezon mai mare. Pana atunci voi sta in 3 prezoane.... La Dacia mea veche doar 3 erau si n-am avut niciodata probleme..

              Comment


              • #8
                La vechea Dacie prinderea era in triunghi; nu-i acelasi lucru si la rotile de pe Logan unde janta si anvelopa sunt mai mari; in fine, numai sa nu uiti de ea.
                Last edited by IancuMIC; 24 March 2012, 19:56.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • #9
                  Ai nevoie de un prezon de Golf cauta in dezmembrari sau la piese auto.
                  LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                  Enter the Matrix

                  Comment


                  • #10
                    Parerea mea e sa ti cauti un tambur la dezmembrari si rezolvi problema

                    Comment


                    • #11
                      aceeasi parere o am si eu
                      Last edited by 77sky; 24 March 2012, 22:12.

                      Comment


                      • #12
                        salut
                        poti sa te duci cel mai bine la un service si sa iti iti faca alt filet cu un tarod, poti pune linistit un prezon de audi, ww, care sunt mai groase doarece intra fara nici o prb in janta si nu este nici o problema decat la vulcanizare sa tii minte
                        bafta

                        Comment


                        • #13
                          E alegera lui ..dar mie nu mi prea plac bulelile de 2 lei

                          Comment


                          • #14
                            Buleala se cheama daca nu tine lucrarea, de ce sa nu tina? Te deranjeaza ca ai un prezon mai gros, bea o bere, poate uiti. Inca o chestie, rugati baietii la vulcanizare sa nu mai stranga prezoanele cu pistolul pneumatic, daca se incaleca un pic filetul strica tot acolo, vedeti cazul de fata.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by vasile78 View Post
                              rugati baietii la vulcanizare sa nu mai stranga prezoanele cu pistolul pneumatic, daca se incaleca un pic filetul strica tot acolo, vedeti cazul de fata.
                              Sa nu le fixeze mai precis, de strans se strang cu scula de care vorbesti, care e reglata oricum sa "scape" la o anumita forta de strangere.
                              Probabil colegul Silviusly si a facut-o cu mana lui, de a stricat filetul.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google