Schimbatorul "ezita" Intre Treapta 1 Si A 3-a

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbatorul "ezita" Intre Treapta 1 Si A 3-a

    Salut! Am o mica problema, de cateva zile-Schimbatorul este mai "moale", osciland intre treapta 1 si a 3-a.Nu mai intra ferm in aceste viteze. Cu toate acestea, la revizia de 5 ani, acum 2 zile ( am verut verificarea problemei la Meridian Vest) mi-au zis ca e "problema tehnologica", normala pentru varsta masinii , ca intra foarte bine in viteze etc. Eu stiu ca nu e ok. Care ar fi problema? Ce ar trebui verificat/ schimbat? Multumesc frumos pentru orice sugestie!

  • #2
    pai din bucsile manetei de schimbator si ale levierului pana la cutie , din articulatia sferica de sub consola a manetei , din uzura inelelor de sincron din cutie , poate si din uzura ambreiajului etc. Sunt uzuri normale care probabil iti dau senzatia asta de disconfort. Dar sincer si eu as merge pe principiul celor din service si as lasa-o asa in loc sa ma apuc sa schimb piese , mai ales ca nu sti exact de unde e si piesele sunt destul de scumpe.
    Pain brings out the truth in us all...
    ...how much truth can you stand?

    Comment


    • #3
      Multumesc! Nu e chiar asa deranjant, doar ca a debutat brusc. Sper sa nu fie chiar ceva de la cutie, nu am decat vreo 58.ooo de km si merg cu ea decent.

      Comment


      • #4
        Daca a debutat asa mai brusc nu prea e in regula.
        Nici nu vreau sa te sperii gratuit, dar pt o masina cu 58000 km la bord, nu ar trebui sa ai treaba asta.

        Propun sa mai incerci si la alt service, sa-ti verifice timoneria in primul rand.

        Comment


        • #5
          Multumesc! Asa am sa fac si va impartasesc noiul "diagnostic".

          Comment


          • #6
            si eu am problema asta , de la ambreiaj nu este sigur ca l-am schimbat eu si tot la fel face , timoneria este in regula , uleiul la cutie schimbat la timp .. problema ramane din cutie dar nu ma apuc sa o desfac

            Comment


            • #7
              La mine nu mai face de 2 zile, merge ca inainte. Nici nu stiu cum sa fac, sa nu ma creada nebun la service.

              Comment


              • #8
                Oameni buni, a mers normal de la ultima notificare aici. Deocamdata o las asa.Dar tot nu imi explic ce a fost.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by nGd. View Post
                  uleiul la cutie schimbat la timp ..
                  La citi km se schimba uleiul la cutie,dupa normativ?

                  Comment


                  • #10
                    la 90000 km l-am schimbat si inca o data pe la 120000 ca am schimbat un burduf si a trebuit sa scot uleiul si am bagat nou

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google